Betegápolás téma
Séta segítővel
Hogyan, milyen módon segíthetünk a rászorultnak a sétálásban? Kiderül, milyen testtartásban érdemes végrehajtani a különböző mozdulatokat, annak érdekében, hogy minél hatékonyabb legyen a segítségnyújtás. Fontos a szakszerű támasztás, fogás, melyet a videónkban részletesen bemutatunk.
Mit tehetünk, ha szerettünk sclerosis multiplexben szenved?

A krónikus vesebetegek gondozása
Hasznos tanácsok a Parkinson-kóros betegek gondozóinak

A lábszárfekély otthoni ápolása
Élet a spasztikus bénulással
Útmutató a demens betegek viselkedésbeli változásaihoz

Ki segíthet a beteg hozzátartozó otthoni ápolásában?

A COVID-19-betegek otthoni ápolásáról
COVID-19 - Tanácsok az otthon ápolt betegeknek
Több mint háromezerrel bővült az ápolási díjra jogosultak köre
Inkontinencia betét használata
A vizelettartási zavarok valamennyi típusa esetén kapható a beteg számára megfelelő termék. A videónkon az látható, hogyan kell a betegre adni a betétet és a betétrögzítő nadrágot.
Bővülnek és emelkednek az ápolási díjak
6 tipp az inkontinens beteg ápolásához
Inkontinens beteg a családban: érzelmi és szociális szempontok
Pelenkacsere
Ha olyan fekvő beteg családtagját gondozza, akinek pelenkát kell viselnie, a videóból megtudhatja, hogyan kell cserélni a pelenkát, mire kell odafigyelnie ennek során.
Itatás pohárból
Az iváshoz mindig ültessük fel a fekvőbeteget, nehogy félrenyeljen! Ha betegünk tud pohárból inni, akkor adhatjuk neki pohárban az innivalót. Mindig gondoskodjunk arról, hogy legyen mellette innivaló, például tea.
Ha a beteg erőnléte olyan jó, hogy egyedül fel tud ülni néhány korty erejéig, akkor az innivalót ne pohárban készítsük oda, hanem olyan flakonban, aminek a kupakján egy nyitható-zárható kis lyuk van, ezt a beteg önállóan tudja nyitni-zárni.
Ha a beteg inni kér, adjunk neki folyadékot. Fontos tudni, hogy az idősek szomjúságérzete csökken, de ugyanúgy szükségük van a folyadékpótlásra, ezért erre kiemelt figyelmet kell fordítanunk. Betegünket akkor is rendszeresen kínálni kell folyadékkal, ha nem jelzi vagy bármilyen okból kifolyólag nem tudja jelezni, hogy szomjas. Olyan italt kínáljunk a betegnek, ami az egészségét szolgálja, ugyanakkor ízlik is neki!
Etetés segítséggel
Az étkezéshez mindig ültessük fel a fekvőbeteget, nehogy félrenyeljen! Ha orvos vagy dietetikus valamilyen meghatározott étrendet írt elő, azt kell betartani. A darabos ételt felszeletelve kínáljuk a betegnek.
Nem baj, ha a beteg mindent kanállal eszik. A villa esetleg megszúrhatja a száját, különösen akkor, ha az etető családtag még gyakorlatlan. Ha betegünk nem tud pohárból inni, akkor szívószállal itassuk vagy olyan flakonból, aminek a kupakján egy nyitható-zárható kis lyuk van. Soha ne kínáljuk a beteget forró étellel vagy forró itallal!
Betegszállítás és betegmentés: ki, mikor hívhatja?
Az otthonápolás alappillérei
Családtagunk megfelelő ápolása sok időt és odafigyelést igényel. Az ágyhoz kötött állapot alapvetően is megviseli azt, akinek a kiszolgáltatott állapotot el kell szenvednie. (x)
Bővebben A házi betegápolás leggyakoribb kérdései