Cukorbetegeknél a szívinfarktust nem mindig jelzik tünetek

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Molnár Dóra, kardiológus frissítve:

A cukorbeteg férfiak körében az egészséges emberekhez képest 2-4-szer nagyobb a szívinfarktus kockázata. A cukorbeteg nőknél pedig hatszorosa, és ez a rizikó a menopauza után még tovább nő. Az állandóan magas vércukorszint ugyanis idővel károsítja az ereket. Azonban a cukorbetegek a szívinfarktusra utaló figyelmeztető jeleket gyakran nem észlelik.

Azoknak, akik több éve cukorbetegségben szenvednek, gyakran nagymértékben csökkent a fájdalomérző képességük, így a szívinfarktus egyik legfontosabb jelét, a mellkasi fájdalmat kevésbé érzékelik. Orvosi néven az így bekövetkező szívinfarktust néma szívinfarktusnak nevezik. Ennek oka a magas vércukorszint miatt bekövetkezett idegkárosodás (neuropátia), a károsodott idegek ugyanis a szívinfarktus által keltett fájdalomingert, illetve ingerületet csak gyengén vagy egyáltalán nem képesek továbbítani.

A szív állapotát rendszeresen ellenőriztetni kell!

Nagyon fontos, hogy a cukorbetegek tájékozottak legyenek, és tudjanak róla, hogy esetükben nagyobb a szívinfarktus kockázata, és hogy mindent megtegyenek a szívinfarktus megelőzése érdekében. A mindig megfelelően beállított vércukorszint 50 százalékkal csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét. Emellett a szívinfarktus minden egyéb kockázati tényezőjét is kezeltetni kell, így a magas vérnyomást, a túlsúlyt és a zsíranyagcsere-zavart. Továbbá rendkívül fontos a szív állapotának rendszeres orvosi ellenőrzése, például EKG-val és szívultrahang-vizsgálattal.

A szívinfarktus által különösen veszélyeztetettek azok a cukorbetegek, akiknél az alsó végtagok vérellátási zavarára utaló jelek állnak fenn és/vagy elváltozás van a nyaki verőereikben és mindenekelőtt azok, akiknél a vese működési zavara (például fehérjeürítés a vizelettel) áll fenn.

Szívproblémák mellett is fontos a vércukorszint rendszeres ellenőrzése

Nemcsak a cukorbetegeknek, hanem a szívbetegeknek is rendszeresen ellenőriztetniük kell vércukorszintjüket, akkor is, ha még nem diagnosztizáltak náluk diabéteszt! A diabétesz és a szívbetegség ugyanis veszélyes kombináció. Mivel a cukorbetegségben és szívkoszorúér-betegségben szenvedőknek gyakran éveken át csak az egyik betegségükről van tudomásuk, mindkét betegcsoport (tehát azok, akik csak cukorbetegségükről és azok, akik csak szívkoszorúér-betegségükről tudnak) rendkívül nagy infarktusveszélynek van kitéve, amellett is, hogy az ismert betegségükkel akár évek óta szakorvosi kezelésben részesülnek. A szívkoszorúér-betegségben vagy egyéb szívbetegségben szenvedő emberek esetében a cukorbetegség kialakulásának valószínűsége 60 százalék, ezért minden szívkoszorúér-betegségben, szívelégtelenségben, pitvarfibrillációban vagy egyéb szívbetegségben szenvedő embernek ajánlott kezelőorvosával rendszeres időközönként ellenőriztetnie a vércukorszintjét (éhgyomri vércukorszint) is, és szükség esetén ezt is megfelelően kezelni kell.

A cukorbetegség népbetegség

Magyarországon több mint 700.000 ember szenved 2-es típusú cukorbetegségben, és a betegek száma folyamatosan nő. A cukorbetegség különféle súlyos szövődményekkel járhat: a szívbetegségek mellett többek között szemkárosodással, veseelégtelenséggel, illetve a végtagok súlyos keringési zavaraival. A cukorbetegség megelőzése érdekében fontos az egészséges táplálkozás, a normál testtömegindex (BMI) megőrzése és a rendszeres testmozgás.

Tovább Mi a teendő szívinfarktus esetén?

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; Diabetiker: Herzinfarkt bleibt oft symptomlos (NetDoktor.de)
Lektorálta: Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Endometriózis
Endometriózis

Rengeteg tévhit kering a betegségről.

Speciális diéta
Speciális diéta

Karácsony és szilveszter cukorbetegként.

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Trombózisközpont - Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest