A diagnózisra való várakozás nagy stresszt okozhat

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg/MTI
frissítve:

A diagnózisra való várakozás idegőrlő lehet, különösen abban az esetben, ha felmerül súlyosabb betegség eshetősége is. Amíg nem lehet biztosan tudni, mi áll a panaszok hátterében, az pszichésen nagyon megterhelő, óriási stresszt jelenthet.

Amerikai kutatók megállapítása szerint egy diagnózis eredményére várakozva nagyobb a páciensek szorongásának és stresszének szintje, mint annak tudatában, hogy súlyos betegségük van. A kis méretű tanulmányban 214, valamely beavatkozásra váró nő szorongásának és depressziójának szintjét mérték a bostoni Harvard Egyetem kutatói dr. Elvira Lang vezetésével.

A vizsgálatba bevont nők közül 112-nél biopsziát készültek végezni annak megállapítására, hogy az emlőjükben talált csomó milyen jellegű. 102 nő már diagnosztizált betegséggel várt kezelésre, közülük 42-en májrákjuk miatt kemoterápiára vártak, 60-an pedig méhmióma miatt álltak orvosi beavatkozás előtt. A maximum 160-as skálán a diagnózisra váró nők szorongási szintje 48 volt, míg a másik csoportban csupán 26, illetve 24 volt az átlagos pontszám. A stresszt mérő, 40-ig terjedő skálán a biopsziára váró páciensek értéke átlagosan 18 volt, míg a másik csoportba tartozóké 16, illetve 15.

Mint látható, a vizsgálati alanyoknál az emlőbiopsziára való várakozás jelentette a mérhetően legnagyobb stresszt, depresszív tünetekkel is közülük küzdöttek a legtöbben.

A bizonytalanságban töltött időszak a páciens és a hozzátartozói számára egyaránt megterhelő. A vizsgálatok eredményére várva – miközben a beteg tehetetlennek érzi magát – a legszörnyűbb rémképek jelenhetnek meg előtte, a legrosszabbtól tarthat. Ezek az elképzelések azonban az esetek többségében rosszabbak, mint a valóság.

A diagnózis birtokában már lehetőség van a betegség megismerésére, kezelésére, vagyis a beteg maga is aktívan részese lehet a folyamatnak, összpontosíthat a gyógyulására, a várakozás ideje alatt azonban bizonytalanság kínozza.

Mit lehet tenni, hogy ne legyen olyan gyötrelmes a várakozás?

Rendkívül fontos lenne, hogy az orvosokat és az egészségügyi személyzetet megfelelően felkészítsék, képezzék arra, hogyan kommunikáljanak a betegekkel ebben a nehéz és frusztráló helyzetben úgy, hogy a feszültségük csökkenjen és gondolataikat egy reálisabb irányba tereljék – emeli ki dr. Elvira Lang.

Amit a beteg maga is megtehet a várakozás időszakában, hogy próbálja elterelni gondolatait, ebben segíthet pl. a mindfulness, illetve különböző relaxációs technikák, légzőgyakorlatok, valamint a természetben való időtöltés, túrázás is, vagy bármi, ami számára kikapcsolódást jelent.

Tovább

WEBBeteg logóWEBBeteg/MTI
Szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: Warten auf die Diagnose als Zeit der echten Qualen (Nachrichten.at)

Cikkajánló

Diagnózisra való várakozás
Diagnózisra való várakozás

Nagy stresszt okozhat.

Fájdalom és tavasz
Fájdalom és tavasz

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, pszichoterapeuta szakorvos
Kardioközpont - Dr. Kapocsi Judit, magasvérnyomás- és érkockázat-sepcialista
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász

Segítség