Pajzsmirigybetegek hormonpótló kezelése

szerző: Prof. Dr. Balázs Csaba, Dr. Békési Gábor - Budai Endokrinközpont
frissítve:

A pajzsmirigybetegségek kezelése gyakran a hiányzó hormon pótlásával valósul meg. A hormonkezelés időtartama és a szükséges dózis függ a konkrét betegségtől, a pajzsmirigy állapotától, a beteg fizikai jellemzőitől, ezért rendszeres kontroll szükséges, elkerülendő a túl- vagy alulkezelést.

Amennyiben a pajzsmirigy nem képes elegendő hormon termelésére, a panaszok kezelésének egyik alapja a hiányzó hormon pótlása. A leggyakrabban a levotiroxin nevű szintetikus hormont kell szednie a betegnek, amely pótolja a hiányzó T4 hormont. Hogy pontosan mennyi ideig és milyen dózisban, azt a kezelőorvos az okok ismeretében és a hormonszintek laboreredményei alapján állítja be.

Élethosszig tartó hormonpótlás okai

Az, hogy kinek mennyi ideig van szüksége a gyógyszeres kezelésre, egyénileg dől el. Sok esetben élethosszig tartó terápiára van szükség, ám vannak kivételek.

A pajzsmirigyhormon-pótló kezelésre akkor van a beteg élete végéig szükség, ha a pajzsmirigy jelentős része elpusztult vagy eltávolították, így nincs lehetőség a szervezet saját hormontermelésének rendeződésére.

  • A pajzsmirigy műtéti eltávolítása történhet pajzsmirigydaganat, vagy jelentős megnagyobbodással járó göbös pajzsmirigy esetén.
  • Ugyancsak a pajzsmirigy pusztulásával jár, ha a beteg nagy dózisú izotóp kezelésben részesül. A kezelés lényege, hogy a jódizotóp sugárzó hatása révén elpusztítja az őt felvevő pajzsmirigysejtet, így megszünteti a túlműködést.
  • A pajzsmirigy jelentős részének pusztulásával jár az éveken át fennálló autoimmun pajzsmirigy-gyulladás (Hashimoto-thyreoiditis), ami tartós pajzsmirigy-alulműködést eredményezhet.

Fontos tudni, hogy a tiroxin a szervezet által normál esetben termelt hormon, ezért megfelelően beállított dózis esetén tartós szedés esetén sem jelentkeznek mellékhatások, segítségével teljes élet élhető.

Az átmeneti hormonpótlás okai

A legtöbb esetben a pajzsmirigy-alulműködés tartós, élethosszig tartó hormonpótló kezelést tesz szükségessé. Amennyiben azonban a pajzsmirigy alulműködését okozó gyulladásos folyamat oka korán kiderül és a beteg megfelelő kezelésben részesül, akkor a kezelés átmeneti. Ilyenkor a pajzsmirigy működése a korábbi kezelések hatására normalizálódik, az autoimmun folyamat megszűnik, így a kezelés felfüggesztése, majd elhagyása indokolt. Mivel azonban az alapbetegség fellángolhat, ezért az évenkénti endokrinológiai kontroll ilyen esetekben is szükséges.

A szülés utáni pajzsmirigyzavar (postpartum thyreoditis) nem csak túlműködésben, hanem alulműködésben is megnyilvánulhat. A kezdeti szakaszban az átmeneti magas hormonszint tüneteit kell kezelni, majd a pajzsmirigyhormon pótlása következik. A probléma 1-1,5 év múlva rendeződik, spontán gyógyul, ám ha nem, akkor sajnos élethosszig kell alkalmazni a hormonpótlást.

Rendeződhet a pajzsmirigyműködés akkor is, ha az alulműködést jódhiány, esetleg gyógyszermellékhatás okozza.

Pajzsmirigygyógyszerek túlműködés esetén

A pajzsmirigy átmeneti gyulladásánál, a Hashimoto-thyreoiditis első szakaszában a magasabb hormonszinteket nem szükséges hormontermelést gátló gyógyszerrel kezelni, mert ilyenkor nem túlműködésről van szó, hanem arról, hogy a gyulladás miatt a pajzsmirigysejtekben raktározódó hormonok kiürülnek a vérbe. Ez egy idő múlva megszűnik.
Autoimmun pajzsmirigy-túlműködés, Basedow-kór esetén van esély a gyógyszeres kezelés bizonyos idő után történő elhagyására, ez kb. 1-1,5 év, ám utána is gyakori szakorvosi ellenőrzés javasolt, mivel a betegség könnyen kiújulhat.

A pajzsmirigyhormon szükséges dózisa változhat

A hormonpótló terápia beállítását rendszerint kisebb adagokkal kezdik, majd a TSH és fT4 szintek mérésével kerülhet sor a megfelelő dózis beállítására. A pajzsmirigy funkció, a hormon iránti igény a betegség egyes szakaszaiban változhat, ezért a dózis változtatására kerülhet sor a kontroll vizsgálatok fényében.

A szükséges dózis egyénre szabott, számos tényező befolyásolja:

  • Meddőségi problémák és a pajzsmirigybetegség melletti terhesség esetén más-más egyénre szabott dózisra van szükség. Menzesz zavarokban szenvedőkben a dózis emelése válhat szükségessé. Nagyobb adagra lehet szükség fogamzásgátló tabletta szedése mellett.
  • Feltétlen egyéni mérlegelést kíván, ha a betegnek más betegsége is van. Szívbetegségek, magas vérnyomás esetén általában a dózis csökkentése szükséges, ha ritmuszavar áll fenn.
  • Az adagolás évszakonként is eltérő lehet: télen a dózis emelésére, a nyári kánikulában pedig csökkentésre lehet szükség.
  • Nagyfokú aluszékonyság fennállásakor szintén több gyógyszerre van szükség.
  • Csökkent libidó esetén növelni célszerű a dózist.

Mindenképp érdemes jelezni az orvosnak, ha a közelmúltban volt nagyobb súlyingadozásunk. Ez igen lényeges információ, hiszen az adagokat többek között a testsúlyhoz is kötik, így már a 10 százalékos változást is indokolt megemlíteni, mivel ekkor meglehet, hogy az addigi gyógyszeradag megváltoztatására van szükség.

Mire kell figyelni hormonkészítmény szedésekor?

A szervezet saját hormontermelését, illetve a hormonkészítmény hasznosulását számos tényező befolyásolja.

Táplálékkiegészítők és étrend - Befolyásolja a hormonszinteket pl. a jód, a szója, a moszatok, algák, sőt a tejtermékek nagy mennyiségű fogyasztása is csökkentheti a felszívódást. A vas és a kalcium néhány embernél zavarhatja a pajzsmirigyhormon felszívódását, a hirtelen leállás pedig növelheti annak hasznosulását. Az étrend okozta nem kívánatos hatások kivédése miatt kell a levotiroxint reggel, éhgyomorra bevenni.

Egyéb gyógyszerek - Befolyásolják a levotiroxin szükséges dózisát a savcsökkentők, a fogamzásgátlók, a lítium, számos szteroid, vízhajtó, antibiotikum, szívgyógyszer, stb. Mindig olvassa el a szedett gyógyszer betegtájékoztatóját, és tájékoztassa endokrinológusát.

Részletesen Gyógyszerszedési kisokos pajzsmirigybetegek részére

Mit okozhat a nem megfelelően beállított kezelés?

A pajzsmirigy hormonjai az egész szervezet működését befolyásolják, így nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiség álljon rendelkezésre. Amennyiben kevesebb van belőlük a normálisnál, úgy a szervezet „takaréklángon” ég, míg ha túl sok, akkor fokozott működésbe kapcsol. Egyik állapot sem jó, így mindkettőt kezelni szükséges.

Olykor előfordulhat, hogy a hormonpótló terápia túlkezelésbe megy át, és ilyenkor a pajzsmirigy-alulműködés túlműködésbe fordul, mely ellenkező tüneteket produkál. Ilyen a fogyás, hasmenés, ingerlékenység, izzadás, fokozott pulzusszám. Túlkezelésre utalhat a szem mögötti területről kiinduló fejfájás, a túlzott szomjúságérzés, a remegés, a koncentráció- és alvászavar, a hajhullás.

Lásd még Hormonpótlás pajzsmirigyműtét után

Budai Endokrinközpont

Prof. Balázs Csaba endokrinológus és Dr. Békési Gábor PhD endokrinológus - Budai Endokrinközpont

Cikkajánló

Diagnózisra való várakozás
Diagnózisra való várakozás

Nagy stresszt okozhat.

Fájdalom és tavasz
Fájdalom és tavasz

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Sztankovics Dániel, biológus
WEBBeteg - Cs. K., fordító
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
Budai Endokrinközpont - Dr. Békési Gábor, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen