Makuladegeneráció (sárgafoltsorvadás)

Az időskori makuladegeneráció (macula degeneratio) az éleslátásért felelős sárgafolt sorvadásos betegsége, mely típusosan 50 éves kor felett jelentkezik. Vezető vaksági ok, a vakok 22-25 százaléka emiatt veszíti el látását.
A makuladegenerációnak két típusa létezik, a látáskárosodás 90 százalékáért a betegség ún. "nedves" típusa a felelős.
"Száraz" típus: nincs érújdonképződés - jellegzetes sárgás gócok (drusenek) és az ideghártya látópigmentjének eltérései (kikopás, összecsapzódás) észlelhetők. A betegek 80 százaléka ebbe a csoportba tartozik. A látásromlás kevésbé gyors, de tovább alakulhat nedves típussá.
"Nedves" típus: különböző elhelyezkedésű és kiterjedésű újonnan képződött kóros érhálózat van. Ebbe a típusba a betegek kis hányada tartozik ugyan, de esetükben sajnos a látás nagyon gyorsan romlik, a betegség halad előre. A "nedves" típusban 1-2 év alatt az erek elzáródnak, hegesedéssel "gyógyulnak". Az elváltozás "kiég", a heg stabil marad, a látás nem romlik tovább.
A makuladegeneráció tünetei
Makuladegeneráció esetén a látótér középső részén kisebb-nagyobb szürke, fekete folt, homály észlelhető. A párhuzamos vonalak finom torzulása, görbülése, hullámzása figyelhető meg, a tárgyak kevésbé kontrasztosak.
Az arcok felismerési képessége romlik: "Nem látom az arcát akivel beszélek.", "Ismerőseim mellett elmegyek, mert nem ismerem őket meg." A torzlátás (metamorphopsia) megjelenése a folyamat gyors előre haladását, a "nedves" forma kialakulását jelenti. A szemüveg dioptriájának változása is utalhat a betegségre: a távollátóknak egyre erősebb (+) korrekció szükséges.
Jellegzetes tünet lehet a két szem közötti különbség a színek észlelésében, a tárgyak méretének megítélésében (micropsia).
Mikor fenyegeti Önt a betegség?
- Életkor - 50 évtől 75 éves korig a betegség elfordulása megháromszorozódik, ezen belül is az előrehaladott súlyos formák gyakorisága nő.
- Genetikai tényezők - kék szem, családi előfordulás (még nem tisztázott, de családi halmozódás észlelhető),
- Dohányzás - a látásromlás valószínűségét akár négyszeresre is emelheti.
- Fokozott fény-, illetve UV-fény expozíció,
- Oxidatív stressz,
- Az ideghátya pigmentsejtjeinek elöregedése,
- A szemgolyó keringésének romlása.
|
A szem sémás ábrázolása |
A makuladegeneráció lefolyása |
Az ideghártya pigmentje kikopik, összecsapzódik. Sárgás felrakódások (drusenek) jelennek meg. Az ideghártya nem kap megfelelő érellátást, ez új erek képződését váltja ki. Az új erek viszont nem megfelelőek. A kóros erek fala gyenge, a folyadék és a vér is ki tud lépni rajta. |
Milyen szemészeti vizsgálatokra számíthat?
- Látásélesség vizsgálata távolra és olvasási távolságra a megfelelő korrekcióval.
- Amsler rács (négyzetrácsos lap) segítségével a kiesés, homály kiterjedése, elhelyezkedése megítélhető.
- Pupillatágításban szemfenék vizsgálat. Érdemes fotódokumentációt végezni a könnyebb és pontosabb követés céljából.
- Az érújdonképződés jelenlétének, kiterjedésének megítélésére a fluorescein festékkel történő érfestés. Ennek eredménye sokat segít a betegség stádiumának megállapításában, a megfelelő terápia kiválasztásában és hatékonyságának megítélésében.
- Ellenőrzés otthon - Szabályos négyzetrácsos felületet (csempe, négyzetrácsos füzetlap stb.) figyelése külön-külön, valamint mindkét szemmel. A rácshálózat torzulását, egyenetlenségét, folt megjelenését és változását érdemes megfigyelni, feljegyezni.
Kitűzhető célok a kezelés során
1. A betegség előre haladását lassítani, megakadályozni a látásromlás kialakulását. Megelőzni a kóros érhálózat kialakulását.
2. Ha már kialakult a kóros érhálózat - a nedves típus bizonyos eseteiben (körülbelül 30-40 százalék) lézeres beavatkozással ezen erek elzárása a cél, így a folyamat tovább alakulása lassítható. Az ún. PDT-kezelés során intravénásan festékanyagot juttatnak a lézerezés előtt 10 perccel. A kóros érhálózat ezt felhalmozza, így a lézerezés hatékonysága sokkal jobb.
3. Szemműtét: a műtéti beavatkozások során a heges, "kiégett" elváltozások eltávolítása a cél, mely sajnos nagyon ritkán jelent látásjavulást.
A makuladegeneráció megelőzése
Idős korban is elsődleges a megelőzés, hogy a betegség legenyhébb formája se alakuljon ki. Nem minden kockázati tényezőt tudunk befolyásolni, azonban van számos olyan rizikófaktor, amin tudunk változtatni.
A befolyásolható igazolt kockázati tényezők:
- a dohányzás abbahagyása: dohányosok között gyakoribb a makuladegeneráció előfordulása;
- az általános szív-érrendszeri állapot rendezése: az egészséges érrendszer és keringés segít a betegség megelőzésében;
- egészséges étrend: az antioxidánsok, vitaminok és nyomelemek fogyasztása szintén hozzájárul a szem egészségének megőrzéséhez.
Az arányok fontosságát tanulmányok támasztják alá.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Papp Júlia, szemész