A krími-kongói vérzéses láz és a Hyalomma kullancsok Magyarországon

megjelent:
A krími-kongói vérzéses láz (CCHF) egy súlyos, gyakran halálos kimenetelű vírusos betegség, amelyet a Nairovirus nemzetségbe tartozó kórokozó okoz. A vírus elsősorban fertőzött kullancsok, különösen a Hyalomma nemzetség tagjai által terjed, de fertőzött állatok vagy ember vérével vagy szöveteivel való érintkezés útján is átadható az emberre.
A krími-kongói vérzéses láz jellemzői
Tünetek
- Magas láz
- Fejfájás, izom- és ízületi fájdalom
- Hát- és hasfájás
- Gyengeség, szédülés
- Vérzéses tünetek: orrvérzés, véraláfutások, nyálkahártyavérzések
- Súlyos esetekben máj- és veseelégtelenség, sárgaság
A betegség halálozási aránya becslések szerint 8–30% között mozog, de emberről emberre történő fertőzés esetén akár 60% is lehet.
Terjedése
- Fertőzött kullancs csípésével
- Fertőzött állatok vérével vagy szöveteivel való érintkezéssel
- Emberről emberre testnedvekkel, főként kórházi körülmények között terjed.
Kezelése
Jelenleg nincs specifikus antivirális terápia a krími-kongói vérzéses láz ellen. A kezelés főként támogató jellegű, beleértve a folyadékpótlást, elektrolit-egyensúly fenntartását és a szervi funkciók támogatását.
A Hyalomma kullancsok Magyarországon
A Hyalomma kullancsok eredetileg a melegebb, szárazabb éghajlatú területeken őshonosak, de a globális felmelegedés és a vándormadarak révén egyre északabbra terjednek. A vándormadarakkal idekerült példányok eddig nem tudtak megtelepedni a hazai klimatikus viszonyok mellett, nem élték túl a telet, a globális felmelegedés jelenti tehát a problémát, ami miatt már itt is képesek lehetnek fennmaradni. Magyarországon az elmúlt négy év során összesen 19 Hyalomma kullancsot azonosítottak, főként nagytestű emlősökön, például lovakon és szarvasmarhákon.
A Hyalomma kullancsok jellemzői
- Nagyobb méretűek és gyorsabb mozgásúak, mint a hazai kullancsfajok
- Sötét, egyszínű háti pajzs és csíkos lábak jellemzik őket
- Aktív vadászként viselkednek, nem passzívan várakoznak a gazdára
A Hyalomma kullancsok képesek a krími-kongói vérzéses láz vírusának terjesztésére, azonban a Magyarországon talált példányokban eddig nem mutatták ki a vírust.
Kép: Hyalomma kullancsok
Kockázat Magyarországon
Bár a Hyalomma kullancsok megjelenése aggodalomra adhat okot, jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy Magyarországon a krími-kongói vérzéses láz vírusát hordoznák. A fertőzés kockázata alacsony, de a helyzet folyamatos monitorozása indokolt, tekintve a kullancsok jellemzőit és a betegség súlyos voltát.
A megelőzés fontos, és az alábbi általános szabályok betartásával lehetséges
- Kullancsriasztó szerek használata
- Zárt ruházat viselése a természetben
- A bőr rendszeres átvizsgálása kirándulások, túrázások, természetben való időtöltés közben és azt követően
- A potenciálisan fertőzött állatokkal való érintkezés kerülése
Kiegészítő információk
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) 2024-es jelentése szerint a Hyalomma kullancsok jelenléte Közép- és Észak-Európában, így Magyarországon is, egyelőre szórványos, de növekvő tendenciát mutat. A krími-kongói vérzéses láz előfordulása Európában főként Törökországban, Oroszország déli részén és a Balkán egyes területein dokumentált. Magyarország továbbra is „alacsony kockázatú” besorolást kapott, de az állategészségügyi és közegészségügyi hatóságok ajánlása szerint fokozott figyelem és monitorozás szükséges a jövőben.
Tovább
- Kullancs terjesztette betegségek és tüneteik
- 6 tanács a kullancscsípés okozta betegségek megelőzéséért
- Hogyan kerüljük el a kullancscsípést gyerekek esetében?
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos
Felhasznált irodalom: Crimean-Congo haemorrhagic fever (ECDC)