Tünetek, amikkel orvoshoz kell fordulni

WEBBeteg összeállítás
megjelent:

Számtalan olyan súlyos vagy nem túl súlyosnak látszó tünettel szembesülhetünk, amelyek megjelenése esetén tanácsos minél hamarabb orvoshoz fordulni. Melyek ezek?

Cikkünkben olyan tüneteket gyűjtöttünk össze, amik jelentkezése esetén mindenféleképpen orvoshoz kell fordulni! Az alábbiakban felsoroltakon kívül természetesen még számos olyan tünet van, amely észlelése esetén indokolt mihamarabb felkeresnie orvosát: ha elhúzódó panaszai vannak, erős fájdalmat tapasztal, vagy zavaró, esetleg szokatlan tünetek jelentkeznek, cselekednie kell!

Fejfájás - Tünetek, amelyek esetén orvoshoz kell fordulni

Van, akinek lüktetve, oldalt, van, akinek szúrva, elöl fáj a feje, és van, aki úgy érzi, mintha satuba fogták volna a koponyáját, miközben belülről feszegeti valaki.

Az orvostudomány jelenleg mintegy százhúszféle fejfájást különböztet meg. Ne bagatellizáljuk el a fejfájást! Fontos, hogy ilyenkor megfigyeljük magunkat, és szükség esetén szakemberhez forduljunk.

  • Hirtelen, ütésszerű tarkótáji fejfájás esetén.
  • Heves, az egész testre kiterjedő fájdalom esetén.
  • Napról napra erősödő, gyógyszer ellenére szűnni nem akaró fájás esetén.
  • Ötven év felett kezdődő és egyre fokozódó fejfájás esetén.
  • Balesetet, koponyasérülést követő fájdalom és tudatzavar esetén.
  • Halántéktájon jelentkező lüktető fájdalom esetén, melyhez az itt futó erek kidudorodása társul.
  • A szemgolyó feszülésével kezdődő, majd a halánték felé sugárzó, éles fájdalom esetén.
  • Ha a fejfájás lázzal, hányással, merev nyakkal jár.
  • Ha a fájdalmat idegrendszeri tünetek (szédülés, izomgyengeség, látászavar) kísérik.

Tovább Olvasson részletesebben a fejfájás okairól és kezeléséről

Infarktus - Tünetek, amiket jó ismerni!

Ha szívinfarktus tünetei jelentkeznek, és nem múlnak el 5 percen belül (illetve, ha orvosa Önnek már előzőleg írt fel nitrát tartalmú gyógyszert rohamoldásra: nem múlnak el a tünetek a nitrát alkalmazását követően 5 perc alatt), hívja a mentőket.

  • nyomásérzés a mellkas közepén, esetleg csak furcsa teltségérzés, vagy szorító mellkasi fájdalom (angina pectoris), ami több mint néhány percen keresztül fennáll;
  • kisugárzó fájdalom a mellkasból a váll, a kar, a hát vagy akár a fogak, állkapocs irányába;
  • egyre sűrűsödő mellkasi fájdalmak;
  • folyamatosan fennálló fájdalom a has felső részén;
  • légszomj;
  • izzadás;
  • megsemmisülés érzés;
  • hányinger, hányás.

Tovább Olvasson bővebben az infarktus jeleiről

Tovább Mi a teendő szívinfarktus esetén?

Hátfájdalom - Amikor komolyabb baj jele is lehet

Mivel a hátfájás ritkán komolyabb betegség tünete is lehet, ezért azonnal forduljon orvoshoz, ha hátfájdalma:

  • folyamatosan fennáll, intenzív, különösen fekvő helyzetben, vagy éjszaka;
  • az egyik vagy mindkét lábba kisugárzik;
  • az egyik vagy mindkét láb gyengeségét, zsibbadását, érzéskiesését okozza (akár csak kis bőrterületen is);
  • széklet- illetve vizeletürítési panaszokat okoz;
  • hasi fájdalommal, vagy pulzáló érzéssel, illetve lázzal társul;
  • esés, vagy a hátat ért ütést követően alakul ki, és a fájdalom intenzív;
  • korábban már volt daganatos megbetegedése, illetve derékfájdalma indokolatlan fogyással társul;
  • csontritkulása van;
  • rendszeresen szteroidot kap (szájon át vagy injekcióban).

Tovább Olvasson bővebben a hát és derék panaszairól

A leggyakoribb daganatok első tünetei

Magyarországon a halálozási okok második helyén a daganatos megbetegedések állnak. Évente körülbelül 66 ezer új daganatos beteget fedeznek fel. A leggyakoribb daganat még mindig a tüdőrák. Férfiaknál a prosztata-, és a fej-nyaki rákos betegségei, míg nőknél a vastag-, valamint az emlőrák száma mutat némi emelkedést.

A legtöbb ráktípus a korai stádiumban nem produkál jellegzetes tüneteket, azonban felborítja szervezetünk egyensúlyát. A tünetek először nem biztos, hogy elég riasztóak, csak ha már elég sokáig nem múlnak el, akkor érdemes kivizsgáltatni magunkat. A következőkben olyan figyelmeztető korai és késő tüneteket mutatok be, amelyekkel az egyes daganatok jelentkezhetnek.

Tovább A leggyakoribb daganatok első tünetei

Elhízás - Mikor szorul orvosi segítségre?

Három mutató segítségével eldönthető, hogy Önnek orvosi szempontból szüksége van-e fogyásra. E három mutató a testtömegindex (BMI), a haskörfogat (pontosabb megközelítéssel: a haskörfogat és a csípőkörfogat aránya) és a személyes kórelőzmény.

Ha a BMI és a haskörfogat meghaladja a kívánatos értéket, továbbá ha a fent említett betegségek közül egy vagy több előfordul, valószínűleg Önnél különösen jótékony hatású lenne a fogyás. Ha a BMI 30 felett van, akkor egyéb rizikófaktor nélkül is kívánatos a testtömeg csökkentése. Beszéljen orvosával egy fogyási terv kidolgozásával kapcsolatosan.

A BMI és a derékbőség meghatározása mellett orvosa áttekintheti korábbi megbetegedéseit, melynek segítségével pontos képet tud Önnek adni arról, mennyire veszélyes a többletzsírszövet az Ön esetében.

Figyelembe kell venni, hogy dohányzik-e Ön, alkoholt fogyaszt-e és mennyi stressz éri mindennapjai során. E tényezők kombinációja nagyobb terhet ró az Ön szervezetére.

Tovább Olvasson bővebben az elhízás orvosi kezeléséről

Hirtelen látásromlás - Forduljon szemészhez!

Haladéktalanul keressük fel szemészeti szakrendelést, ha látásunk hirtelen romlik, homályossá válik látásunk, látóterünk valamelyik része kiesik, reggelre szemünket az összegyűlt váladék miatt nehézkes kinyitni.

Ha fényfelvillanásokat, szikrákat lát, vagy hirtelen kettős látás lép fel szintén keresse fel szemészét.

Tovább Olvasson részletesebben a szembetegségekről

Ízületi bántalmak figyelmeztető jelei

Keresse fel orvosát, ha folyamatosan fennálló kellemetlenség érzése, illetve a test mindkét oldalán több ízületet érintő ízületi duzzanat áll fenn!

Orvosa az Ön bevonásával dolgozza ki a fájdalomcsillapító és a betegség lefolyását lassító kezelési programot.

Forduljon orvoshoz akkor is, hogyha a rheumatoid arthritis kezelésére szedett gyógyszereinek mellékhatásai jelentkeznek!

Ilyen mellékhatás lehet az émelygés, bizonytalan hasi rossz érzés, a fekete, vagy szurok széklet, a széklet mozgások változása, székrekedés, illetve az aluszékonyság.

Tovább Bővebben az ízületi fájdalmakról

Visszér - A súlyos szövődmények azonnali ellátást igényelhetnek

A betegek álláskor, a végtag terhelésekor, eleinte csak estére, később már reggel is nehézláb érzésről, égő fájdalomról panaszkodnak. Ilyen, szövődménymentes formákban is érdemes orvoshoz fordulni a visszérbetegség romlásának megállítása, a szubjektív panaszok csökkentése céljából.

A krónikus vénás elégtelenség végstádiuma a lábszárfekély kialakulása, mely olyan seb, mely hat hét alatt sem gyógyul be. Lábszárfekély esetén rendszeres szakorvosi gondozás, sokrétű kezelés szükséges. A lábszárfekély akkor igényel azonnali ellátást, ha a környékén orbánc alakul ki, mely magas lázzal, hidegrázással, levertséggel, gyengeséggel jár.

Vannak olyan szövődményei a visszérbetegségnek, amikor nagyon fontos a kötelező az azonnali szakorvosi ellátás. Ilyen sürgető állapotok: a felületes visszérgyulladás, a visszérvérzés és a mélyvénás trombózis.

Tovább A visszerességről bővebben

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg összeállítás
Lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.