Magas vérnyomás
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Gyakran hallani az úgynevezett fehér köpeny szindrómáról, amikor az illető az orvosi rendelőben magas vérnyomást produkál, míg otthon minden visszaáll a normál értékekre. Bár a legtöbben ekkor megnyugodnak, miszerint a túlzott stressz okozza az emelkedést, azonban a kutatók óvatosságra intenek. Dr. Kapocsi Judit tanárnő, magasvérnyomás-specialistától megtudhatjuk, hogy vajon mi a teendő ilyen esetekben.
A normál vérnyomás viszonylag tág határok közt mozog, hiszen függ az illető nemétől, korától és egyéni adottságaitól is, de általánosságban elmondható, hogy 140/90 Hgmm felett beszélünk magas vérnyomásról. Ennek otthoni és orvosi ellenőrzése komoly jelentőséggel bír, hiszen a hiedelmekkel ellentétben az esetek többségében semmilyen tünet nem jelzi a hipertóniát.
Létezik azonban egy érdekes jelenség, miszerint egyesek magas értékeket csakis az orvosi rendelőben produkálnak, míg otthoni körülmények közt a vérnyomás a normál tartományon belülre esik. Ekkor úgynevezett fehér köpeny szindrómáról beszélünk, melyet valószínű az orvos látványa és a kellemetlen helyzet vált ki. Statisztikák szerint az emberek kb. 20 százalékánál figyelhető meg a probléma, és ezek többsége nő. Ekkor sajnos nehéz megítélni, hogy valódi magasvérnyomás-betegséggel áll szemben a szakember, vagy az idegesség okozza a panaszt.
A fehér köpeny szindrómát nem szabad egyből gyógyszeresen kezelni, ám az is hiba, ha valaki egyáltalán nem törődik vele. Éppen ezért, ha az orvosnál magas értékeket produkál, akkor érdemes otthon is rendszeresen megmérnie a vérnyomását, de még jobb, ha 24 órás vérnyomásmérésen vesz részt, ahol a napszaki ingadozást is nyomon lehet követni, tehát pontosabb eredményt ad - mondja dr. Kapocsi Judit tanárnő, magasvérnyomás-specialista.
Ezek a cikkek is érdekelhetik Önt |
Fontos tudni, hogy ha kiderül, hogy csupán a rendelőben ugrik meg a vérnyomás, azt is komolyan kell venni, hiszen ez azt jelenti, hogy az illető alapból érzékenyebben reagál a stressz helyzetekre, és a tartós stressz pedig igen könnyen hipertóniához vezethet. Ezért azokat, akiknél „csupán” fehér köpeny szindrómát állapítottak meg, gyakrabban kell ellenőrizni (legjobb, ha otthon, akár 24 órás vérnyomásmérővel).
Egy tanulmányban például 444 férfi vérnyomását mérték rendszeresen, háromféle módon, méghozzá másfél éven keresztül, és azt állapították meg, hogy akkor volt a legpontosabb a kapott eredmény, ha a paciens az otthonában, naponta 5-6-szor megmérte a vérnyomását. Ez alapján a kutatók azt javasolják, hogy lehetőleg az ekkor kapott adatok alapján állítsák be a betegeknél a gyógyszerezés dózisát.
Olvasson tovább! A magas vérnyomás és a stressz
(Trombózisközpont - Dr. Kapocsi Judit, magasvérnyomás-specialista)
Nem lát élesen?
Dr. Árvay AnitaUnja már a szemüveget és a kontaktlencsét? Megoldás lehet a lézeres szemműtét! (x)
Sokat tehetünk a magas vérnyomás ellen - Íme a rizikófaktorok
Az emelkedett vérnyomás ritkán okoz tüneteket, lappangva, alattomosan károsítja az érfalat és okoz súlyos szövődményeket. Érdemes emiatt rendszeresen, minden háziorvosi vizit alkalmával ellenőriztetni a vérnyomást, 40 éves életkor felett pedig legalább évente javasolt szűrőjellegű mérés.
Munkahelyi stressz okozta magas vérnyomás
Intenzív szellemi terhelés közben (például vezetői tréningek), a vérnyomásom 146/95-re megy fel. Tíz perc pihenés után lemegy 125-130/80-ra. Normális ez vagy kóros jelnek tekintendő? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Magas a vérnyomása? Ezekkel fontos tisztában lennie
A vérnyomás a szív által kipumpált vér áramlása által létrehozott paraméter. Amikor a szív összehúzódik, kilöki magából a vért, azt nevezzük szisztolénak, amikor elernyed és nem pumpál, azt diasztolénak. Az alábbiakban hasznos információkat tudhat meg a magas vérnyomással kapcsolatban.
Stressz és magas vérnyomás - Együtt jár?
Kutatók arra hívják fel a figyelmet, hogy a krónikus mentális stressz és a magas vérnyomás közt összefüggés áll fenn. A krónikus mentális stressz többféle okra vezethető vissza.
Magas vérnyomás - Amit Ön is megtehet
A magas vérnyomás olyan állapot, amit rendszeresen, az élet végéig folyamatosan kezelni kell. Az életmódváltás nagyban hozzájárul a magas vérnyomás megelőzéséhez vagy karbantartásához akkor is, ha Ön már vérnyomáscsökkentőket szed.
A stressz és a kardiológiai problémák
Az Egészségügyi Világszervezet jelentése alapján a halálozási okokat a szív- és érrendszeri megbetegedések vezetik, melynek egyik kiváltó okaként - sok más tényező mellett - a stresszt emelik ki.
Légzőszervi betegségek
Kardiológus, belgyógyász
|
|
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!