Striák - Miért alakulnak ki, hogyan lehet kezelni?

Dr. Kádár Eszter
szerző: Dr. Kádár Eszter - WEBBeteg
megjelent:

A striák a bőr középső rétegének (dermisz) repedései, amelyek akkor alakulnak ki, amikor a bőr nem tud elég gyorsan alkalmazkodni a test térfogatának növekedéséhez. Leggyakrabban a terhesség során jelennek meg, de más okból is kialakulhatnak.

Az egyik leggyakoribb velejárója a várandósság időszakának a striák, más néven terhességi csíkok megjelenése. Ezek az apró, hosszanti csíkok sok kismama testén jelennek meg, és bár nem jelentenek egészségügyi kockázatot, esztétikailag zavaróak lehetnek.

A striák megjelenése

Eleinte rózsaszínes, lilás vagy vöröses csíkokként jelennek meg, majd idővel fokozatosan elhalványulnak, gyöngyházfényűvé vagy fehéressé válnak.

Stria hason

Leggyakrabban a következő területeken alakulnak ki:

  • has
  • mell
  • csípő
  • comb
  • fenék

Miért alakulnak ki?

A striák kialakulásának legfőbb oka a bőr hirtelen nyúlása és a hormonális változások, melynek eredményeként a bőr feszül, a kötőszövetek nyúlnak, és a bőr elveszti rugalmasságát.

A terhesség során megnövekszik a kortizol szintje, amely gyengíti a kollagént és az elasztint – ezek a bőr rugalmasságáért felelős fehérjék. A bőr ilyenkor könnyebben sérül, megreped, ha túl gyorsan tágul. Mindebben a genetikai adottság is szerepet játszik.

Stria testépítőknél és fogyókúrázóknál

Bár többnyire a várandóssághoz kapcsolódóan jelentkeznek a striák, nem terhes nőknél és férfiaknál is kialakulhatnak. Bármilyen ok hatására létrejöhet, ahol a bőr kötőszöveti rétege nem tudja követni a tágulást, ezért megreped.
Testépítőknél a gyors izomtömeg-növekedés miatt jöhetnek létre. Oka lehet a hormonális problémák miatt bekövetkező gyors hízás. Fogyókúrázóknál a testsúlycsökkenést követő gyors súlynövekedés (jojó effektus) a fő kockázati tényező. Serdülőkorban okozhatja a túl gyors növekedés.

Hogyan különböztethető meg más bőrproblémáktól?

A striák hosszúkás, vonalas elváltozások, először vöröses színűek, majd elhalványodnak. Nem járnak fájdalommal, vagy viszketéssel.

A narancsbőr (cellulit) inkább gödröcskés, egyenetlen felszínű elváltozás. A narancsbőr általában a bőr felső rétegét érinti, míg a striák mélyebb, kötőszöveti szinten jelentkeznek.

Egyéb bőrbetegségek – például ekcéma vagy bőrgomba – jellemzően viszketnek, hámlanak, gyulladtak, amitől a striák megjelenése jól elkülöníthető.

Megelőzés: mit tehet, hogy elkerülje őket?

Bár teljes biztonsággal nem előzhetők meg, vannak módszerek, amelyek csökkenthető a kialakulás esélye.

Bőrhidratálás - Már a terhesség korai szakaszától érdemes naponta többször is krémezni a bőrt. Különösen hatékonyak az olyan készítmények, amelyek mandulaolajat, shea vajat, kakaóvajat vagy E-vitamint tartalmaznak.

Vízfogyasztás - A megfelelő hidratáltság belülről is támogatja a bőr rugalmasságát.

Mérsékelt súlygyarapodás - Próbáljon meg lassan és fokozatosan hízni a terhesség során. A hirtelen súlynövekedés fokozottan igénybe veszi a bőrt.

Étrend - C-vitaminban, cinkben és kollagénben gazdag étrend segíthet megőrizni a bőr egészségét.

Kezelési lehetőségek, ha már kialakultak

Fontos tudni, hogy a striák nem tüntethetők el teljesen, de halványíthatók és kevésbé feltűnővé tehetők.

1. Otthoni bőrápolás

A hidratáló krémek és olajok rendszeres használat mellett enyhíthetik a csíkok megjelenését, bár inkább megelőzésre alkalmasak. Az aloe vera, kókuszolaj, E-vitamin természetes megoldások a bőr regenerálására.

2. Bőrgyógyászati kezelések

  • Mikrotűs mezoterápia: A mezoterápia során a bőrbe juttatott hatóanyagok fokozzák a kollagéntermelést.
  • Frakcionált lézer: A bőrgyógyászati lézerkezelés serkenti a bőrmegújulást és halványítja a hegeket.
  • Mikrodermabrázió: Finom bőrcsiszolás, amely javíthatja a bőr textúráját.

3. Gyógyszeres készítmények

Retinoid tartalmú krémek (pl. tretinoin) – A retinoidok csak szoptatás után alkalmazhatók, mert nem biztonságosak a magzatra vagy a babára nézve. Vényköteles készítmények.

Összegzés

A terhességi striák a legtöbb kismamánál megjelennek, de nem kell szégyellni őket – a test természetes válaszreakciói a változásokra. A megelőzés kulcsa a bőr megfelelő ápolása, a tudatos táplálkozás és hidratálás. Ha pedig már kialakultak, a modern kezelések segítségével sokat lehet javítani az állapotukon.

Lásd még

Dr. Kádár EszterForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Kádár Eszter

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Várkonyi Viktória

Dr. Várkonyi Viktória

Bőrgyógyász

Budapest