A passzív dohányzás áldozatai

Medipress
megjelent:

Egy új tanulmány szerint, szerte a világon évente több mint hatszázezren halnak meg a passzív dohányzás következtében. A tanulmányt a Svéd Nemzeti Egészségügyi és Jóléti Bizottság valamint a Bloomberg Philantropies finanszírozta, és a Lancet című brit, egészségügyi lapban jelent meg.

A kutatók 2004-ig visszamenőleg 192 ország adatait elemezték ki, és azt találták, hogy a gyerekek negyven százaléka, a nemdohányzó nőknek és férfiaknak pedig több mint harminc százaléka rendszeresen ki van téve a dohányfüstnek.

A tudósok úgy becsülik, hogy a passzív dohányzás következtében beálló halálesetek közül évente nagyjából 379 000-et okoz szívbetegség, 165 000-et a légúti megbetegedések, 36 900-at az asztma és 21 400-at a tüdőrák. Ezek összesen a világ haláleseteinek egy százalékát teszik ki.

A passzív dohányzás hatásai

A passzív dohányzásnak hangsúlyozottan hatása van a légzési paraméterekre, amely jobban elősegíti az asztma és az állandó nehézlégzés kialakulását, mint más allergiák. A passzív dohányzás kevésbé ismert hatása

Armando Peruga, a tanulmány vezetője elmondta, hogy a WHO különösen aggódik amiatt a 165 000 gyerek miatt, akik a passzív dohányzással összefüggő légúti fertőzésekben halnak meg, főleg Dél- Kelet-Ázsiában és Afrikában.

A fertőző betegségek és a passzív dohányzás nagyon veszélyes párosítás – folytatta Peruga. Azok a gyerekek, akiknek dohányoznak a szülei, nagyobb eséllyel vannak kitéve a hirtelen csecsemőhalálnak, gyakrabban fordul elő náluk fülfertőzés, tüdőgyulladás, hörghurut és asztma, valamint a tüdejük is lassabban nőhet.

Peruga és kollégái úgy találták, hogy főleg Európában és Ázsiában vannak kitéve az emberek a passzív dohányzásnak, a legalacsonyabb arányban pedig Amerikában, a Kelet- Mediterrán térségben és Afrikában.

Tiltott dohányzás a nyilvános helyeken

Sok nyugati országban már betiltották a dohányzást a nyilvános helyeken, és a szakértők szerint további szigorításokat már nehéz lenne hozni. Heather Wipfli, a Los Angeles-i University of Southern California munkatársa szerint, ha még több nyilvános helyen betiltanák a dohányzást és felvilágosító előadásokat tartanának, meg lehetne győzni az embereket arról, hogy otthon se dohányozzanak.

Angliában a Brit Tüdő Alapítvány (British Lung Foundation) már benyújtott egy petíciót a kormánynak, hogy tiltsák be a dohányzást az autókban. Helena Shovelton, az alapítvány elnöke szerint a dohányzó szülők általában alábecsülik azt a veszélyt, aminek kiteszik gyerekeiket rossz szokásukkal, hiszen egyikük sem hagyná egyedül a gyerekét valahol az országút közepén, de minden gond nélkül rágyújtanak a jelenlétükben

Kik és mikor?

A dohányosok többsége jellemzően 10-13 éves korban kezd el cigarettázni. Felmérések szerint a korosztály harmada, fele elismeri, hogy legalább alkalomszerűen cigarettázik. Korábban erős férfi dominancia volt tapasztalható a dohányosok körében, azonban az utóbbi évtizedekben a nők körében is egyre inkább divat a dohányzás, talán az egyenjogúság iránti igény egyik vadhajtásaként. Így fordulhat elő, hogy míg férfiaknál mérsékelt csökkenés észlelhető a dohányosok számában, addig a nők körében inkább emelkedett a dohányosok száma. Míg Magyarországon az 1980-as években a férfiak majd 50 százaléka dohányzott, a nőknek ugyanakkor csak kb. 20 százaléka, addig napjainkra a férfiak kb. 30-40 százaléka, a nők 25-30 százaléka cigarettázik, miközben évek óta hazánk áll a tüdőrákos halálozási lista élén. Szenvedélyek rabságában

(Medipress)

Cikkajánló

Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Balázsi Viktor, újságíró-szerkesztő
WEBBeteg - Dr. Diószegi Judit, pszichiáter
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.