A gyomorégést és a reflux egyéb tüneteit minden esetben komolyan kell venni, a betegséget kezelni kell, hosszú távon kezelés nélkül ugyanis számos súlyos szövődmény kialakulásához vezethet.
A nyelőcső nyálkahártyáján kialakuló krónikus gyulladás sebeket, ún. fekélyeket okozhat, amelyek vérezhetnek, sőt esetenként akár súlyos vérveszteséghez is vezethetnek. A fekélyek súlyos esetben heggel gyógyulnak, és a nyelőcső keresztmetszetének szűkítése révén nyelési nehézséget idézhetnek elő.
A reflux téma cikkei |
10/1 A refluxbetegség (GERD) 10/2 Milyen tünetek esetén gondoljunk refluxra? 10/3 Mi hajlamosít a reflux kialakulására? 10/4 Hogyan állapítja meg orvosa a refluxot? 10/5 A reflux kezelési lehetőségei 10/6 Reflux - Amit Ön is megtehet 10/7 Táplálkozási tippek refluxos betegeknek 10/8 A kezeletlen reflux szövődményei 10/9 A terhesség és a reflux 10/10 Refluxbetegség gyermekkorban |
Ha a visszacsorgó savas gyomortartalom bekerül a légutakba, ott gyulladást okozhat, asztmát indukálhat vagy tüdőgyulladást okozhat.
E mellett sokszor a gyakori és makacs gége-, torok- vagy középfülgyulladás is a reflux számlájára írható.
A hosszú ideig kezeletlen reflux, az állandó irritációnak kitett nyálkahártya legsúlyosabb következménye egy ritka, de annál súlyosabb szövődmény, a nyelőcsőrák. A rákos megbetegedés megnövekedett kockázata, illetve a fent felsorolt egyéb súlyos szövődmények kialakulásának lehetősége jelzi, hogy a reflux betegséget komolyan kell venni! Csak így akadályozható meg a súlyos és kevésbé súlyos szövődmények kialakulása!
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos