Mi az a dongaláb?
A lábat érintő fejlődési rendellenességek közül a dongaláb egy viszonylag gyakori elváltozásnak számít, amely kialakulhat a méhen belüli fekvés során rosszul elhelyezkedett végtag, vagy örökletes, genetikai eredetű tulajdonságok miatt is.
A lábfejek befelé fordulnak, a megtámaszkodás az ujjpárnákon történik, míg a sarok szinte nem is érinti a talajt. Súlyosabb esetben a járás a külső talpélen történik.
A láb hibás állása miatt az ínszalagok megrövidülnek, járáskor a lábikraizomzat megfeszül. A dongaláb az egészséges lábhoz képest kevésbé mozgatható, az elváltozás egyaránt érinti a lábfej csontjait, ínszalagjait, ízületeit, és akár az izmokat is.
Kialakulásának oka
A dongaláb több gén által meghatározottan örökölhető fejlődési rendellenesség. Az esetek 50 %-ában kétoldali. Kapcsolódhatnak hozzá egyéb rendellenességek is. Kialakulhat emellett a méhen belüli fekvés során rosszul elhelyezkedett végtagok, nyomás miatt is.
Kockázati tényezők:
- nem: a dongaláb kialakulása a férfiaknál gyakoribb, mint a nőknél
- családban előforduló dongaláb: ha korábban a családban előfordult valamelyik szülőnél, vagy más gyermeknél ez a lábtartási rendellenesség, akkor az új jövevénynél is nagyobb valószínűséggel alakulhat ki dongaláb
- terhesség alatti dohányzás: egy terhesség alatt dohányzó kismamának hússzor nagyobb valószínűséggel lesz dongalábú babája, mint egy átlagos nőnek
- Ha a terhesség alatt nincs elegendő magzatvíz
- Fertőzés vagy kábítószer használat a terhesség alatt
Kezelése
Jellegzetes a hordó dongájához hasonló alakzatot felvevő láb, ezért a diagnosztizálása már születés után megtörténik, és el is kezdődik a tartási rendellenesség kezelése. Csak a kezdeti stádiumban sikeres a terápia, ami általában gyógytornával, gipszkezeléssel történik, súlyosabb esetben műtétekkel korrigálható.
(WEBBeteg - Forrás: Prof. Dr. István Lajos: Nagy egészségkönyv, Lektorálta: Dr. Árki Ildikó)