
Magas vérnyomás - Élet betegséggel cikkek
Vérnyomásmérés - A helytelen mérési mód megtévesztő adatokat szolgáltathat
A vérnyomást befolyásolja a testhelyzet, a napszak, az érzelmi állapot. Gyakran az orvosi rendelőben magasabb értékek kerülnek rögzítésre, mint az otthon mért vérnyomásértékek. A magasvérnyomás-betegség diagnózisának felállításában, valamint a kezelés hatékonyságának felmérésében is segíthet az otthoni mérés.
Óvja a látását és kezeltesse magas vérnyomását
A magas vérnyomás szövődményei kapcsán leginkább a szívinfarktus és a stroke jut az emberek eszébe, ám tanulmányok szerint a hipertónia és a glaukóma - azaz a zöld hályog - közt is van összefüggés. A problémáról dr. Kapocsi Judit tanárnőt, a Trombózisközpont magasvérnyomás-specialistáját kérdeztük.
Mennyi lehet éjszaka a vérnyomásom? Így tudhatja meg
A vérnyomás értéke a nap folyamán változó értékeket mutat, mely normálisnak tekinthető. Megfigyelhető ugyanis kisebb napszaki ingadozás ugyanúgy, mint edzés közben vagy stresszes helyzetekben.
Bizonyítottan hatásos természetes vérnyomáscsökkentők
Sajnos nemcsak hazánkban, de a többi fejlett országban is népbetegségnek számít a magas vérnyomás. Az alább felsorolt életmódtanácsok és természetes tápanyagok bizonyítottan segítenek a magas vérnyomás megelőzésében és kezelésében.
Időskori magas vérnyomás - Mire érdemes figyelni?
Régi tévhit, hogy az idősebb korral magasabb vérnyomás a megengedett, részben ennek tudható be, hogy ez a csoport gyakran nem részesül megfelelő kezelésben.
Milyen gyógyszerek okozhatnak magas vérnyomást?
A különféle betegségekre szedett gyógyszereknél számolhatunk azzal, hogy azok mellékhatásaként magas vérnyomásunk lesz. Az alábbiakban néhány ilyen gyógyszert fogunk számba venni.
Vízhajtót szedek - Mire figyeljek az étrendemben?
Vízhajtókra (más néven diuretikumokra) több okból lehet szükség, mint például szívelégtelenség, vérnyomásprobléma vagy vizenyő (oedema) jelentkezése esetén rendelheti el az orvos a szedését. Többféle hatásmechanizmusú vízhajtó létezik, melyek eltérően befolyásolják a vese működését, és más-más ionokat engednek távozni a vizelettel, amelyeket adott esetben pótolni kell.
Mennyire pontos a csuklós vérnyomásmérő? - Az orvos válaszol
Mennyire pontos a csuklós vérnyomásmérő? Mikor nem ajánlott a használata? - Válogatás a WEBBeteg orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
A vesebetegek nagy része magas vérnyomásban szenved
Az idősebbek körében - de már a fiatalabbaknál is - igen gyakori probléma a magas vérnyomás, ám vesebetegség fennállása esetén ez az arány még magasabb. Éppen ezért a gyógyszeres kezelésnek a vérnyomás normalizálásán túl a vesék védelmében is nagy szerepe van. Arról, hogy mégis hogy lehet kezelni a vesebetegség okozta hipertóniát, dr. Kapocsi Judit tanárnő, magasvérnyomás-specialista beszélt.
Mi történik az erekkel magas vérnyomás fennállása esetén?
A magas vérnyomás (hypertonia) mint közismert népbetegség leggyakrabban tünet nélkül kezdődik és több éven át fennállhat ilyen csendes formában. Azonban már a tünetmentes magas vérnyomás is megkezdi károsító hatását, melynek egyik fő célpontja az érrendszer - ezen belül is leginkább az ütőerek, vagyis az artériák.
Üres sella szindróma
A sella turcica (ejtsd: szella turcika) magyarul - formája miatt - töröknyeregnek nevezett csontos képlet a koponyán belül. Ez a képlet az agykoponyát alkotó csontok egyikén található, és fontos agyi struktúrát, a hipofízist (agyalapi mirigy) veszi körül. Az üres sella szindrómában ennek a csontos képletnek különféle kóros elváltozásait figyelték meg.