Délutáni szunyókálás: egészséges, de lehetnek kockázatai

Sleep Center, WEBBeteg
frissítve:

A rövid délutáni alvásra kevés embernek van lehetősége, ám ha megtehetjük, akkor érdemes betervezni a napirendünkbe. Nem mindegy azonban, hogy ki, mikor és mennyit alszik, a nem megfelelő szundításnak negatív következményei is lehetnek.

Milyen előnyei vannak a délutáni szundításnak?

Gyakori probléma, hogy rosszul és keveset alszunk. Habár az egyéni alvásigények eltérőek lehetnek, de általánosságban elmondható, hogy huzamosabb időn keresztül, napi 5-6 óra alvás nem elég szervezetünk optimális működéséhez. Ha nem orvosi kezelést igénylő alvászavarok állnak a kialvatlanság hátterében, hanem az alvásra szánt idő rövid, akkor a napközbeni szunyókálás hasznos lehet az alvásidő bepótlásában – tanácsolja dr. Vida Zsuzsanna neurológus, szomnológus, a Sleep Center főorvosa. A tartós alváshiány összefüggésbe hozható krónikus betegségek előfordulásával is, mint a depresszió, magas vérnyomás, szívbetegségek, demencia, elhízás, sőt bizonyos daganatos betegségek is.

A délutáni szundítás kutatások szerint:

  • csökkenti a kortizol stresszhormon szintjét
  • csökkenti a vérnyomást, egy felmérés szerint kb. 5 Hgmm mértékben
  • az előzőek hatására csökken a szívinfarktus bekövetkezésének kockázata, egy görög kutatás szerint az alkalmi szundikálóknál 12 százalékkal, a rendszeresen sziesztázók körében 37 százalékkal
  • hasznos az agyfunkciók működése szempontjából: csökkenti a reakcióidőt, javítja a koncentrálóképsséget
  • segít az óraátállítás és a jetlag hatásainak enyhítésében

Milyen kockázatai lehetnek a napközbeni alvásnak?

  • A napközbeni szunyókálás megzavarhatja az esti alvást, alvászavarokkal küzdőknek ezért legfeljebb kontrolláltan és rövid ideig érdemes szundítaniuk.
  • Ha problémát jelent napközben ébren maradni és állandó fáradtsággal küzd, az komoly alvászavarok vagy más betegségek jele lehet. Ebben az esetben keressünk fel orvost a probléma kivizsgálása érdekében, és ne csak alvással próbáljuk kezelni a problémát.
  • A túl sok alvásnak is lehetnek kockázatai az egészségre. Ébredés után fokozott tompaság jelentkezik, azonban hosszú távú hatásai sem előnyösek. Amennyiben összesített napi alvásideje napi 9 óránál több, érdemes szakembert felkeresni.
  • A délutáni szundítás az eddigi vizsgálatok többsége alapján úgy tűnik, hogy fokozhatja a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, ez a hatás azonban csak akkor érvényesül, ha egy óránál többet alszunk, vagy ha elhízottak vagyunk és a szunyókálás a fizikai aktivitás rovására történik.

Hogyan érdemes beiktatni a délutáni szundítást?

  • Szakértők szerint napi 15-20 perc az, amit érdemes délutáni szundításra fordítanunk. Állítsuk be az ébresztőt! Az egy óránál hosszabb napközbeni alvás már nem előnyös, és várhatóan jelentkezni fog az ébredés után érzett tompaság is.
  • Érdemes kialakítani egy olyan napirendet, amiben a pihenés minden nap megközelítőleg azonos időpontra esik. Célszerű ezt a nap közepére, 13 és 15 óra közé tenni, így az esti alvást is kevésbé befolyásolja.
  • Alvás közben a testhőmérséklet csökken, ezért vékony pléddel takarózzunk szunyókálás alatt.

(Sleep Center - dr. Vida Zsuzsanna neurológus, szomnológus, WEBBeteg)

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Dr. Szabó Roxana belgyógyász szakorvosjelölt

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Varga Dóra

Varga Dóra

Dietetikus

Budapest

Cikkajánló