Életmód változtatással és diétával a termékenységért
megjelent:
Amennyiben problémája van a teherbeeséssel, felejtse el a régi regét az olyan termékenységfokozó ételekről, mint at osztriga, pezsgő, fokhagyma vagy ginzeng. A termékenységet valóban fokozó ételek ugyanisa teljes kiőrlésű gabonák, az egészséges zsírok, a megfelelő mennyiségű protein és időnként egy adag fagyi.
Legalábbis ez derül ki abból a 18 000 nő közreműködésével végzett tanulmányból, melyet a Harvard egyetem kutatói végeztek. Ezek szerint a peteéréssel vagy a petetermelődéssel kapcsolatos terméketlenségi problémák esetén – mely a meddőségek mintegy negyedéért felelős - sokszor nem kell mást tenni, mint az étrendünkön és az életmódunkon változtatni.
Noha az alábbiakban következő tippek nem garantálják a termékenységet, ám előkészítik az utat ahhoz, és nagy előnyük, hogy nincs mellékhatásuk, valamint egy egészségesebb életmód lehetőségét kínálják a teherbeesés utáni életre is. Az alábbi tanácsok fokozzák az orvosi kezelések sikerét is, így azoknak is ajánlott megfogadni, akiknek a mesterséges megtermékenyítés fogja meghozni a várva várt gyermekáldást.
1. Kerülje a transzzsírokat! – Ezek az artériákat eltömítő zsírsavak főleg a növényi olajok mesterséges feldolgozásánál keletkeznek, számos gyorséttermi ételben, péksüteményben és tartós süteményben megtalálható. Már napi 4g fogyasztása is hatással lehet a termékenységre.
2. Használjon telítetlen zsírsavakat! – A telítetlen zsírsavak növelik az inzulinérzékenységet és csökkentik a gyulladásos folyamatokat, ezáltal elősegítik a peteérést és a fogamzást, valamint segítik az embrió egészséges fejlődését. Használjon ételei elkészítéséhez olíva-, mogyoró- és repceolajat, valamint fogyasszon omega-3 zsírsavakat tartalmazó tengeri halakat, mint lazac és szardínia!
3. Fogyasszon minél több növényi eredetű fehérjét! – Helyettesítsen naponta egy étkezést hüvelyesekkel. Ezek kiváló fehérjeforrások, és emellett sok élelmi rostot és ásványi anyagot tartalmaznak. Naponta egyszer egyszer egyen babot, borsót, szójababot vagy tofut, valamint dióféléket – melyek segítik a termékenység növelését.
4. Válasszon teljes kiőrlésű gabonát! – Fogyasszon olyan szénhidrátokat, melyek rostban gazdagok, mint a teljes kiőrlésű gabona, zöldségek, hüvelyesek.
5. Fogyasszon teljes tejet! – A sovány tej úgy tűnik, elősegíti a terméketlenséget. Amennyiben teherbe szeretne esni, fogyasszon teljes zsírtartalmú tejet, joghurtot és fagylaltot.
6. Szedjen multivitamint! – A multivitamint fogyasztó nőknél kisebb az esélye az ovulációs rendellenességeknek. A legfontosabb alkotóelem a terhesség szempontjából a vas és a folsav, mely utóbbiból napi 400 mikrogramm segít az olyan születési rendellenességek kivédésében, mint például a nyitott gerinc.
7. Egyen vasban gazdag növényi alapú ételeket! – Az állati eredetű táplálékokban lévő vassal összehasonlítva a zöldségekből, gyümölcsökből származó vas sokkal jobban fokozza a teherbeesés esélyét. A legjobb növényi vasforrások a teljes kiőrlésű gabonák, spenót, hüvelyesek, paradicsom, sütőtök és a cékla.
8. Vizet fogyasszon! – A szervezet hidratálására a víz a leghatékonyabb és legegészségesebb ital, ráadásul kalóriamentesen oltja a szomjat. A mértékletes kávé és teafogyasztás megengedett, ám a cukrozott, szénsavas üdítőket kerülje, mivel káros hatással vannak az ovulációra.
9. Fontos az egészséges testsúly fenntartása! – A túlsúly, akárcsak a soványság, megzavarják a menstruációs ciklust, felboríthatja vagy le is állíthatja az ovulációs folyamatokat. A teherbeeséshez legideálisabb BMI index 20-24 között van.
10. Ne feledkezzen meg a testedzésről! – Amennyiben nem mozog eleget, és a testsúlya meghaladja a termékenység szempontjából ideális BMI értéket, a mindennapos testedzés segítheti a megtermékenyítés esélyét. Azonban vigyázzon arra, hogy ne essen túlzásba! A túl kemény testedzés, különösen, ha nincs hozzászokva, befolyásolhatja az ovulációt!
A fent leírt 10 pont betartása nem garantálja a teherbeesést, ám mindenképpen növeli annak esélyét, ráadásul egy egészségesebb életmódhoz segít hozzá.
(WEBBeteg - Cs.K. fordító, lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos, Forrás: Newsweek)