A stroke utáni fájdalom típusai és kezelésük

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Kerekes Éva, neurológus és gyermekneurológus frissítve:

A stroke utáni fájdalom a betegség számos váratlan következményeinek egyike, és előfordulhat, hogy csak hetekkel vagy hónapokkal a stroke után alakul ki. Éppen ezért a legtöbb stroke-túlélő nem ismeri fel, hogy a stroke után jelentkező fájdalom a stroke következménye, és gyakran az öregedéshez, stresszhez vagy valami máshoz kapcsolják azt.

Fontos, hogy az orvosa tudjon a stroke után jelentkező fájdalomról, mivel számos hatékony kezelési módszer van rá. A betegségből történő felépülés kemény munkával jár, de ez nem jelenti azt, hogy bármilyen típusú megelőzhető fájdalomtól vagy kellemetlen érzéstől kell szenvednie!

A stroke utáni fájdalomnak különböző formái vannak, amelyek mindegyike személyre szabott megközelítést igényel. Tehát, ha stroke után jelentkező fájdalomtól szenved, és ismer valakit, akinek hasonló gondja van, nem feltétlenül ugyanazt a kezelést kapják, ha a fájdalom nem ugyanabba a kategóriába tartozik.

Spaszticitás által kiváltott fájdalom

A stroke után a legyengült izmok merevek lehetnek. Gyakran előfordul, hogy a stroke-túlélők izomspaszticitást tapasztalnak, amelyet a gyenge, merev izmok hirtelen, szaggatott mozgása jellemez.

Ez a stroke után jelentkező izomspaszticitás és -merevség fájdalmat okozhat a spasztikus izmokban, valamint az ismételten megfeszült vagy kényelmetlen helyzetbe kerülő közeli izmokban is.

Ha a stroke utáni izomspaszticitás okoz fájdalmat, valószínűleg szájon át szedhető izomlazító gyógyszereket, vagy helyileg alkalmazandó izomlazító krémeket kell alkalmazni, és/vagy fizioterápiára van szükség a spaszticitás enyhítésére. Ha a spasticitás perzisztens, és nem javul az izomlazító szerek alkalmazása ellenére sem, botulinum toxin injekció segíthet az izomfeszülés enyhítésében, így a fájdalom csökkentésében is, de ez a típusú kezelés kevés centrumban engedélyezett és a legtöbb, stroke-on átesett beteg számára nem elérhető.

Centrális fájdalom

A bizonyos centrális típusú fájdalom a stroke túlélőinek mintegy 10 százalékát érinti. A centrális fájdalom (központi fájdalom) pontos oka nem tisztázott, de feltételezések szerint az agy stroke-ra adott komplex válaszának az eredménye, ami túlérzékenységet eredményez.

Ezek a stroke-on átesett betegek súlyos és tartós fájdalmat, égető érzést, bizsergést, érzékenységet vagy más kellemetlen érzést tapasztalnak. Általában a centrális fájdalom olyan stroke-okkal hozható összefüggésbe, amelyek mérsékelt izomerő- és enyhe vagy mérsékelt érzékeléscsökkenést okoznak, és nem jellemző olyan stroke-ok esetén, amelyek teljes mértékű erő- és érzékelésveszteséggel járnak.

A hagyományos fájdalomcsillapítók általában nem sikeresek a centrális fájdalom kezelésében. A görcsroham elleni gyógyszerek és az antidepresszánsok a leghatékonyabbak a centrális fájdalom csökkentésére.

Az izom- és csontrendszer fájdalma

Az izom- és csontrendszer fájdalmát gyakran az izmok fájdalmaként írják le, ami gyakran a vállakban, a nyakban, a karokban, a lábakban vagy a háton jelentkezik. Ez a leggyakoribb típusú stroke utáni fájdalom, és nem hasonlít az izomspasticitás kényelmetlenségére és a központi fájdalomra, bár egyes stroke-túlélők többféle típusú stroke-fájdalmat is tapasztalnak.

Az izom- és csontrendszeri fájdalom általában enyhe vagy közepesen súlyos, és enyhül az általános fájdalomcsillapítók használatával. Néha az izom- és csontrendszeri fájdalom olyan intenzív lehet, hogy a rutinmozgások súlyosbíthatják a fájdalmat. Az agyvérzést követő izom- és csontrendszeri fájdalom az egyik legjelentősebb visszaesés a stroke rehabilitációjával kapcsolatban, ezért a lehető legoptimálisabb gyógyulás és fájdalomcsillapítás érdekében fontos, hogy beszéljen orvosával.

Fejfájás stroke után

A stroke túlélők 20-30 százaléka élete során először a stroke után tapasztal fejfájást. Egyes stroke túlélőknél, akiknek már a stroke előtti időszakban is volt fejfájásuk, a stroke után súlyosbodik a fejfájás. Minden stroke új fejfájást válthat ki a gyógyulási periódus alatt, de leginkább a vérzéses stroke-ok kapcsolódnak a fejfájáshoz a stroke gyógyulása alatt, valamint azt követően is.

A stroke utáni fejfájás nem mindig ugyanolyan. A stroke utáni fejfájás okozhat lüktetést, émelygést, szédülést és kimerültséget is. Néhány stroke utáni fejfájás tenziós fejfájás, néhány migrénes fejfájás, néhányat pedig a vérnyomás-ingadozás okozza.

Ha Ön vagy egy szerette stroke után fejfájást tapasztal, keressen fel egy neurológust, aki diagnosztizálni tudja a fejfájás típusát, és megfelelő kezelést nyújt.

Fantom fájdalom

A fantom fájdalom viszonylag ritka, de kínzó fájdalom. A fantom fájdalom leggyakrabban olyan fájdalom, amely az amputált kar vagy láb helyéről származik, és így nem is létezik.

Ugyanakkor azok a stroke-túlélők, akiknél súlyos vagy teljes érzékelési veszteség áll fenn, szintén érezhetnek úgy, mintha "nem lenne" karjuk vagy lábuk, és fantom végtagfájdalmat tapasztalhatnak. A fantom végtagfájdalom kezelésére különféle gyógyszerek és rehabilitációs terápiás technikák léteznek. A kezelést kifejezetten az egyénre kell szabni, mert ugyanaz a kezelés nem mindenki számára hoz javulást.

Forduljon orvoshoz, kérjen segítséget!

A fájdalom nemkívánatos és meglepő stroke-effektus, amely rendszerint közvetlenül azután jelentkezik, miután a kezdeti stroke fázis stabilizálódott. A stroke-túlélők többsége bizonyos ideig tapasztal fájdalmat, de ez általában orvosi kezeléssel egy idő után eléggé javul ahhoz, hogy már ne legyen szükség a kezelésre.

A fájdalommal nehéz együttélni, és bár vannak olyanok, akik megpróbálnak "keménynek" mutatkozni, jó ha tudja, hogy hatékony kezelési módszerek állnak rendelkezésre a stroke utáni fájdalom kezelésére, így további fájdalom nélkül épülhet fel a stroke-ból.

Áttekintés A stroke kezelése

További részletek a stroke kezeléséről

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; verywellhealth.com
Lektorálta: Dr. Kerekes Éva, neurológus és gyermekneurológus

Cikkajánló

A stroke és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus
Stroke
A stroke vészhelyzetet jelent: azonnali kezelése az élet és a halál, de legalábbis a kevesebb, illetve a több károsodás kérdését dönti el. Korai kezeléssel csökkenteni lehet az agy károsodását és a kialakuló életminőség-romlás mértékét.
Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg összeállítás - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász és Dr. Tóth Sára Rebeka
WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus
WEBBeteg - Sohajda Fanni, fordító
WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus
WEBBeteg - Dr. Vajda Orsolya, háziorvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.