Izomzat téma
A törzsstabilitás szerepe a sérülések megelőzésében
WEBBeteg - B. M., szakfordító, Lektorálta: Magyar Sporttudományi Társaság
Ha a törzs izomzata nem elég erős, az sérülések kialakulásához vezethet. Egy amerikai tanulmány a törzsstabilitás és az elszenvedett sérülések összefüggéseit vizsgálta. Ennek eredményéből többek között kiderült, hogy a core izmok erőparaméterei és a sérülések kockázata közt összefüggés van.
Izomerő- és izomtömegvesztés mozgásszervi műtétek után
WEBBeteg - Molnár Andrea, dietetikus
Az egészséges felnőttek megfelelő táplálkozás és közepes fizikai aktivitás mellett évekig, sőt évtizedekig is képesek megőrizni az izomtömegüket és izomerejüket. Köszönhető ez annak az egyensúlyi folyamatnak, mely során a szervezet naponta lebontja és vissza is építi az izomszövetének egy részét (kb. 75 g).
Jellegzetes tünetekkel jár a Thomsen-kór
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
A Thomsen-kór (myotonia congenita Thomsen) egy örökletes, veleszületett izombetegség, amit először névadója, Thomsen írt le 1876-ban saját családján és önmagán észlelt tünetek alapján.
Az izomerősítés csökkenti a nőknél a cukorbetegség kialakulásának esélyét
MTI
Csökken a cukorbetegség kialakulásának veszélye azoknál a nőknél, akik rendszeresen végeznek izomerősítő gyakorlatokat - állapította meg egy amerikai kutatás.
Súlyos izmgörcsöt kapott Nadal
WEBBeteg/MTI
A spanyol Rafael Nadal, miután magabiztos győzelmet aratott a US Open férfi egyesének 3. fordulójában, súlyos izomgörcs miatt félbeszakította a sajtótájékoztatót.
Fejizmok

- Érzékszervekhez tartozó izmok : szemizmok, dobüreg izmai.
- Zsigerekhez tartozó izmok: nyelvizmok, szájpadizmok.
- Bőrizmok vagy mimikai arcizmok.
- Rágóizmok.
A mimikai izmok feladata az arc nyílásainak nyitása, zárása és a mimika biztosítása. A rágóizmok jelentős mechanikai munkát végeznek, feladatuk az állkapcsok mozgatása, azaz a rágás.
Vázizomzat: férfiak

Az izomrendszer a szervezet izmainak összessége, jól elkülöníthető tagokból áll, melyek többnyire önállóan is képesek működni. Az izmok azonban rendszerint nem egyenként, hanem csoportosan működnek.
A vázizmok harántcsíkolt izomszövetekből épülnek fel. Minden vázizomrostot hártya vesz körül. A vázizomrostok közt hajszálerekben gazdag kötőszövet helyezkedik el. Az izomrostokban fénymikroszkóppal látható harántcsíkolat szerkezeti elemeiben az izom összehúzódásakor bonyolult fiziko-kémiai folyamatok játszódnak le.
A működés és használat sokfélesége következtében megkülönböztetünk emelő, süllyesztő, feszítő, hajlító, közelítő és távolító izmokat. Az vázizmok a csontvázhoz fűződnek, s a csontok egymáshoz való térbeli viszonyát változtatják meg.
A következő fő izomcsoportokat különíthetjük el: törzsizmok, nyakizmok, fejizmok, felső végtag izmai, alsó végtag izmai. A törzsizmokhoz tartoznak a hátizmok, a mellizmok, a rekeszizom és hasizmok.