Mióma téma
A mióma tünetei és következményei
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos

A mióma legtöbbször tünetmentesen növekszik, és rutin nőgyógyászati vizsgálat során fedezi fel az orvos. Azonban jelenléte az esetek mintegy 10 százalékában vezethet enyhébb és súlyosabb tünetek megjelenéséhez is.
A mióma növekedése - Mikor és mitől változik a mérete?
WEBBeteg - B. M., szakfordító, Lektorálta: Dr. Szalóczy Péter, nőgyógyász
A miómák leggyakrabban 35 és 45 éves kor között kerülnek felfedezésre, de fiatalabb és idősebb korban is kialakulhatnak. Van-e összefüggés a méretük és az okozott panasz között? Milyen tényezők befolyásolják a növekedésüket?
Mióma terhesség alatt
WEBBeteg - B. M., szakfordító, Lektorálta: Dr. Árki Ildikó
A mióma jóindulatú, rendszerint ártalmatlan izomtumor, amely a méh izomszövetéből indul ki. Ha a méh belsejében alakul ki, fájdalmat és vérzészavarokat okozhat, illetve megakadályozhatja a terhesség kialakulását. Elhelyezkedhet a méh külső felszínén is, ekkor általában csak akkor okoz panaszokat, ha a mérete nagyon nagy.
A mióma kialakulásának hajlamosító tényezői
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit
A mióma a statisztikák szerint minden negyedik nőt érintő elváltozás. Vajon mi minden állhat a kialakulásának hátterében? Mik hajlamosíthatnak a mióma megjelenésére?
Mióma vagy méhpolip?
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit
A mióma a női szervezetben kialakuló leggyakoribb tumorféleség: egyes statisztikák szerint a nők csaknem 25 százaléka érintett. A méhpolip szintén meglehetősen gyakori, sokakat érintő, jóindulatú elváltozás, a méhet bélelő nyálkahártya kóros túlburjánzása. Mik a legfőbb különbségek a két állapot között?
Hogyan befolyásolja a termékenységet a mióma?
WEBBeteg - B. M., szakfordító, Lektorálta Dr. Kiss György, szülész-nőgyógyász
Amennyiben egy pár gyermeket szeretne, de nem sikerül a teherbeesés vagy a terhesség kihordása, akkor együtt érdemes felkeresni egy meddőségi központot, ahol alaposan kivizsgálják a meddőség okát mindkét fél részéről, és amennyiben szükséges, kezelik is azt. A női meddőség hátterében többek között mióma is állhat.
Kíméletesebb miómakezelés
Debreceni Egyetem
A Kenézy Gyula Egyetemi Kórházban is alkalmazzák a miómaembolizációt. Az eljárás előnye, hogy nem annyira megterhelő a betegek számára, mint egy hagyományos műtét, gyorsabb a felépülés, kevesebb a mellékhatás, és nem kerül sor méheltávolításra.
A mióma kezelési lehetőségei
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit
A miómák rendkívül eredményesen kezelhető, jóindulatú daganatok, az optimális terápiát minden esetben a beteg panaszainak, a miómák nagyságának, lokalizációjának és nem utolsósorban a páciens családtervezési szándékának megfelelően kell kiválasztani.
Mi az a mióma?
WEBBeteg összeállítás - Szakértő: Dr. Lesznyák Judit

Rutinellenőrzéskor minden negyedik nő megtudja a nőgyógyászától, hogy miómája van. Mit is jelent ez a betegség? Lehet tenni ellene valamit? Műthető vagy sem?
A mióma diagnosztizálása
WEBBeteg összeállítás, Lektorálta: Dr. Kiss György, szülész-nőgyógyász
A méh simaizomzatából kiinduló jóindulatú daganat, a mióma az egyik leggyakoribb elváltozás a reproduktív korban levő nők körében. Hogyan állítható fel a diagnózis?