Petefészek téma
A női meddőség
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, Lektorálta: Dr. Csősz György, nőgyógyász
Meddőségről akkor beszélünk, ha fogamzásgátlást nem alkalmazva, rendszeres szexuális élet mellett sem következik be a teherbeesés egy év időtartam alatt. A párok körülbelül 15-20 százaléka meddő, azonban orvosi segítséggel jelentős arányban létrejöhet a terhesség.
A policisztás petefészek szindróma (PCOS) - Tünetek és kezelés
WEBBeteg - Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos, Dr. Farkas Ágnes, nőgyógyász

A PCOS egy mozaikszó, jelentése policisztás ovárium (petefészek) szindróma. Bár az elnevezés csak a petefészekre utal, valójában igen összetett, a hormonháztartást komplexen érintő betegségről van szó. A PCOS igen gyakori betegség, egyben a meddőség egyik leggyakoribb oka.
Petefészekciszta: érdemes megműttetni?
WEBBeteg - Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász szakorvos
Amennyiben nem okoz panaszt a ciszta, akkor is érdemes műtéti úton eltávolítani, hiszen növekedésével a petefészekszövetet roncsolja, így rontja a későbbi teherbeesés esélyét.
Petefészekciszták - Jó- és rosszindulatú elváltozások
WEBBeteg - Dr. Szilvási Ferenc, nőgyógyász
A legtöbb fiatal vagy termékeny korban lévő nő esetében jelentkező petefészekciszta jóindulatú, a változókor után azonban sokkal gyakoribb lesz a rosszindulatú elváltozás.
Mire utalhat a petefészektáji fájdalom? - Az orvos válaszol
WEBBeteg - Dr. Szilvási ferenc, nőgyógyász
Szeretném megtudni, hogy mire utalhat a petefészkeim enyhe fájdalma? Gyerekvállalás előtt kicsit aggódom. - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Méheltávolítás (hiszterektómia) - Mikor szükséges és hogyan zajlik a műtét?
WEBBeteg - Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász szakorvos
A méh jó- és rosszindulatú betegség miatt kerülhet eltávolításra. A műtétet hasi úton vagy hüvelyi úton végezhetik el. A méh mérete és a betegség természete a meghatározó a műtéttípus kiválasztásánál.
Meddőség: a pajzsmirigy működése a petefészekre is hat
Budai Endokrinközpont
A pajzsmirigy gyulladása vagy csökkent működése akár önmagában is meddőséget, vetélést okozhat. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a pajzsmirigy működésére ható hormonok a petefészek működését is befolyásolják. A petefészek által termelt hormon szintjének ellenőrzése meddőség, vetélés, korai klimax esetén és lombikprogram előtt is javasolt.
A leggyakoribb PCOS-tévhitek
WEBBeteg - Cs. K., fordító, Lektorálta: Dr. Pétervári László, szülész-nőgyógyász
A policisztás petefészek szindróma (PCOS) a leggyakoribb endokrin rendellenesség a fogamzóképes korú nők körében, ám még mindig rengeteg tévhit övezi a betegséget. Összeszedtük a leggyakoribbakat.
PCOS: A meddőség leggyakoribb oka
WEBBeteg - Czibere Anikó, újságíró
Ma Magyarországon a fogamzóképes korban lévő nők egyik leggyakoribb hormonbetegsége a PCOS. Csak nálunk körülbelül félmillió hölgyet érint - mondta el Dr. Valicskó Viktória, belgyógyász-diabetológus.
A mellrák kezelése
WEBBeteg összeállítás - Dr. Kónya Judit, Dr. Sasi Szabó László
Bár a betegség terápiájában még mindig a műtéti megoldások szerepe a legjelentősebb, több más - részben korszerű - kezelés is rendelkezésre áll. Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően a mellrák gyógyulási esélyei napjainkban sokkal jobbak, mint akár egy évtizeddel ezelőtt.