Lábszárfekély - Egyszerű betegségek szövődménye lehet

Dr. Gál Mónika
szerző: Dr. Gál Mónika, Dr. Lesznyák Judit - WEBBeteg
frissítve:

A lábszárfekély kialakulásának hátterében legtöbbször a visszérbetegség áll. A fekély rendszerint a rossz vérellátottságú bokakörnyéki területeken kezdődik, majd mérete folyamatosan növekszik. Gyógyhajlama rossz, kezelése nagy kihívás a beteg és a bőrgyógyász számára is.

Mi a lábszárfekély?

A bőr felületén kialakuló, különféle nagyságú és terjedelmű, nehezen vagy egyáltalán nem gyógyuló sebeket fekélyeknek nevezzük. Lábszárfekélyről (ulcus cruris) akkor beszélünk, amikor az alsó végtagot borító bőrfelszín folytonossága megszakad, és a keletkezett seb legalább hat héten keresztül fennáll.

A fekélyek kialakulása – kóroktól függetlenül – általában a nem megfelelő vérellátás, illetve az ennek talaján kialakuló oxigén- és tápanyaghiány következtében történik. Pontosan ezek miatt a fekélyek sebgyógyulási hajlama igen rossz: minimális mértékben, vagy sokszor egyáltalán nem képes a szervezet ezeket a nyílt sebeket „beforrasztani”, így a lábszárfekély a fájdalom mellett potenciális fertőzési forrást, a kórokozók számára nyitott kaput jelent.

A lábszárfekély kialakulásának okai

A lábszárfekély kialakulásának hátterében mintegy 70 százalékban áll visszeres keringési zavar. A lábszárfekély a kezeletlen visszérbetegség végstádiuma, amikor olyan nem gyógyuló seb alakul ki a láb bőrén, amelynél már több mint hat hete fennáll a bőr körülírt hiánya.

A maradék esetek nagy hányadát alkotják az artériás eredetű problémák (érszűkület vagy egy embólus általi érelzáródás), illetve a különböző neurológiai (idegi) eredetű kórképek. Ez utóbbiak közt meglehetősen gyakori a cukorbetegségben előforduló fekély, ahol a különböző idegszálak károsodása vezet előbb vagy utóbb az ellátott terület pusztulásához. A további okok között szerepelnek speciális bőrbetegségek, súlyos ízületi panaszok, daganatok.

A kiváltó okok sokszor kombináltan vannak jelen.

A lábszárfekély tünetei, lefolyása

A fekély megjelenésének legtöbbször vannak előjelei, mivel a terület vérellátása és az idegi károsodás a legtöbb kiváltó ok esetében fokozatosan romlik. Kivételt képez ez alól az artériás elzáródás, ahol a vérellátás elakadása miatt hirtelen kezdődik az akut szövetelhalás. Az úgynevezett predilekciós helyeken (ahol a leggyakoribb a fekélyképződés gyakorisága, elsősorban a boka) a hám elvékonyodik, a bőr feltűnően sápadttá és szárazzá válhat. Az érfal károsodása miatt azokból vörösvértestek léphetnek ki a szövetek közé, és a belőlük lebomláskor felszabaduló anyagok barnásan elszínezhetik a bőrt. Mindezek mellett, a bőr alatti kötőszövetek is károsodnak, zsugorodnak, így a bőr szinte ráfeszül az alatta lévő struktúrákra. Mindez szabad szemmel is jól látható.

A fekélybetegség kialakulásának következő állomása már a nyílt seb megjelenése: ez kezdetben csak apró hámhiány, mely azonban rossz gyógyhajlamot mutat, majd fokozatosan növekedhet mind terjedelmében, mind mélységében. A fekélyhez vezető sebek leggyakrabban a legrosszabb vérellátottságú, nagy nyomásnak kitett bokakörnyéki területeken jelennek meg. A vizenyő miatt általában levedző, nedvező foltok jönnek létre, elhanyagolt esetekben pedig – a fertőzés jeleként – sárgás, esetleg zöldes, bűzös lepedékkel fedettek.

A kezdődő lábszárfekély korai stádiumában jól felismerhető. A súlyosabb szövődményeket elkerülendő, már a legkisebb gyanú esetén is javasolt azonnali szakorvosi kivizsgálás, és a tüneti, valamint kóroki kezelés megkezdése.

Lábszárfekély

A diagnózis felállítása minden esetben szakorvos feladata, már csak azért is, mert közvetlenül ezt a terápia megkezdése kell, hogy kövesse. Ellenkező esetben a folyamat tovább halad, a szövetek nagyfokú károsodása pedig egy idő után visszafordíthatatlanná is válhat, akár a végtag amputációját szükségessé téve.

A lábszárfekély kezelése

Oki terápia

Egyik igen fontos cél magának az alapbetegségnek, azaz a lábszárfekélyt kiváltó tényezőnek a helyes kezelése. Ez a visszérbetegség esetén többek közt a rugalmas kötszer (pólya vagy kompressziós harisnya) napi szintű, helyes (szakorvos vagy gyógytornász által betanított) használatát jelenti. Ez a módszer segíti a lábszár vérellátását, ezáltal javítja a szövetek tápanyag- és oxigénellátottságát. Sor kerülhet műtétre alkalmas esetekben a tágult visszér eltávolítására, ami javítja a vénás keringést az alsó lábszárban.

Az artériás rendszert érintő betegségek esetén szükség lehet a károsodott érszakasz műtéti eltávolítására, áthidalására. Ezeket a beavatkozásokat érsebész szakorvos végzi, és célja szintén a szöveti oxigenizáció (és ezáltal a sebgyógyulási hajlam) javítása.

Sebkezelés

Kiváltó októl függetlenül, minden esetben szükség van a lokális (helyi) sebkezelésre is. A fekélyes sebnek a kezelésére rendelt ecsetelőt, kenőcsöt, esetleg hintőport, valamint a különböző speciális sebfedőket annak alapján választja ki a bőrgyógyász, hogy milyen a seb mérete, mélysége, a sebágy tisztasága, illetőleg lepedékessége, hámosodási foka.

A lábszárfekély tüneti kezelésének alapja a seb és környékének tisztántartása. A sebet a mindennapi tisztálkodás alkalmával csapvízzel, szappannal meg kell mosni, a nedvességet puha kendővel fel kell itatni. A seb tisztítása végezhető fiziológiás sóoldattal, hidrogén-peroxiddal is. Naponta legalább egyszer el kell végezni a fekély átkötözését. Ezt gyakorlott betegek egy idő után önmaguk végzik, rendszeres orvosi kontroll mellett.

A sebkezelés nagyon fontos részét képezi a sebkörnyéki bőr védelme, melyhez különböző kenőcsök állnak rendelkezésre, amit orvosi javallatra lehet használni. Ennek azért van különös jelentősége, mert a seb hámosítására használt ecsetelők, krémek ekcémát okozhatnak ezeken az ép területeken, vagy a visszértágulat miatt már egyébként is meglévő ekcémás tüneteket jelentősen ronthatják.

Részletesen A lábszárfekély otthoni ápolása | Lábszárfekély kötözése (videó)

Fertőzés gyanúja esetén a terápiát a kezelőorvos antibiotikum adásával egészítheti ki.

Műtétre kerülhet maga fekély is. Amennyiben kielégítő oxigénellátottságú, tiszta alapú, gyulladástól mentes sebről van szó, végeznek bőrátültetést a hámhiány fedésére. Sok esetben viszont azért szükséges a műtét, mert a seb környékén tömeges a hegképződés, ami miatt a sebhez nem jut elég oxigén és tápanyag.

A sebgyógyulás segítésére sok helyen alkalmaznak fényterápiát és lágy lézereket is. Az újabb eljárások közül jó eredményről számoltak be magas nyomású (hiperbár) oxigénterápia és a lökéshullám terápia alkalmazásával is. Ezeket a módszereket kúraszerűen, több héten keresztül kell alkalmazni, ami alatt a betegek többségének állapota javul, ugyanakkor nem minden esetben eredményez gyógyulást.

Alternatív terápiák
Sokan hallottak a méz fekélyekre történő alkalmazásának előnyeiről. Valóban több orvosi kutatás is megerősíti a kedvező hatást, ugyanakkor fontos tudni, hogy ezek speciális orvosi méz alkalmazásával készültek, otthonában házi méz felhasználásával ne kísérletezzen a fekély kezelésével!
Szintén létező módszer a lárvaterápia, amelynek során légylárvák távolítják el a krónikus sebekben képződő elhalt szövetrészeket, ezzel segítve a seb tisztán tartását és gyógyulását. Ezen eljárás csak néhány speciális centrumban alkalmazható, ugyanis fontos a lárvák kórokozómentessége, továbbá az, hogy ne érintkezzenek közvetlenül a sebbel.

A lábszárfekély megelőzése

Nemcsak a seb begyógyítása nehéz és hosszadalmas feladat, hanem a kiújulás megelőzése is legalább olyan nagy kihívás orvosnak, nővérnek, betegnek egyaránt.

Fontos a kiváltó ok kezelése. A vénás keringési elégtelenség terápiája a kompressziós kötések, keringésjavító gyógyszerek, az esetleges műtét alkalmazása, cukorbetegeknél a rendszeres kontroll.

A végtagok rendszeres, gondos átvizsgálása segíthet a legapróbb sérülés idejében történő felismerésében, amely hosszabb távon akár a sikeres kezelés eredményességét is befolyásolhatja. Igaz ez különösen az érzészavarral társuló, cukorbetegeket érintő formáknál (diabéteszes láb).

A még nem sebes, de arra hajlamos bőrt különösen fontos a megfelelő krémekkel, olajokkal ápolni: ezekről a készítményekről a bőrgyógyász és a gyógyszerész is adhat pontosabb felvilágosítást.

Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász szakorvos

Dr. Lesznyák JuditForrás: WEBBeteg
Szerzők: Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász szakorvos; Dr. Lesznyák Judit gyermekgyógyász

Cikkajánló

A női ciklus
A női ciklus

Milyen folyamatok zajlanak le?

Cukorbetegség
Cukorbetegség

Lábápolás és szerveink védelme.

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
Cukorbetegközpont - Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, sebész, fájdalomspecialista
Trombózisközpont - Dr. Sepa György, érsebész
Cukorbetegközpont - Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, sebész, fájdalomspecialista
Cukorbetegközpont - Dr. Pop Gábor, sebész
Diabétesz-láb Szövetség - Rising Károlyné alelnök

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tibor

Dr. Nagy Tibor

Érsebész

Dombóvár