Fájdalomcsillapító kenőcsök

szerző: Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész - WEBBeteg
frissítve:

A fájdalom csillapítására, főként ízületi és izomfájdalmak esetén, gyakran elegendő helyileg ható készítményeket használni. Ilyenek a különböző kenőcsök, krémek, gélek, illetve tapaszok.

Fájdalomcsillapító kenőcsök és tapaszok
- A téma cikkei

2/1 Fájdalomcsillapító kenőcsök
2/2 Fájdalomcsillapító tapaszok

Habár ezek magát a fájdalom okát nem szüntetik meg, a fájdalmat kiválóan tudják csillapítani, ami szintén nagy segítséget jelent. Előnyük, hogy csupán az érintett, bekent terület környékén fejtik ki hatásukat, és mivel helyileg történik a kezelés, a hatás viszonylag gyorsan kialakul.

Számtalan fájdalomcsillapító krém van forgalomban, ezek között vannak különböző gyógynövénykivonatokat vagy gyógyszernek minősülő hatóanyagokat tartalmazó készítmények is, egyesek vény nélkül kaphatóak, míg mások vénykötelesek.

Gyógynövénytartalmú fájdalomcsillapító kenőcsök

Számos különböző gyógynövénykivonatot tartalmazó krém kapható, attól függően, hogy milyen panasz kezelésére van szükség. Az egyik leggyakrabban alkalmazott gyógynövény a fekete nadálytő, amely sérülések, zúzódások, ficamok esetén alkalmas a fájdalom, illetve a duzzanat csökkentésére. Árnikával kombinálva a fájdalomcsillapító hatás még erőteljesebb, a sérülés gyógyulása pedig gyorsabb lehet. A másik leggyakoribb hatóanyag a mentol, amely hűsítő hatása miatt a legtöbb gyógynövénytartalmú fájdalomcsillapító kenőcsben megtalálható. Emellett ízületi fájdalmak esetén gyakran alkalmazott a rozmaring és a kurkuma, de találkozhatunk orvosikender-tartalmú krémekkel is, illetve porckopás okozta fájdalom esetén hatékony választást jelenthetnek az ördögcsáklya-kivonatot tartalmazó krémek is.

Egyes esetekben melegítő hatású krémekre lehet szükség. Ennek fő célja az izmok lazítása, például izomhúzódáskor vagy sportolás előtt. A melegítő hatású krémek leggyakrabban kapszaicint tartalmaznak, de más hatóanyagokkal is találkozhatunk. Közös jellemzőjük, hogy javítják az adott izom körül a vérkeringést, ezáltal az izmok ellazulnak, és jobban bírják majd a terhelést. Arra viszont ügyelni kell, hogy túl gyakori vagy túl sok krém használata esetén a bőr kipirosodhat, erős égő érzés jelentkezhet. Ilyen esetben hagyjuk abba a krém használatát, és bő vízzel mossuk le a kezelt felületről.

Azok számára, akik allergiások valamilyen növényre, fontos szem előtt tartani, hogy a gyógynövénytartalmú krémek esetében előfordulhat allergiás reakció kialakulása, illetve a mentol erős illata is irritáló lehet akár allergiában szenvedők, akár asztmások esetében (de természetesen akárki másnál is előfordulhat), ezért mindig gondosan válasszuk meg a használni kívánt készítményt.

Gyógyszernek minősülő, vény nélkül kapható fájdalomcsillapító krémek

A gyógyszernek minősülő fájdalomcsillapító gélek, krémek és kenőcsök általában valamilyen nemszteroid fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatóanyagot tartalmaznak, mint például a diklofenák, ibuprofén, naproxen, etofenamát, stb. Ezek közös jellemzője, hogy helyileg csökkentik az ízületi- és izomfájdalmakat, a duzzanatot, illetve a gyulladás mértékét, akár ízületi gyulladás esetén, akár valamilyen sérülés (pl.: rándulás, ficam) okozta fájdalom és gyulladás esetén. Mivel helyileg használjuk őket a fájdalom területén, a hatóanyagnak általában csak kis mennyisége kerül be a vérkeringésbe, azonban ennek mértéke nem elhanyagolható, így fontos, hogy mielőtt elkezdenénk használni egy készítményt, mindig tájékozódjunk a lehetséges mellékhatásokról vagy más gyógyszerekkel való kölcsönhatásokról.

Szintén fontos, és egy viszonylag nagyobb réteget érint, hogy terhesség vagy szoptatás során a készítményeknek csupán egy töredéke alkalmazható, ezért mindig érdemes előre tájékozódni, vagy segítséget kérni, hogy mi lenne a megfelelő választás.

Egyes esetekben az adott kenőcs helyileg is válthat ki mellékhatást, ilyen pl. a bőr égése, kipirosodása, fényérzékenység az adott területen stb. Ilyen és hasonló, mellékhatásra utaló esetekben hagyjuk abba a készítmény alkalmazását, és forduljunk háziorvosunkhoz segítségért.

Tovább Ízületi fájdalmak okai és kezelése

Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerészForrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész

Cikkajánló

Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.