Retina téma
A retinoblastoma kezelése
WEBBeteg - Dr. Papp Júlia, szemész
A retinoblastoma kezelése az egyszerűbb lézeres kezeléstől a szemgolyó eltávolításáig is terjedhet. Rosszindulatú daganatról lévén szó, a kezelés elsődleges célja a beteg életének megmentése, és csak másodsorban a szem megmentése.
Mit kell tudni a rövidlátásról?
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos, Lektorálta: Dr. Serfőző Csilla, szemész és gyermekszemész
Ha a szem törőereje fokozott - mert a szaruhártya vagy a szemlencse felszíne túlságosan domború -, illetve ha a szemtengely hosszabb a normálisnál, akkor rövidlátás (myopia) jön létre.
Az ideghártya-leválás
WEBBeteg - Dr. Papp Júlia, szemész
Az ideghártya a szemgolyó belső felületén, az azt tápláló érhártyán fekszik. Szövettanilag 10 rétege van, a legkülső sejtsor pigmentált sejtekből áll. Az ideghártya-leválás (ablatio retinae) során a belső 9 réteg válik le a külső sejtsorról.
Emberi retinát hoztak létre mesterséges körülmények között
Semmelweis Egyetem
A Cell című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a dr. Roska Botond vezette kutatócsoportnak sikerült mesterségesen olyan retinát létrehoznia, mely az egészséges felnőtt ember szervének megfelelően funkcionál. Az ún. retina organoid segítségével a későbbiekben személyre szabott, látást érintő terápiák is elérhetővé válhatnak.
A világon elsőként nyomtattak szemsejteket brit kutatók
MTI
A világon elsőként nyomtattak szemsejteket brit kutatók. Az új technológiával a jövőben visszaadhatják a látását azoknak, akik elveszítették szemük világát - noha ehhez még több évnyi kutatás szükséges.
A szem sejtjeinek változása segíthet felismerni az Alzheimer-kórt
MTI
A szem bizonyos sejtjeinek megváltozása segíthet felismerni az Alzheimer-kórt - állítják amerikai kutatók állatkísérleteik eredményeire hivatkozva.
Bővülnek a retinabetegek kezelési lehetőségei
MTI
Ebben az évben megváltozott a retinabetegek terápiájának finanszírozása, melynek köszönhetően mintegy két és félszer annyi időskori látófolt-, vagyis makula-degenerációban szenvedő beteg jut korszerű kezeléshez, mint egy évvel korábban - jelentette be Szócska Miklós egészségügyi államtitkár csütörtökön, a budapesti Semmelweis Egyetem szemészeti klinikáján tartott sajtótájékoztatón.
Új műtéti eljárás Dunaújvároson
Független Hírügynökség
Új műtéti eljárást vezettek be a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórházban. A cukorbetegek és ideghártya leválás, valamint az éleslátás helyének betegségében szenvedők kaphatják vissza segítségével a látásukat. A műtéthez szükséges harmincmilliós műszereket a kórház a működési költségéből fizette ki.
Elektronikus műszem - újra lát egy vak férfi
Független Hírügynökség
Elektronikus műszemmel harminc év után újra lát egy vak férfi - adta hírül szerdán a BBC brit közszolgálati hírportál. A 73 éves férfi a londoni Moorfield szemklinikán kapott műszemet fél éve.
Génsebészettel látásjavítás
Független Hírügynökség
Kísérleti génterápiás módszerrel az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában sikerült részben helyreállítani a látását négy veleszületett retinasorvadásos fiatal embernek.