A gyógyszerallergia

szerző: Dr. Brugós László, tüdőgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

Leggyakrabban antibiotikumok és egyes gyulladáscsökkentők okoznak allergiás reakciókat, ugyanakkor a nem kívánt hatásokat csak kis mértékben okozza az allergia.

A gyógyszerek által kiváltott nem kívánt hatásokat csak kis mértékben okozza az allergia. A nem várt gyógyszerhatás a kórházi felvételek 2-6 százalékát jelentik. Leggyakrabban antibiotikumok és a nem szteroid alapú gyulladáscsökkentők okoznak hasonló reakciókat.

Egy gyógyszer, egy molekula elleni túlérzékenység kialakulása több tényező együtthatásától függ. Ilyen a gyógyszer vegyi összetétele, molekuláris súlya, a beteg genetikai állománya, kora, neme, HIV, herpesz vírusfertőzés, vagy nem megfelelő vese és/vagy májfunkció jelenléte.

Gyakoribb a gyógyszerekkel szembeni fokozott reakciókészség nőknél, HIV fertőzésben, herpesz vírus esetében, asztmában, szisztémás lupusban és béta-blokkoló gyógyszerek használata esetében.

Gyógyszerallergia
Leggyakoribb, gyógyszerek okozta bőrkiütések:
Urticaria (csalánkiütés): aspirin, gyulladáscsökkentő-fájdalomcsillapítók, ACE inhibitor vérnyomáscsökkentők, penicillin, cefalosporinok antibiotikumok, opiátok fájdalomcsökkentő, peptid alapú hormonok, kontrasztanyagok, vaccinák.
Maculo-papulózus (foltos-göbcsés) kiütések: aspirin, gyulladáscsökkentő-fájdalomcsillapítók, ampicillin, anticonvulsivánsok, barbiturátok, isoniazid, fenothiazinok, kinolonok, sulfonamidok, thiazidok, co-trimoxasole,
Pemphigus (hólyagos bőrkiütés): penicillin, aranytartamú szerek, levodopa, heroin, rifampin, fenilbutazone,
Fotoszenzitivitás (fényérzékenység): amiodarone, chlorpromazine, furosemide, kinolonok, sulfonamidok, tetraciclinek, thiazidok.
Fix gyógyszer kiütések: acetaminofen, penicillin, anticonvulsiváns szerek, barbiturátok, metronidazole, oralis anticoncipiensek.

A gyógyszerek által okozott reakciókat két csoportba sorolhatjuk:

  1. Nem-allergiás reakciók
    1.1 A típusú reakciók: a gyógyszer farmakológiai hatása váltja ki, a reakció a dózistól függ (gyógyszer túladagolások, mellékhatások, kölcsönhatások).
    1.2 B típusú reakciók: nem előrelátható, dózistól független reakció. Ritkábbak, mint a farmakológiai reakciók, ám akár halálosak is lehetnek.
  2. Allergiás reakciók

A kivizsgálás során nagyon fontos lehet a pontos és részletes kórtörténet felvétele, melyben a kezdettől eltelt idő, a tünetek időtartama, a használt gyógyszerek és a korábbi gyógyszerekkel szembeni reakciókra összpontosítunk. Ezt követően a fizikális vizsgálat mutatja meg az elváltozásokat.

A laborokból a vérkép, vese, máj, pajzsmirigy funkciók, vizelet, bőrpróba, intrademális bőrteszt, RAST, ELISA, szérum tryptase-szint, patch teszt, bőrbiopszia és gyógyszer-provokációk lehetnek fontosak az okozó gyógyszer megnevezésére.

A gyógyszer megvonása majdnem mindig elővigyázatos lépés és azonnal enyhíti a tüneteket. Enyhe esetekben antihisztamin szer hatásos lehet a kiütések és a viszketés enyhítésére és az adott gyógyszer adása folytatható.

Súlyosabb reakciók esetében késedelem nélkül le kell állítani a kiváltó gyógyszert, és sürgős kezelést kell elkezdeni, mert a reakció halálos kimenetelű is lehet.

Gyógyszerallergia
13/1 A 10 leggyakoribb, allergiát kiváltó tényező
13/2 Milyen tüneteket okoz az eperallergia?
13/3 Tojásallergia - Tünetek és kezelés
13/4 Mikor beszélhetünk gabonaallergiáról?
13/5 Mit kell tudni a tejallergiáról?
13/6 Milyen tünetei lehetnek a földimogyoró allergiának?
13/7 Még a napra is lehetünk allergiásak? Napallergia
13/8 Rovarcsípés allergia
13/9 A gyógyszerallergia
13/10 A latex allergia
13/11 Vegyszerek elleni allergia
13/12 Pollenallergia: tünetek, okok és kezelés
13/13 Kérdések és válaszok a parlagfű allergiáról

WEBBeteg.hu logóForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Brugós László, tüdőgyógyász

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.