Gluténérzékenység téma
Speciális diétás igényű gyermeke van? Mire kell figyelni az iskolai menzán?
WEBBeteg - Tóth András, újságíró
A speciális diétás igényű (cukorbeteg, táplálékallergiás, ételérzékeny) gyermekek étrendje is fedezzen minden, a fejlődésükhöz és növekedésükhöz szükséges tápanyagot, akkor is, ha ez többletmunkát jelent a közétkeztetésben dolgozók számára - hangsúlyozza az általunk megkérdezett gyermekdietetikus.
Mi okozhat laktózintoleranciát gyermekeknél?
Dr. Novák Hunor
Vannak betegségek, amelyek következménye, tünete lehet a laktózérzékenység- ilyenkor beszélünk úgynevezett szekunder laktóz intoleranciáról. Ha a gyanú felmerül, fontos ezeket a kiváltó betegségeket kizárnunk és nem beletörődnünk, hogy laktózérzékeny a gyerekünk.
8 meglepő tünet, ami gluténérzékenységet jelezhet
Budai Allergiaközpont - Dr. Sárdi Krisztina, belgyógyász, gasztroenterológus
A gluténérzékenyek nem fogyaszthatnak glutént tartalmazó élelmiszereket. Szigorúan betartott teljesen gluténmentes étrend mellett megszűnnek a tünetek.
Lisztérzékenység tünetei, kezelése
WEBBeteg - Dr. Plósz János, gasztroenterológus, Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

A lisztérzékenység (cöliákia) a vékonybél krónikus, felszívódási zavarokkal járó megbetegedése, melyet a táplálkozás során bevitt növényi fehérje, a glutén vált ki az erre fogékony embereknél.
Mi a cöliákia és miért szükséges a gluténmentes étrend?
Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége
A magyar táplálkozásban alapélelmiszerként elfogadott gabonafélék több betegség kiváltásában is szerepet játszanak. Az egyik legismertebb a cöliákia, de ezenkívül allergiát is okozhatnak, valamint egyéb gyomor-bélrendszeri megbetegedésekben is lehetnek tünetprovokálók.
A gluténérzékenység figyelmeztető tünetei
Budai Allergiaközpont - Dr. Hidvégi Edit, gasztroenterológus
A lisztérzékenység vagy gluténérzékenység (cöliákia) hosszú időn át lappanghat, kései felismerése azonban súlyos felszívódási zavarhoz és tápanyaghiányhoz vezethet.
A fel nem ismert lisztérzékenység veszélyei
Budai Allergiaközpont - Dr. Polgár Marianne, gyermekgyógyász, gasztroenterológus
A lisztérzékenység diagnózisára szerencsés esetben már az első tünetek megjelenésekor fény derül, de sokan vannak, akiknél csak kamaszkorban vagy felnőttként jelentkezik a betegség és korántsem egyértelmű tünetekkel.
Nem fejlődik rendesen a gyerek, ha gluténmentesen étkezik?
Budai Allergiaközpont - Szarka Dorottya, dietetikus, táplálkozásallergia szakember
A cöliákia, más néven autoimmun lisztérzékenység diagnózisa után sok szülőben felmerül, hogy az addig megszokott étrend helyébe lépő gluténmentes alapanyagok és ételek képesek-e biztosítani a gyermek fejlődéséhez szükséges tápanyagokat?
Ételallergia és ételintolerancia - Mire figyeljünk vásárláskor?
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Legyen szó akár ételallergiáról, akár ételintoleranciáról, csak akkor lehet tünetmentes a beteg, ha a panaszokat kiváltó élelmi anyagokat, élelmiszereket és adalékanyagokat elkerüli étkezései során. Ezek az étrendek nagy odafigyelést kívánnak nemcsak az elkészítésük során, hanem már a vásárlás idején is.
Édes élet negyven felett
Több mint TestŐr
A desszertekről nem könnyű lemondani, de negyven év felett érdemes átgondolni, hogy mit viszünk be a szervezetünkbe, hiszen ilyenkor már az anyagcsere-folyamatok gyakran lelassulnak. A cukrot mindenképpen érdemes kalóriamentes helyettesítőre cserélni, nemcsak a vonalaink miatt, hanem hogy később ne alakuljon ki inzulinrezisztencia vagy cukorbetegség. Célszerű olyan kekszet használni a desszertekhez, vagy csak magában fogyasztani, amely gazdag rostokban. Ma már a gluténérzékenységben szenvedők is megtalálhatják a boltokban a kedvenceiket.