Jelek a nyakon, amik komoly betegségek tünetei lehetnek

szerző: Ötvenentúl.hu - WEBBeteg
frissítve:

A nyak alakjának, méretének otthoni ellenőrzése – valamint a testi tünetekben, lelki, érzelmi megnyilvánulásokban beálló változások felismerése – sokat segíthet a pajzsmirigybetegségek sikeres kezelésében, gyógyításában.

A pillangó meglebbenti a szárnyát - Szerteágazó tünetek utalnak a pajzsmirigy betegségeire

Mint a belső elválasztású mirigyek kór- és élettanával foglalkozó orvosok, az endokrinológusok mondják, ennek az anyagcsere-betegségnek nemcsak a típusai sokfélék, hanem a tünetei is. Még maguk az érintettek, sőt a belgyógyászok, háziorvosok is meglehetősen ritkán hozzák összefüggésbe például a magas koleszterinszintű, alvászavarokra, depresszióra, feledékenységre, magas pulzusszámra, vérnyomásra, szívritmuszavarokra, hasmenésre, vagy akár hirtelen hízásra, illetve fogyásra panaszkodók tüneteit a pajzsmirigy működésének zavaraival.

Ez az ádámcsutkánk alatt található, pillangó alakú, aprócska szervünk termeli az agyalapi mirigy „irányításával” a pajzsmirigyhormont, tiroxint (T4-et), illetve más, jódtartalmú hormonokat (trijód-tironint, azaz T3-at) is, amelyeknek fontos szerepük van szervezetünk anyagcsere-folyamatainak, hőháztartásának szabályozásában, a zsírok és szénhidrátok lebontásában, így a szervezet energiagazdálkodásának irányításában (is). A tiroxin (T4) befolyást gyakorol a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak összehangolására, a vér oxigénellátására, a szervezet oxigénfogyasztására, vagyis a létfontosságú szerveink – például a szív, a központi idegrendszer, az emésztőszervek – kiegyensúlyozott működésére.

Gombócérzés a torokban - Komolyabb bajt is jelezhet

Kevesen fordulnak ezzel a bizonytalan panasszal az orvoshoz, pedig akár nagyobb betegség előjele vagy kísérő tünete is lehet, ezért érdemes végigvenni, mi minden állhat a hátterében.
A „gombócérzés” hátteréről

A pajzsmirigy elváltozásai – attól függően, hogy alul- vagy túlműködés alakul-e ki – sokféle közérzet- és életminőség-rontó tünetért (a szellemi, a fizikai, sőt a szexuális teljesítőképesség hanyatlása, hangulatzavarok), szervi elváltozásért (krónikus magas vérnyomás, szívműködési problémák) tehetők felelőssé. Azt, hogy valójában magát a betegséget milyen okok idézik elő, csak alapos és célirányos vizsgálati módszerekkel (labor-, ultrahang-, illetve izotópvizsgálat) lehet kideríteni, majd ennek ismeretében kell kezelni.

A pajzsmirigy alulműködésének tünetei

A felnőttkori pajzsmirigy-alulműködés okai visszaszármaztathatók a jódhiányra (hazánk egyes területein az ivóvíz jódban szegény), illetve felléphetnek pajzsmirigygyulladás, pajzsmirigyműtét, röntgensugárzás vagy akár gyógyszerek következményeként is.

A betegség tünetei a lelassult mozgástól és szellemi működéstől a feledékenységen át az aluszékonyságig terjedhetnek. A testsúlynövekedésben nem a mértéktelen étkezés, hanem a bőr alatti kötőszövetekben felhalmozódó és ott megkötődő különleges vizenyő (mixödéma) játszik szerepet.

A vérképzés zavara miatt vérszegénység is felléphet, ami miatt állandósulhat a fáradékonyság és az étvágytalanság, szövődményként pedig gyakoribb a vetélés.

A pajzsmirigy-túlműködés tünetei

Az úgynevezett „merseburgi triász”-t Basedow írta le, mint jellegzetes vezető, figyelemfelhívó tüneteket. Ezek a tünetek a következők:

  • struma (pajzsmirigy-megnagyobbodás),
  • szapora szívműködés,
  • szemtünetek (előredülledő szem).

A betegek kezdetben fáradékonnyá válnak. Keringésük felgyorsul, a szív szaporábban ver, és a vérnyomás is megemelkedik. A szív fokozott munkája miatt megemelkedik a szívizom oxigénigénye, ami súlyos szívpanaszokat okozhat. A légzőrendszer részéről észrevehető a nehézlégzés, ami pl. a fennálló asztmát súlyosbítja.

A betegek bőre meleg, nedves, a meleget nehezen tűrik. A hajhullás gyakori, a haj töredezővé, vékony szálúvá válik. Esetenként előfordul, hogy a lábszár elülső részén a bőr megvastagszik, tömött tapintatú, narancshéjhoz hasonló lesz (pretibiális mixoedema).

WEBBeteg.hu logó Forrás: WEBBeteg összeállítás/Ötvenentúl.hu

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Prof. Dr. Góth Miklós

Prof. Dr. Góth Miklós

Endokrinológus

Budapest

Cikkajánló

Pajzsmirigy
Pajzsmirigyünk számos anyagcsere és hormonális folyamat szabályozásában részt vesz, de még a szív működésére is hat. Ha a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont, vagy túl sokat termel, esetleg göb, gyulladás vagy daganat alakul ki benne, szerteágazó tüneteket okozhat. Terhességnél vagy éppen meddőségnél érdemes gondolni a pajzsmirigy vizsgálatára is.