Lábfej téma
Hogyan kezelhető a bütyök?

A lábfej fájdalmának leggyakoribb okai különböző életkorokban

Az öt leggyakoribb lábfejfájdalom

A lábfejzsibbadás

Rejtett betegségek jelei a lábon
Rejtett jelek a lábon - Milyen betegségre utalnak?
Mi az a dongaláb?
Végleg megszabadulhat a bütyöktől
Lábfej röntgenfelvételen
A köznyelvben lábfejként ismert testrész hivatalos, orvosi elnevezése a láb (habár a mindennapos szóhasználatban „láb” alatt általában az egész alsó végtagot értjük).
Mikor van szükség a láb (lábfej) röntgenvizsgálatára?
A lábfej röntgenvizsgálatával kimutatható például a törés, a ficam, a csontok viszonyainak megváltozásai, a csontritkulás vagy a kóros meszesedés. A röntgenfelvételek a lábhát irányából egyenes és félferde tartásban, valamint oldalnézetből készültek. Ezen túlmenően még más speciális felvételek is léteznek, pl. sarokcsontról is többféle felvétel is készülhet.
Az emberi láb(fej) 26 csontja közül a sarokcsont a legnagyobb. A sarok feladata, hogy biztosítsa a támasztékot a test súlyának, éppen ezért a sarkunk minden egyes lépésünknél komoly behatásnak van kitéve.
A röntgenfelvételen jól látszanak a lábfej csontozatát alkotó lábtő-, lábközép- és lábujjcsontok.
A lábtő része az ugrócsont, a sarokcsont, a sajkacsont, a három ék alakú csont és a köbcsont. A lábközépcsontok hosszúkás csontok, a láb ujjperccsontjai közül az öregujjban csak két csont található. Az öregujjhoz tartozó lábközépcsont fejecsénél látható a két szezámcsont, melyek az inak lefutásába esnek és azok védelmét szolgálják.
Az emberi lábfej csontjai
Amit a köznyelv lábfejként ismer, annak az orvosi nyelvezetben csak láb az elnevezése.
Az emberi lábfej csontozatát 26 csont teszi ki, melyek három szintre tagolhatók: lábtő-, lábközép- és lábujjcsontok. A lábtő része az ugrócsont, a sarokcsont, a sajkacsont, a három ék alakú csont és a köbcsont. A lábközépcsontok hosszúkás csontok, a lábujjperc csontjai közül az öregujjban csak két csont található.
A belső bokát (belbokát) a sípcsont alsó végén lévő nyúlvány képezi. A külső bokát (vagy külbokát) a szárkapocscsont alsó végdarabja alkotja.
Lábfej
Az emberi lábfejet 26 csont építi fel, közülük a sarokcsont a legnagyobb. A csontok az izmok tapadási helyei. A lábhát izmai gyenge, lapos izmok. A talp bőre alatt széles zsírréteg található. A talp lágyrésze három fő részre oszlik: egy középsőre és két oldalsóra.
A mediális (középső) izmok megfelelnek a tenyér izmainak, de az öregujjat a kislábujj felé hajlító (opponáló) izom hiányzik. A laterális (oldalsó) izmok esetében már opponeus is van. A hosszú gilisztaizmok a lábujjak mozgatását szolgálják, ezek az izmok szintén megtalálhatóak a tenyérben is, de ott sokkal erősebbek.
A sípcsonton eredő és a 2. és 3. ujjpercen végződő izom a lábfej és a lábujjak hajlításáért felelős. A sípcsontot az 1. lábközépcsonttal összekötő izomnak szintén a lábfej hajlításában van szerepe. A szárkapocsizmok a talp hajlításáért és a lábszél emeléséért felelősek.
Lábfej vénái
A vénák CO2-dal telt, használt vért szállítanak. A hajszálerek vékony vénákban folytatódnak, amelyek a szív felé haladva egyre nagyobb keresztmetszetűek lesznek, egyre több gyűjtőér összefolyásából. A vénák vékony, rugalmas falát főleg simaizomsejtek alkotják.
A végtagok vénás rendszerében a vér egyirányú áramlását a vénákban lévő billentyűrendszer biztosítja, és megakadályozza, hogy a vér visszafelé folyjon. A vénabillentyűk vékony, csapóajtó módjára működő lemezek.
A lábfej, a talp oxigéndús artériás vérrel ellátott szöveteinek kapillárisaiból a CO2-os vért kis vénák gyűjtik össze, melyek egyre nagyobb vénákba csatlakoznak, és a vért a szívbe szállítják, ahol megtelik oxigénnel, és az artériák újra eljuttatják a szövetekhez a friss vért.
Lábfej csontjai
Az emberi lábfejet 26 csont építi fel, közülük a sarokcsont a legnagyobb. A sarok feladata, hogy biztosítsa a támasztékot a test súlyának, éppen ezért a sarkunk minden egyes lépésünknél komoly behatásnak van kitéve.
A lábtő része az ugrócsont, mely a lábszárat a lábfejjel kapcsolja össze. A legnagyobb lábtőcsont a sarokcsont. Ide tartozik még a sajkacsont, a három ék alakú csont és a köbcsont.
A lábközépcsontok (ossa metatarsalia) közül legrövidebb az első, leghosszabb a második, a többi fokozatosan rövidül.
A láb ujjperccsontjai (phalanges digitorum pedis) a kéz hasonló csontjaitól főleg rövidségükben térnek el, kivétel az öregujj (nagylábujj), amiben a hüvelykujjhoz hasonlóan csak két csont található.