Egészséges élet
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A szervezet belső órájának felborítását okozó éjszakai műszakban való munka növeli a diabétesz és az elhízás kialakulásának esélyét - állítják amerikai kutatók.
A vizsgálatban résztvevő önkénteseket nyolc napon át figyelték meg, és azt tapasztalták, hogy mikor 12 órás csúszásban voltak, azaz éjszaka ébren voltak, nappal pedig aludtak, szervezetük teljesen kiesett a szokott ritmusból:
A résztvevők szervezete ilyenkor több inzulint termelt, ami diabéteszes betegekre jellemző vércukorszintérték-növekedést okozott.
Ezzel egyidejűleg a vér leptinértéke csökkent, ami hosszú távon növeli az elhízás esélyét, mivel amellett, hogy növeli az éhségérzetet, csökkenti a kalóriaégetés mértékét.
Romlott az alvásminőség, a résztvevők kevesebb időt töltöttek ágyban alvással.
A vérnyomás emelkedett, míg a kortizol nevű stresszhormon, mely a vérnyomásért és a vércukorértékért felelős, rossz időben nőtt vagy csökkent.
A felmérést követően a résztvevők visszatértek az eredeti életritmusukhoz, ám a kutatók szerint ez nem jelent megoldást az éjszakai műszakban dolgozók számára, mivel hosszú távon az állandó, ilyen jellegű változásoknak komoly következményei lehetnek. Korábbi állatkísérletek során bebizonyosodott, hogy az ismétlődő, nappali-éjszakai ciklus megzavarása korai halált okoz.
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; WebMD
Lektorálta: Dr. Jóna Angelika
Diabéteszes neuropátia
Prof. Dr. Barkai LászlóA cukorbeteg útja a neuropátia felismeréséhez és kezeléséhez, illetve megelőzéséhez.
Migrén
Dr. Ertsey Csaba PhD, Med. HabilMikor javasolt megelőző kezelés a migréneseknek? Milyen lehetőségek vannak?
Mindig fáradt? - A 7 leggyakoribb ok
Ha sokszor elgondolkozik azon, vajon miért olyan fáradt mindig, nincs egyedül. Felmérések szerint minden öt megkérdezettből kettő érzi magát a hét nagy részében fáradtnak, és minden harmadik ember alváshiánnyal küzd.
Ezért fázékonyabbak a nők, mint a férfiak
A lakásban hosszú melegítőben és pulóverben lévő hölgy mellett kényelmesen megfér a pólós és rövid nadrágos férfi. Ha ismerős a kép, nem meglepő, már tudományos magyarázat is van arra, hogy miért fáznak jobban a nők.
A diabéteszes láb kialakulása, a szövődmények megelőzése
A diabéteszes láb tünetei olyan komplex szövődmények miatt jelentkeznek, melyek az erek elváltozásai és a perifériás neuropátia (idegbántalom) következtében alakulnak ki.
Az inzulinkezelésről általában: az inzulinok felszívódása
Cikkünkben a gyors hatású, ultragyors hatású, elhúzódó hatású, hosszú hatástartamú és premix inzulinkészítményekről olvashat. Megtudhatja, mitől függ az inzulin felszívódásának sebessége, és hogy kell-e számolni mellékhatásokkal.
A terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz) kezelése
Az esetek többségében a terhességi diabétesz visszafejlődik a szülés után, ám - mivel a kismama cukorbetegsége a magzatra is hatással van - fontos a mielőbbi felismerés és a megfelelő kezelés.
Munkavállalási szempontok inzulinnal kezelteknek
Amikor felnőttkorban valaki – az aránylag hirtelen kialakuló 1-es típusú diabétesz vagy hosszabb időtartam után 2-es típusú diabétesz miatt – inzulinkezelésre kerül, el kell gondolkodnia azon, hogy addigi munkáját tudja-e úgy folytatni, hogy cukoranyagcseréje jó maradjon.
Utazás diabétesszel
A cukorbeteg számára a nyaralás vagy egy üzleti utazás is extra tervezést igényel. A változás az étkezési szokásokban, az aktivitásban, illetve az időzóna eltolódás mind befolyásolja a vércukor szintet. Íme néhány tipp, mely megkönnyítheti az utazást.
Az inzulinadagolás módja, helye, formái
Korábban dominálóan 10 ml-es kiszerelésű ampullás, tehát fecskendővel adagolható humán inzulinokból már csak három van forgalomban, az összes többi humán és analóg inzulin csak patronos kiszerelésű.
Látásjavítás lézeres szemműtéttel
endokrinológus, gyermekgyógyász
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!