Prosztatabetegségek
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Brit kutatók kifejlesztettek egy gyógyszert, amellyel - az első klinikai teszt szerint - sikeresen lehet kezelni az agresszív prosztatarákot. Az gyógykészítményt olyan pácienseken próbálták ki, akiknél sem a műtét, sem a besugárzás, sem a kemoterápia nem volt eredményes, így legfeljebb egy éve volt hátra.
A kutatók remélik, hogy az abiraterone 2-3 éven belül tabletta formájában hozzáférhető lesz a betegek számára is.
Az abiraterone sikeréről kedden beszámoló Independent című brit napilap és a BBC brit közszolgálati tv és rádió megszólaltat egy 50 éves beteget, Simon Busht, akit 2005-ben kezdtek hagyományos módon kezelni prosztatarákkal, és 2006-ban két évet jósoltak neki.
Tavaly áprilisban kezdte kapni az abiraterone-t, és már egy héttel később csökkent a vérében a prosztatarákot jelző antigén szintje, egy hónappal később pedig már abbahagyhatta a fájdalomcsillapító szerek szedését, és gyakorlatilag tünetmentessé vált.
Az abiraterone egy olyan enzim működését gátolja, amely a tesztoszteron férfi nemi hormon termelődéséhez szükséges. A prosztatarák kialakulásában ugyanis a tesztoszteron szerepet játszik. Eddig a prosztatarák kezelésében kemoterápiával kiiktatták a herék tesztoszterontermelését. De kiderült, hogy a rákos daganat maga is előállít tesztoszteront. Az új gyógyszer az enzim gátlásával az egész szervezetben blokkolja a tesztoszteron termelődését.
Szakértők szerint a prosztatarák elleni küzdelemben 70 éve nem történt akkora előrelépés, mint amekkorát az abiraterone ígér.
A prosztatarák a férfiak körében a legelterjedtebb rák. De az emlőrákkal ellentétben a prosztatarák kezelésében nem sok előrelépés történt eddig, és a betegség szinte mindig rövid időn belül halálhoz vezet.
Az abiraterone-t most 1200 páciensen próbálják ki a világ számos országában. A klinikai kipróbálás első szakaszában csak arra voltak kíváncsiak az orvosok, hogy a szer biztonságos-e, de már ekkor látványosnak minősítették az eredményességét. Az elsőszakaszos klinikai teszt még nem alkalmas a túlélési arány kimutatására, de az orvosok beszámolója szerint van már olyan páciens, aki 2 év és 8 hónapja él, és nincsenek panaszai.
Az ígéretes gyógyszerről a kutatásvezető, Johann de Bono közölt beszámolót a Journal of Clinical Oncology című orvosi szaklapban.
(FH)
Nem lát élesen?
Dr. Árvay AnitaUnja már a szemüveget és a kontaktlencsét? Megoldás lehet a lézeres szemműtét! (x)
Szkizofréniával küzd?
Szponzorált tartalomHogyan lehet teljes életet élni ezzel a betegséggel? Tanácsok a sorstársaknak. (x)
A prosztatarák stádiumai
Akárcsak a többi daganatos betegség esetében, prosztatarák diagnosztizálásánál is attól függ a prognózis, milyen stádiumú a betegség. Összeszedtük a prosztatarák szakaszait, illetve azt, mire kell számítani ezeknél.
A prosztatarák diagnózisa
A diagnózis felállítását részletes kivizsgálás előzi meg a fizikális vizsgálatoktól a speciális laborvizsgálatokon keresztül az ultrahangos vizsgálatig, ám a prosztatadaganat diagnózisa csak a szövettani vizsgálat alapján állítható fel egyértelműen.
Prosztataproblémák - Miért forduljunk orvoshoz?
A leggyakoribb prosztatabetegségek közül annak gyulladását, jóindulatú megnagyobbodását, illetve daganatos elváltozását emelhetjük ki. Természetesen ettől jóval több megbetegedése ismert, azonban a legfontosabbak a fent említettek.
A prosztatarák megelőzése
Egészséges életmóddal csökkenthető a prosztatarák kockázata. Ehhez hozzátartozik az egészséges testsúly, a rendszeres testmozgás, a könnyű, változatos étrend és az alkoholfogyasztás mérséklése.
Mi a prosztatarák?
A prosztatarák világviszonylatban a férfiak körében a tüdőrák után a második leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganat, a betegek száma pedig az egész világon - így hazánkban is - évről-évre nő.
Prosztatarák - Kik a veszélyeztetettek?
A prosztatadaganat rizikófaktorainak többségét (mint az életkor, öröklődő hajlam) sajnos nem tudjuk befolyásolni. A kiegyensúlyozott táplálkozással, megfelelő életmóddal a betegségre hajlamos férfiak is sokat tehetnek egészségük megőrzése érdekében.
Légzőszervi betegségek
Onkológus, belgyógyász, aneszteziológus
|
|
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!