Májbetegség téma
A Budd-Chiari-szindróma
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus szakorvos
A Budd-Chiari-szindróma nagyon ritka betegség, átlagosan egymillió főből egy személyt érinthet: a máj vénáinak súlyos szűkületei, illetve elzáródása keringési zavart okoznak. Ez a folyamat kezdetben gyakran tünetszegényen zajlik, a következményesen kialakuló vérpangás állhat az első panaszok hátterében.
A lép túlműködése, a hypersplenia
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Mi okozhatja a lép túlműködését? Milyen tünetekkel járhat a hypersplenia? Hogyan diagnosztizálható? Hogyan lehet kezelni?
Gamma-GT (GGT) - Miről informál ez a laboratóriumi paraméter?
WEBBeteg - Dr. Borsi-Lieber Katalin
A Gamma-GT (teljes nevén gamma-glutamil-transzferáz, rövidített nevén GGT) a máj, a hasnyálmirigy és a vesék által termelt enzim. Legnagyobb koncentrációban a vesékben található, azonban a vérben mérhető koncentráció túlnyomó része a májból származik, ezért rendszerint a Gamma-GT laborvizsgálatot a máj és az epeutak vizsgálata során végzik.
A Caroli-betegség
WEBBeteg - Dr. Ács Júlia, Dr. Árki Ildikó
A ritka, (autoszomális dominánsan) öröklődő Caroli-betegség lényege a májban lévő epeutak tágulata. Némely esetben ehhez a vezető eltéréshez más rendellenességek is társulnak, mint például a máj szerkezetének kötőszövetes átalakulása, májelégtelenség. Ilyenkor már nem Caroli-betegségről, hanem Caroli-szindrómáról beszélünk. Az autoszomális recesszíven öröklődő polycistás vesebetegségben szenvedőknél is gyakran jelen van a máj betegségének ez utóbbi típusa.
GOT, GPT - Mit érdemes tudni ezekről a laboratóriumi paraméterekről?
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, általános orvos
A vizsgálat során az aminosavak anyagcseréjében szerepet játszó két enzim, a GOT (glutamát-oxálacetát-aminotranszferáz) és a GPT (glutamát-piruvát-aminotranszferáz) aktivitását határozzák meg a szérummintából.
Gyógyszerszedési szabályok májbetegség esetén
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
A máj a gyógyszerek lebontásának egyik helyszíne. A szervezetbe jutott legtöbb gyógyszer olyan átalakuláson megy át, melynek hatására vízoldékonnyá válik. Ezután a vérkeringés tovább viszi a bomlástermékeket, majd a vese kiválasztja azokat, és a vizelettel távoznak a szervezetből.
Májbetegségek és fogamzásgátlás
WEBBeteg - Dr. Péntek Róbert, szülész-nőgyógyász
Komolyabb betegség esetén általában gyógyszerek szedésére kényszerülünk. Ha a gyógyszer kifejtette hatását, és a betegség elmúlik, általában még a gyógyszer nevét is elfelejtjük.
GOT (glutamát-oxálacetát-transzamináz)
WEBBeteg - Dr. Borsi-Lieber Katalin
A glutamát-oxálacetát-transzamináz, más néven aszpartát-aminotranszferáz (AST) főleg a májban és a szívben előforduló enzim, azonban az említett szerveken kívül a vázizmokban, a vesékben és az agyban is megtalálható.
Hasi elhízás és a máj terheltsége
WEBBeteg - Dr. Vitális Zsuzsanna, gasztroenterológus
Az elhízás jelentős egészségügyi probléma az egész világon. Nem egyszerűen esztétikai hiba. Még csak nem is az a legnagyobb baj, hogy a nagy súly miatt tönkremennek az alsó végtagok nagy ízületei, illetve degeneratív gerincbetegség jelenik meg, bár ezek is megkeserítik a beteg életét. A kövérség egyfajta anyagcserezavart jelent.
Agykárosodás a máj betegsége miatt: hepaticus encephalopathia
WEBBeteg - Cs. K., fordító, Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
A hepaticus (máj) encephalopathia (HE) olyan agyi károsodás, amely súlyos májbetegség (pl. májzsugor, májelégtelenség) következtében jelentkezik. Ilyenkor a máj nem tudja megfelelően eltávolítani a vérből a toxinokat, így azok felhalmozódnak a véráramban, ami a vér-agy gáton átjutva agykárosodáshoz vezethet.