Genetika, anyagcsere
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A Thomsen-kór (myotonia congenita Thomsen) egy örökletes, veleszületett izombetegség, amit először névadója, Thomsen írt le 1876-ban saját családján és önmagán észlelt tünetek alapján.
A Thomsen-kór jellegzetessége, hogy már a bölcsőben észlelhetők az első tünetek. A kis csecsemő összeszorítja öklét, melyet sokáig így tart, ellazítani nem tudja. A kezébe adott tárgyakat sokáig szorosan tartja, nem tudja elengedni. Ezt az izom ellazítási nehézséget nevezi a szakirodalom myotoniának.
Készítsünk családfát! |
Mivel a Thomsen-kór örökletes betegség, fontos a családfa készítése. Rajzoljuk le az adott beteg családját rokonsági fokok szerint, és jelöljük meg a beteg személyeket! |
A myotonia a kezeken, lábakon és a szemhéjakon fordul elő a leggyakrabban. A beteg eleinte nem tud gyors mozdulatot tenni, ismételt próbálkozásra azonban sikerül neki. A hideg jelenléte a tüneteket fokozza.
A másik jellegzetes tünete ezeknek a gyerekeknek, hogy izmaik megnagyobbodottak, a testépítők izomzatához hasonlítanak, de csak látszatra, mert valójában az izomzatuk gyenge.
A diagnózis felállításához a további jellegzetes tünetek felderítése érdekében a beteg vizsgálatára is szükség van. Ha a beteg nyelvét spatula segítségével lenyomja az orvos, akkor sokáig dudor marad a nyelven. Amennyiben a tenyér izompárnájára reflexkalapáccsal ráüt, akkor a hüvelykujj gyorsan megmozdul, de ellazulni nem tud.
Az izomműködést megmutató EMG-vizsgálat is igazolhatja ezt a myotoniát, az izomból vett minta (azaz az izombiopsziás vizsgálat) ebben a betegségben nem jellemző eljárás.
A betegségnek csak tüneti kezelése van, mely gyógyszeres terápiából és gyógytornából áll. A betegekre az izomgyengeség nem igazán jellemző, inkább az izomellazulási nehézség az, ami zavaró. Ezt azonban lehet gyógyszeresen kezelni.
A betegség szempontjából pozitív dolog, hogy a tünetek az idők során csökkennek, a legtöbb munkakörben a beteg el tudja látni feladatát.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Balogh Andrea, gyermekorvos
Nagyothallás
Dr. Zsuga JuditMi okoz nagyothallást? Hogyan alakul ki? Mik a rizikófaktorok? Miért kell orvoshoz fordulni?
Füstmentes jövő?
Szponzorált tartalomAz ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)
SMA: élet egy genetikai betegséggel
Erdős Ákos 2017.08.24-én született, majd 15 hónapos korában egy genetikai betegséggel diagnosztizálták, melynek neve izomatrófia vagy gerinceredetű izomsorvadás (angolul Spinal Muscular Atrophy, rövidítve SMA). Ákos anyukájával beszélgettünk.
Segítsünk együtt Ákosnak!
Erdős Ákos 2017.08.24. napján született, majd 15 hónapos korában egy genetikai betegséggel diagnosztizálták, melynek neve izomatrófia vagy gerinceredetű izomsorvadás (angolul Spinal Muscular Atrophy, rövidítve SMA).
belgyógyász, gasztroenterológus
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!