Élet a mélyvénás trombózis után
frissítve:
A mélyvénás trombózist követően megfelelő és gyors ellátás esetén is kockázatot jelent a késői szövődmények megjelenése és a trombózis újbóli kialakulása. A rizikó minimálisra csökkentése érdekében követni kell az orvosi utasításokat, illetve oda kell figyelni az életmódunkra és egyes szokásainkra is.
A trombózis téma cikkei |
4/1 A mélyvénás trombózis tünetei és okai 4/2 Mélyvénás trombózis - diagnózis és kezelés 4/3 Hogyan előzze meg a mélyvénás trombózist? 4/4 Élet trombózis után |
Kompressziós harisnya vagy fásli viselése
A mélyvénás trombózis utáni időszak egyik fő egészségmegőrző eszköze a kompressziós harisnya vagy a fásli, ami bár kényelmetlen, de elengedhetetlen kellék. A láb terhelését az határozza meg, hogy melyik vénában volt a trombózis és milyen súlyosak a klinikai tünetek. Az első időszakban azonban minden esetben harisnyát vagy fáslit kell viselni, és fokozatosan, egyre többet kell sétálni.
A vénás kompressziót biztosító eszközök helyes alkalmazása nagyon fontos, mert sokat árthat a beteg, akár ismételt trombózist is okozhat, ha nem megfelelően használja.
- A fáslit, harisnyát mindig fekve vegyük fel, a felhelyezés előtt tartsuk fel a lábunkat, az ujjainkon kezdve a combunk felé haladva masszírozzuk meg a lábunkat, hogy vénák kiürüljenek, és ezután húzzuk fel a harisnyát.
- A fáslit a lábfejünkön kezdjük el felhelyezni, ott legyen a legszorosabb, a pólya menetek félig fedjék be egymást. Ügyeljen arra, hogy a harisnya és a fásli sehol ne vágjon be!
- Akinek trombózisa volt, kerülje a szoros gumis zoknikat és harisnyákat, a merev szűk nadrágokat, különösen utazáshoz, hosszú üléshez, mert a vénás keringést leszoríthatja.
Lásd még A kompressziós harisnya viselése
Testmozgás fokozatosan
Nem mindegy, hogy az ember egy mélyvénás trombózis után hogyan, és mennyire terheli a lábát.
Kompressziós harisnya nélkül eleinte csak fekve lehet a trombózisos lábat tornáztatni, lábra állni pedig csak a megfelelő óvintézkedés mellett, harisnyában vagy megfelelően fáslizott lábbal. Ajánlható gyakorlat a fekve biciklizés, továbbá a lábfej, lábszár, comb izmainak megfeszítése és ellazítása, néhány trombózis utáni gyógytorna gyakorlatot itt mutattunk be részletesen.
A testmozgásnak nagyon fontos szerepe van a lábszárban az egészséges keringési viszonyok kialakításában, az izompumba biztosításában. Eleinte azonban óvatosan kell mozogni, és fokozatosan sétáljon egyre többet, eleinte otthon, majd egyre nagyobb távolságokra. Később is kerülni kell a sérülésveszélyes, ütközéssel járó és hirtelen nagy erőkifejtést igénylő sportágakat, elsősorban az egyenletes megterheléssel járó sportok javasoltak, mint a séta és kocogás, a kerékpározás, az úszás. A legfontosabb a rendszeresség és a kitartás.
Lásd még Sportolás trombózis után
Munkavégzés trombózis után
A tartós üléssel vagy állással járó munkakörök kockázati tényezőnek minősülnek a mélyvénás trombózis szempontjából. A legtöbb munka ennek ellenére megfelelő körültekintéssel folytatható, ugyanakkor előfordulhat, hogy akár a munkahely megváltoztatása is ajánlott, amennyiben az nem teszi lehetővé a megfelelő gyakoriságú szünetek beiktatását és a lábak rendszeres átmozgatását.
Az ülőmunkát végzők időnként álljanak fel, tegyenek pár lépést. Ne feledkezzen meg arról, hogy munka közben megfeszítse lábizmait, mivel ezzel segíti lába vénás keringését. A kompressziós harisnya viselése sokszor ajánlott munka közben akkor is, ha a hétköznapokban, normál tevékenység mellett már nem kell hordania.
Bővebben Irodai munka trombózis után
Véralvadásgátló gyógyszerek |
A legtöbb mélyvénás trombózison átesett betegnek szednie kell véralvadásgátló gyógyszert. A gyógyszerszedés időtartama legtöbbször legalább fél-egy év, de a pontos időtartamot és a dózist az orvos mindig személyre szabottan határozza meg, minden rizikófaktor figyelembe vételével. Bizonyos betegeknek, több kockázati tényező együttes fennállása esetén élethosszig tartó szedésre lehet szükség trombózis után, az újabb vénás elzáródás megelőzése érdekében. Bővebben: Véralvadásgátlás trombózis után |
Az újabb trombózis rizikófaktorainak csökkentése
A trombózis kialakulásában rengeteg tényező játszhat szerepet. Ezek a tényezők többségében ugyanazok a mélyvénás trombózis után is, mint a trombózis bekövetkezése előtt. Trombózist követően sajnos magasabb az esélye egy következő előfordulására is, így érdemes fokozottan figyelnie arra, hogy csökkentse a rizikófaktorokat.
- Hosszas fekvés, gipszrögzítés, műtétek, sérülések, hosszú utazás kerülése, illetve a megfelelő óvintézkedések megtétele (kompressziós harisnya, orvosi javallatra gyógyszeres kezelés).
- Gyermekvállalás esetén mindenképp beszélje át orvosával korábbi trombózisát, a terhesség és a gyermekágy ugyanis szintén rizikótényező, illetve a véralvadásgátló is befolyásolja a trombózis utáni várandósságot.
- Az öröklött trombózishajlam kivizsgálása szükséges a fogamzásgátlót szedő nőknek.
- Káros szokások kerülése, dohányzásról történő leszokás, testsúly csökkentése.
- Megfelelő hidratáció.
Megelőzés Hogyan előzhető meg a mélyvénás trombózis?
Különböző betegségek is hajlamosítanak trombózisra: öröklött trombózis hajlam, autoimmun betegségek, rosszindulatú daganatos betegségek, vesebetegségek, szívelégtelenség, különböző gyógyszerek alkalmazása stb. Természetesen, ha valakinek már volt mélyvénás trombózisa, vagy ismert a genetikai hajlama, minden orvosi kezelés alkalmával ezt jeleznie kell4
Kockázatok, szövődmények |
A mélyvénás trombózis során tovább károsodnak a keringést biztosító vénabillentyűk, amik sajnos önmagukban is fokozzák a második trombózis kialakulásának kockázatát. A nem jól kezelt prombózis másik szövődménye lehet a poszttrombotikus szindróma, azaz a vénás keringés károsodása miatt kialakuló lábszárfekély. A fekély legtöbbször kisebb, nehezen gyógyuló sebekkel indul a boka környékén, mely később nem mutat gyógyhajlamot, szövethiány lép fel, könnyen felülfertőződik. |
Szakértő: Dr. Szélessy Zsuzsanna hematológus - Trombózis- és Hematológiai Központ