Daganatok
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A hagyományos kemoterápiás szerek alapvetően sejttoxikusak, tehát nem csak egy bizonyos daganatsejtre, és nem csak a rosszindulatú sejtekre vannak hatással. A kemoterápiás szerek a gyorsan osztódó sejteket veszik célpontba, ebből ered számos, közismert mellékhatásuk is.
Ez azt jelenti, hogy károsítják az egészséges sejteket is, elsősorban a csontvelői sejteket (melynek mellékhatása a vérszegénység, fertőzésekre való fogékonyság, vérzékenység), az emésztőrendszer sejtjeit (nyálkahártya-károsodást okozva a szájüregben, hasmenést okozva), gyakran a májsejteket és a hajhagymákat érintve (ezért vezet hajhulláshoz sok kemoterápiás szer).
A legtöbb kemoterápiás készítmény nem egy adott daganatra specifikus, viszont sok esetben egyszerre több gyógyszer is hatással lehet egy tumorra, ezért a kemoterápiás kezelés során általában kombinációban kapják a betegek a kezelést. Ez azt jelenti, hogy gyakran egyszerre 3-4 citotoxikus gyógyszer alkalmazására is sor kerül.
A daganat kezelése nem egy alkalommal adott infúzióból áll, hanem ciklikusan ismételve szükséges támadást indítani a daganatszövet ellen. Ezek a ciklusok pár hetes vagy havi ismétlésekkel történnek, és gyakran 6-8 ciklus adására is szükség lehet.
Daganattípustól függően az egy alkalommal adott kemoterápiás kezelés egy napos is lehet, de tarthat akár egy hétig is. Minden kezelést követően időt kell hagyni a regenerálódásra, amikor a gyorsan osztódó, de egészséges sejtek újra elszaporodhatnak, de nem lehet hosszú a szünet, nehogy a daganatos sejteknek is idejük legyen a gyors osztódásra. Tehát egy kezelési ciklust 2-4 hét szünet követ, majd újra akár 6-8 alkalommal kell ismételni a kezelést.
Közben a beteg állapota és a daganat „reakciója” határozza meg a folytatást. A kezelőorvos vagy orvos csapat (onko-team) ezért azt vizsgálja a betegnél a terápia ciklusai között, hogy jól reagál-e a kezelésre vagy változtatni kell a gyógyszereken. Az időközi vizsgálat (rendszerint vérvizsgálat és képalkotó vizsgálatok kombinációja) segítségével felmérhető a daganat kemoterápiára való válasza. Szükség esetén más gyógyszerek is adhatóak, vagy a meglévőek dózisa módosítható. Felnőtteknél a szükséges citotoxikus gyógyszer dózisát testfelszín szerint kalkulálva adják meg, figyelembe véve a beteg máj- és vesefunkcióját, életkorát és általános állapotát.
A mellékhatások két csoportra oszthatóak, az azonnali és a késői mellékhatásokra.
Azonnali általános és gyakran jelentkező mellékhatások:
Késői mellékhatások melyek dózisfüggőek is, de az adott beteg egyéb jellemzőitől függően alakulnak ki:
Ezt olvasta már? Daganatterápia - Melyik kezelés jöhet szóba?
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia, belgyógyász, hematológus
Láthatóvá tették a rejtőzködő rákos sejteket az immunrendszer számára
Egy új módszerrel kutatók láthatóvá tették a rákos sejteket az immunrendszer számára és segítették, hogy az megsemmisítsen olyan daganatokat, amelyeket az immunterápia más formái nem képesek észlelni.
Évtizedekig lappangó kórt okoz, majd öl az azbeszt
A mezotelióma egy olyan ritka daganatos kór, aminek rendkívül hosszú - 20-40, de akár 50 év is lehet - a lappangási ideje. Nehéz diagnosztizálni, majd még nehezebb (ha egyáltalán van rá esély) gyógyítani. Kialakulásáért elsősorban az azbesztet lehet felelőssé tenni. Az okozott betegség világnapját 2004 óta minden év szeptember 26-án tartják.
Kemoterápiás hányinger és hányás
A hányinger és a hányás a kemoterápiás kezelés gyakori mellékhatása. A legtöbb esetben azonban ezek a mellékhatások gyógyszeres kezeléssel megelőzhetőek vagy erősségük csökkenthető, így nem okoznak olyan kifejezett kellemetlenséget a rákkezelés alatt.
Kemoterápia és szex
A szexuális aktivitás megengedett a kezelés alatt? Biztonságos a férjemmel szeretkeznem, miközben kemoterápiás kezelés alatt állok?
A kemoterápia mellékhatásainak csökkentése
Fontos tisztában lenni azzal, hogy a terápiás terv szerint mennyi ideig fog tartani a kemoterápiás kezelés, s az adott gyógyszer, illetve gyógyszer-kombináció milyen mellékhatásokat okozhat. Ezekről tudjon a beteg mellett a családja is, hogy időben észlelhessék, s jelezhessék, ha valamelyik netán előfordul.
Rákgyógyítás: gyógyszeres kezelések
A gyógyszeres kezeléseknél kemoterápiáról és hormonterápiáról beszélhetünk leggyakrabban, de a gyógyszeres kezelési formák közé tartoznak a biológiai válaszmódosító kezelések is.
Szedhető C-vitamin a kemoterápia alatt? - Az orvos válaszol
Ön szerint a C-vitamin hasznos,vagy káros daganatos megbetegedések esetén? Illetve mit jelent az, hogy a kemoterápia alatt nem lehet szedni, ha tényleg nem segít, csak árt olyankor? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Neoadjuváns, palliatív kemoterápia, immunterápia - Onkológiai fogalomtár
A gyógyszeres kezelések között leggyakrabban említett a kemoterápia célja a daganatsejtek elpusztítása. Ezt szisztémás terápiának is nevezik, mert a helyi kezelésektől (műtét, sugárkezelés) eltérően az egész szervezetre hat.
tüdőgyógyász, allergológus
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!