Visszér
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A thrombophlebitis akkor alakul ki, amikor egy véna valamilyen okból kifolyólag begyullad és ezt követően a gyulladt érben egy vérrög alakul ki. A visszérgyulladás általában az alsó végtagok betegsége, azonban thrombophlebitis ritkán kialakulhat a kar, illetve a nyak vénáin is.
A trombózis téma cikkei |
5/1 A mélyvénás trombózis tünetei és okai 5/2 Mélyvénás trombózis - diagnózis és kezelés 5/3 Hogyan előzze meg a mélyvénás trombózist? 5/4 Élet a mélyvénás trombózis után 5/5 Visszérgyulladás trombózissal |
A "thrombo" azt jelenti: vérrög, a "phlebitis" azt jelenti: a véna gyulladása. Az érintett véna elhelyezkedhet a bőrhöz közel, ilyenkor felszínes thrombophlebitisről beszélünk, de lehet mélyen az izmokban is mélyvénás trombózist okozva. A mélyvénás trombózis fokozza a súlyos szövődmények kockázatát, ide értve a tüdőembólia kialakulását.
A thrombophlebitist általában huzamosabb ideig fennálló inaktivitás eredményezheti, például egy hosszú autóút, vagy repülőút, illetve műtét utáni hosszabb ágynyugalom során is kialakul. A csökkent izommozgás csökkenti a vénák keringését, és ez lehetővé teszi, a vér megalvadását és a vérrög kialakulását. Bénulás, bizonyos daganatok és az ösztrogén tartalmú hormonkészítmények szintén visszérgyulladást okozhatnak. Az öröklött véralvadási zavarok is fokozhatják a betegség kialakulásának kockázatát.
A különböző házi praktikák segítségével csökkenthető a fájdalom és a vérrög kialakulásának kockázata. Különböző kezelések, ideértve a gyógyszeres és műtéti kezelést, szintén rendelkezésre állnak.
A thrombophlebitis tünetei az alábbiak lehetnek:
Ha egy felszínes véna érintett, a bőr alatt tapinthatóvá válik egy piros, kemény, nyomásérzékeny köteg. A betegek többségénél a mélyvénás trombózis nem okoz semmiféle tünetet. Némely esetben az érintett végtag - főleg felálláskor és járkáláskor - duzzadt, nyomásérzékeny és fájdalmas lehet, illetve a megbetegedés lázzal járhat.
A trombózist leggyakrabban egy vérrög okozza. A vérrög gyakran a vér elégtelen keringése miatt alakul ki. A trombózis kockázata fokozott, hogyha Ön:
Mikor forduljunk orvoshoz? |
Keresse fel orvosát, ha egy piros, duzzadt, nyomásérzékeny vénát talál, különösen akkor, ha Önnél a trombózis egy vagy több rizikófaktora fennáll! Ha a véna nagyon meg van duzzadva és fáj, vagy magas láz, illetve légszomj is kialakult, mindenképpen menjen kórházba! Ezek a tünetek utalhatnak mélyvénás trombózisra. Ez azért veszélyes, mert a mélyvénás trombózis fokozhatja tüdőembólia kockázatát, mert a trombusból leszakadó vérrög, az embólus, a tüdőerekig akadálytalanul haladhat, majd a tüdőben elakad és kizárja ezt a tüdő területet a légzésből. |
Minél több kockázati tényezője van, annál nagyobb valószínűséggel alakul ki trombózis. Hogyha egy, vagy több rizikófaktor jelen van Önnél, a huzamosabb ideig tartó inaktivitás - többek között egy hosszabb autó-, illetve repülőút, illetve tervezett műtét - előtt mindenképpen beszélje meg a megelőzés lehetséges formáit orvosával!
Ha a trombózis egy felszínes vénát érint, orvosa egyszerű praktikákat javasolhat Önnek a fájdalmas terület kezelésére: az érintett láb megemelése, nemszteroid gyulladásgátló gyógyszerek szedése. Általában egy hét alatt az állapot rendeződik.
Ezt olvasta már? A thrombophlebitis kezelése
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit neurológus, klinikai farmakológus
Diabéteszes neuropátia
Prof. Dr. Barkai LászlóA cukorbeteg útja a neuropátia felismeréséhez és kezeléséhez, illetve megelőzéséhez.
Migrén
Dr. Ertsey Csaba PhD, Med. HabilMikor javasolt megelőző kezelés a migréneseknek? Milyen lehetőségek vannak?
A hosszú utak veszélyeit érdemes komolyan venni
Az már régóta ismert, hogy a hosszabb utazás növeli a trombózis kialakulásának kockázatát. Elsősorban a repülőutakkal kapcsolatban halljuk ezt gyakran, ám a kockázat a jármű fajtájától függetlenül bármely hosszabb utazás során fokozott.
A mélyvénás trombózis tünetei és okai
A mélyvénás trombózis veszélyes, sokszor halálos szövődményekkel járhat. Ha a vénában kialakult trombus egy része leszakad és az embólus a tüdőbe jutva elzár egy verőeret, halálos kimenetelű tüdőembólia alakulhat ki.
Miért növekedhet a trombózisveszély terhesség idején?
Mai ismereteink alapján számos veleszületett és szerzett tényező vezethet vérrög (trombus) kialakulásához az artériás és a vénás rendszerben. Az öröklődő faktorokon túl azonban önálló trombózis rizikót jelent maga a terhesség is. Vajon miért jár nagyobb rizikóval ez az időszak a nők életében?
Trombózis: hogyan szűrhető a hajlamunk?
Számos olyan veleszületett állapotot ismerünk, melyek önmagukban vagy más szerzett kockázati tényezővel társulva mélyvénás trombózis kialakulását eredményezik.
Ragasztásos visszérműtét
A visszerek kezelése nagyon sokat fejlődött az elmúlt évtizedben. A hagyományos visszérműtétet, amikor a kitágult felületes vénát kis metszésekből eltávolítottuk, felváltották a modern, katéteres technikák. Ezek közül a lézeres és a rádiófrekvenciás visszérműtét az ismertebb, de létezik kémiai-mechanikai úton történő kezelés és legújabban ragasztásos visszérműtét is.
Mélyvénás trombózis - diagnózis és kezelés
A mélyvénás trombózis kezelésének elsődleges célja a vérrög növekedésének megakadályozása, a későbbiekben pedig a trombus ismételt kialakulásának megelőzése. A terápiára gyógyszerek, műtéti megoldások és gyógyászati segédeszközök is rendelkezésre állnak.
Házi praktikák visszérproblémák ellen
A visszeres panaszok megjelenését, későbbi szövődmények kialakulását nemcsak az orvos által előírt gyógyszerekkel, kompressziós fásli viselésével, különböző sebészi beavatkozásokkal, hanem megfelelő életvitellel is késleltetni lehet.
Hogyan történik a trombózishajlam szűrése?
A trombofília, vagyis a trombózishajlam lehet örökletes (familiáris) vagy szerzett állapot is, sőt, a kettő társulhat is egymással.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!