Leukémia téma
Leukémia - Nem csupán gyermekbetegség
WEBBeteg - Dr. Lengyel Csongor, Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia, belgyógyász, hematológus

A leukémia (fehérvérűség, vérrák) a vérképző szervek (csontvelő és a nyirokrendszer) daganatos megbetegedése. Mivel a leukémia a gyermekkorban előforduló leggyakoribb daganattípus, sokszor a gyermekkor betegségének tartják, holott kilencszer több felnőtt betegszik meg, mint fiatalkorú.
Leukémiás betegek kezelését segíti az „Év Gyógyszere 2021”
Magyar Kísérletes Klinikai és Farmakológiai Társaság
A 2021-es “Az Év Gyógyszere” innovatív hatásmechanizmusával új lendületet adott a krónikus limfoid leukémia és az akut mieloid leukémia kezelésének. A Magyar Kísérletes Klinikai és Farmakológiai Társaság kitüntetését a Semmelweis Egyetemen megrendezett ünnepélyes átadón Dr. Józsa Gábor, az AbbVie Kft. ügyvezetője vette át.
A krónikus limfocitás leukémia (CLL) tünetei, kezelése
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
A krónikus limfoid leukémia (CLL) a leggyakrabban jelentkező leukémia típus. A fehérvérűség e fajtájában a csontvelőben kialakuló daganatos fehérvérsejtek idővel elszaporodva megjelennek a vérben és a nyirokszövetekben is. Leggyakrabban a nyirokcsomók, a máj és a lép érintett.
Köldökzsinórvér: Megéri őssejtet tároltatni?
WEBBeteg - Dr. Deli Tamás, szülész-nőgyógyász szakorvos
"Nemsokára kisbabám születik és tanácstalan vagyok. Levetessük-e a köldökzsinórvért? Milyen esetekben nyújthat segítséget az őssejt? Fel lehet használni az őssejtet a vérrákon kívül más problémánál is?" - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Gyermekkori rosszindulatú daganatos betegségek
WEBBeteg - Dr. Pécsi Balázs, sebész, mellkassebész, klinikai onkológus szakorvos
A gyermekkori rosszindulatú daganatos betegségeket az érintett betegcsoport jellege (15 év alatti gyermekek) és az ellátás speciális igényei miatt élesen elkülönítjük a felnőttkori daganatoktól.
A krónikus myeloid leukémia (CML) tünetei és kezelése
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia, belgyógyász, hematológus
A krónikus myeloid leukémia (CML) a fehérvérűség egyik lassú kialakulású, több éves lefolyással járó, krónikus fajtája, melynek során a csontvelőben és a vérben tumoros fehérvérsejtek alakulnak ki. A csontvelőt megtöltő daganatsejtek idővel a vérkeringésbe is bekerülnek, majd jellegzetesen a májban és a lépben halmozódnak fel. A betegség százezerből egy lakosnál alakul ki évente.
A leukémia tünetei és diagnosztizálása
WEBBeteg - Dr. Lengyel Csongor, fül-orr-gégész szakorvos, Dr. Ujj Zsófia, belgyógyász, hematológus
A leukémiák kezdeti tünetei általánosak lehetnek, ezért nehéz lehet a korai felismerésük, hiszen a panaszok miatt nem azonnal fordulnak a betegek orvoshoz.
A limfómák tünetei és okai
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
A nyirokrendszer daganatos megbetegedéseit limfómáknak nevezzük, melyek a nyirokszövet sejtjeinek, a T- és B-limfocitáknak, valamint a histiocitáknak rosszindulatú daganatos burjánzásai.
A leukémia típusai
WEBBeteg - Dr. Lengyel Csongor, fül-orr-gégész szakorvos, Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
A leukémiáknak (csontvelődaganatok) több fajtája ismert, azonban hagyományosan négy fő típusát különböztetjük meg, amelyeknél a vér más-más sejtjei válnak daganatossá, továbbá más a betegség kórlefolyása, kezelési módja és a betegek gyógyulási esélyei, kilátásai.
Az akut mieloid leukémia (AML) jelei
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Évente Magyarországon kb. 230-250 beteget diagnosztizálnak AML-lel. A felnőttkori akut leukémiák leggyakrabban jelentkező formája, gyakorisága a fiatal felnőttkorban, majd 65 év felett fokozódik.