A szalmonella okozta hasmenés

Dr. Ujj Zsófia Ágnes
szerző: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus - WEBBeteg
frissítve:

A szalmonellafertőzés (szalmonellózis) gyakori, elsősorban nyáron előforduló, súlyos hasmenéssel járó fertőző megbetegedés. Legfőbb veszélye a hasmenés, hányás miatt kialakuló kiszáradás, ami rövid idő alatt vérnyomásesést, keringési zavarokat okozhat.

A szalmonellafertőzés kialakulása

A szalmonellafertőzés Magyarországon a leggyakoribb szezonális ételmérgezés, nem helyesen elkészített vagy tárolt élelmiszerek elfogyasztása esetén gyakoriak a tömeges, járványszerű megbetegedések. Bár a legtöbb szalmonellajárvány nyáron alakul ki, bármely évszakban okozhat fertőzést vagy járványt a baktérium.

A szalmonella kórokozói a Salmonella baktériumok. Több altípusuk létezik és többféle megbetegedést okozhatnak, a leggyakoribb forma a köznyelvben egyszerűen szalmonellának nevezett bélfertőzés, amit elsősorban a Salmonella enteritidis és a Salmonella typhimurium okoz.

Típusos szalmonellafertőzés esetén a Salmonella baktériumok a vékonybélben megtelepedve bélnyálkahártya-gyulladást okoznak, a hasmenéssel és hányással járó bélhurut (enterocolitis) pedig nagyfokú ion- és folyadékvesztéshez vezet. A betegség kialakulásához nagy mennyiségű baktériumnak kell a szervezetbe jutnia.

Leggyakrabban állati eredetű élelmiszerek tartalmaznak Salmonellát: húsok (elsősorban baromfi, amelyben természetes viszonyok között is megtalálható a baktérium, de más húsfélék is), tengeri állatok, tojás. A fertőzés közvetítésében más élelmiszerek is szerepet játszhatnak, amelyek kapcsolatba kerültek a baktériummal. Az elmúlt években például szezámmag és paradicsom is okozott járványt, de akár a víz közvetítésével is átkerülhet egyik élelmiszerről a másikra, leggyakrabban pedig az étel készítése során a konyhai eszközök és a kezek közvetítik azt.

A fertőzött személy (akár beteg, akár tünetmentes ürítő) is továbbadhatja a szalmonellafertőzést. Erre leggyakrabban akkor kerülhet sor, ha a hordozó személy nem most kezet megfelelően WC-használat után, így a kórokozó átjut a használati tárgyakra, ételekre, más személyekre, végül bekerül a táprendszerbe. Könnyen elkapható a fertőzött személy ápolása során is.

A Salmonella baktérium szaporodása és a hőmérséklet
A Salmonella 5°C és 60°C között életképes, és 35-37°C körül - például a nyáron a szabadban hagyott ételeken - szaporodik a leggyorsabban. A hűtő hőmérsékletén rendszerint nem pusztul el, de szaporodása jelentősen lelassul. Fagyasztott állapotban a baktériumok inaktiválódnak, de felengedés után ismét szaporodásnak indulnak. Az ételek 70°C körüli 2-3 perces hőkezelése (főzése, sütése) esetén a baktériumok elpusztulnak, többé nem fertőzőképesek. Az emberi szervezetben ideális számukra a hőmérséklet, ezért a tápcsatornába jutva gyorsan elszaporodhatnak és hirtelen, súlyos megbetegedést okozhatnak.

A szalmonellafertőzés tünetei

A szalmonella rendszerint hasmenéssel járó megbetegedés, de más Salmonella-típusok okozhatnak más lefolyású megbetegedést, így előfordulhat szepszis (vérmérgezés), vagy hasmenéssel nem járó enterális láz. A fertőzés lehet tünetmentes is, amikor a fertőzött személy hosszú időn át üríti és - nem megfelelő higiénia esetén - terjeszti a kórokozót.

A szalmonellózis tünetei a fertőzött élelmiszer fogyasztását követően pár órával, vagy legkésőbb 1-2 nappal alakulnak ki.

A szalmonellafertőzés jellemző tünetei:

  • vizes, nyákos hasmenés;
  • hányinger, hányás;
  • hasi fájdalom, görcsök;
  • elesettség;
  • láz, hőemelkedés, hidegrázás.

A panaszok 2-10 napig tartanak, de bizonyos esetekben kialakulhat krónikus hasmenés is.

A fertőzés szövődményei

A szalmonellafertőzés elsősorban a nagyfokú folyadékveszteség miatt jelent veszélyt, különösen gyermekekre és idősekre, de krónikus betegeknél más súlyos kórképekhez is vezethet.

  • A folyadékveszteség és elégtelen folyadékpótlás miatt kialakulhat kiszáradás, amire a kevés vagy sötét színű vizelet, szájszárazság, szédülés hívhatja fel a figyelmet.
  • A dehidratáció alacsony vérnyomáshoz, keringési zavarokhoz, ájuláshoz vezethet.
  • Vesebetegségben vagy más súlyos betegségben szenvedőknél vesefunkció romlás, vagy akut veseelégtelenség is kialakulhat..
  • Súlyos generalizált vérmérgezést (szepszist) okozhat krónikus betegeknél, immunhiányos személyeknél, idős- vagy kisgyermekkorban. Ennek tünete lehet a magas láz, a kiütések, az aluszékonyság vagy a zavartság.
  • A gyulladás ritkán a szívbelhártyát, agyhártyát, mellhártyát és az ízületeket is érintheti.

A szalmonellózis diagnózisa

A hányinger, hasmenés panasza esetén először valamilyen fertőző betegséget kell feltételezni. Fizikális vizsgálat és a beteg részletes kórtörténete (mit evett, megbetegedtek-e az azonos ételt fogyasztók közül mások is, stb.) segít a diagnózis (salmonellosis) felállításában. Krónikus hasmenés esetén a nem fertőzéses okoktól való elkülönítés fontos.

Nem minden étkezést követő hasmenéses panasz áll összefüggésben ezzel a kórokozóval. A szalmonellát el kell különíteni

A kórokozó egyértelmű azonosításához széklettenyésztésre van szükség, illetve lázas állapot esetén érdemes mintát venni a beteg véréből is tenyésztésre. A laboratóriumi vizsgálatok között ellenőrizni kell a gyulladásos paramétereket, ionszinteket és a vesefunkciót. Rutinszerűen nem szükséges hasi ultrahang vizsgálatot kérni.

A szalmonellafertőzés kezelése

Szalmonella esetén a legfontosabb a tüneti kezelés, az elvesztett folyadék pótlása, a kiszáradás megelőzése. A szájon át történő folyadékpótlás megfelelő, ha a beteg nem hányja ki az elfogyasztott vizet. Adható speciális rehidratációs folyadék, amely a vízen kívül a szervezet működéséhez szükséges ásványi sókat, ionokat is tartalmazza. Ez gyermekek és idősek számára különösen ajánlott.

Mivel a kisgyermekek és idősek könnyen kiszáradhatnak, gyakran kórházi körülmények között infúzió adására van szükség a súlyosabb következmények megelőzéséhez.

A bélmozgást csökkentő és hasmenés esetén szedhető ún. „hasfogó” gyógyszerek csökkentik a kórokozó kiürülését, ezzel elhúzva a megbetegedést. Használatuk ezért csak átmenetileg, indokolt esetben javasolt.

A beteg ápolása során különösen fontos a megfelelő higiénia, a rendszeres kézmosás, alapos tisztálkodás és széklettel érintkező ruházat, ágynemű fertőtlenítése.

A szalmonella általában néhány nap alatt magától is gyógyul, az antibiotikumhasználat nem rövidíti le számottevően a betegséget.

Antibiotikus kezelésre csak indokolt esetben, súlyos, elhúzódó betegség, legyengült állapot, idős betegek, csecsemők esetén kerül sor. Szepszis gyanúja esetén fontos a kezelés azonnali megkezdése.

A szalmonella megelőzése

A betegség elkerülésében a legfontosabb a megfelelő személy- és élelmiszer higiénia betartása, amely az alábbiakból állhat.

  • Az ételek megfelelő előkészítése, sütése, főzése, átforralása. A Salmonella baktérium hónapokig életképes, fagyasztás sem pusztítja el, így fagyasztott élelmiszerek esetén is fontos a hőkezelés.
  • A nyers élelmiszerek (húsfélék, tojás) lejárati idejének ellenőrzése, és - különösen meleg napokon - az élelmiszerek gondos hűtése, elkészítés utáni azonnali fogyasztása.
  • A konyhai folyamatoknál a nyers hús, tojás előkészületeinek, feldolgozási folyamatának elkülönítése a többi élelmiszertől. Ne használja ugyanazt a vágódeszkát, edényt pl. a nyers tojás és a zöldségek előkészítésére.
  • Gondos kézmosás a nyers élelmiszerrel történő érintkezés után.

Bővebben Tanácsok a nyári ételmérgezések megelőzéséhez

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
További felhasznált forrás: Heat resistance of Salmonella... (ScienceDirect)

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.