Felfázás: mikor, kik és hogyan védjék húgyutaik egészségét?

frissítve:
A nők többsége élete során legalább egyszer tapasztal olyan felfázásos tüneteket, mint az égő, szúró vizelet, gyakori vizelési inger és az alhasi fájdalom. Hogyan védhető a húgyutak egészsége, és mit tehet a visszatérő panaszok ellen?
A felfázásból adódó betegségek jellemzően a nőknél alakulnak ki, ám a férfiak sincsenek biztonságban a gyakori vizelési ingerrel és alhasi fájdalommal járó panaszoktól. Ennek anatómiai oka van: a nők húgycsöve ugyanis sokkal rövidebb, mint a férfiaké, ezért a kórokozók könnyebben érik el a húgyhólyagot, amelynek eredményeként húgyúti fertőzések alakulnak ki.
Melyek a felfázás leggyakoribb tünetei?
- gyakori vizelési inger,
- égő, szúrós érzés vizeléskor,
- a vizelés fájdalommal járhat,
- szagos, sötét színű vizelet,
- alhasi fájdalom,
- ritkán véres vizelet.
Ha krónikussá válik |
A nők körülbelül 5-10 százaléka szenved időről időre kiújuló, krónikus húgyúti fertőzésben, amelynek két oka lehet:
|
Veszélyeztetett időszakok
- Ősz-tél: Fokozott vizelettermelés alakul ki, ha télen hosszas ideig a szabadban tartózkodunk olyan cipőben, amiben fázik a lábunk. Ezért a hideg hónapokban a vékonytalpú cipők, átázott lábbelik viselése és a mezítláb járás kerülendő, ugyanis felfázást okozhat.
- Hormonváltozások: Nőknél a menstruáció (különösen az első) és menopauza idején, fogamzásgátlók szedésekor gyakrabban alakulhatnak ki húgyúti fertőzések.
- Nőgyógyászati eredetű betegségek (pl.: kismedencei gyulladások)
- Urológiai betegségek: Férfiak esetében prosztata megnagyobbodás, hólyagnyaki merevség, húgycsőszűkület következtében kialakuló vizeletpangás, hólyagkövesség szintén húgyúti fertőzések kialakulásához vezethet.
- Gyakori partnerváltás: Mindkét nem rizikótényezői között szerepel a gyakori partnerváltás vagy az óvszer nélküli alkalmi kapcsolatok létesítése.
Előzze meg!
Sok ember úgy érzi, hogy kilábalt a betegségből, ennek ellenére rövid időn belül újra a felfázásos panaszokkal találja szemben magát. Mit tehet ilyenkor?
Tartsa melegen az altestét a téli hónapokban!
Öltözzön rétegesen, viseljen időjárásnak megfelelő ruházatot és lábbelit! Ha lehet, kerülje el az erősen huzatos helyeken való üldögélést és a motorozást.
Igyon minél több folyadékot!
Az ásványvizek és a teák (pl.: borókabogyó, medveszőlőlevél, mezei zsurló) a legmegfelelőbbek. Ezek a gyógyteák azonban csak rövid ideig fogyaszthatók, mivel hosszú távon ingerelhetik a veséket.
Figyeljen a higiénia betartására!
Fordítson figyelmet az intim higiéniára, és ne használjon közös törölközőt másokkal!
A nedves, vizes ruhát mihamarabb cserélje le!
A fürdőzést, szaunázást, úszást követően azonnal cserélje le a vizes alsóneműjét, ezzel megelőzheti a baktériumok elszaporodását.
Ne tartsa vissza a vizeletét!
Fontos, hogy a baktériumok minél hamarabb távozzanak szervezetéből, és ne legyen idejük szaporodni. Ehhez azonban az kell, hogy amikor szükségességét érzi, azonnal használja a mosdót. Különösen aktus után fontos a mielőbbi vizeletürítés, ugyanis a közösülés során, a bőrön normálisan is jelenlévő baktériumok könnyen feljutnak a nők rövid húgycsövén keresztül.
Gyógynövények |
Nem komplikált, egyszerű felfázás első, jellegzetes tüneteinek megjelenésekor kipróbálható a tőzegáfonya vagy medveszőlő tartalmú készítmények, teák is. |
Kezelje otthon, időben a felfázást!
Az első tünetek jelentkezésekor bőséges folyadékfogyasztás és gyakori vizeletürítés segít gátolni a baktériumok szaporodását. Antibakteriális és vízhajtó gyógynövényekkel, tünetcsökkentő szerekkel jóeséllyel otthon kikúrálható a felfázás antibiotikum nélkül is.
Figyeljen oda a fertőzésveszélyre!
Nyilvános helyeken (pl. uszoda, WC) használja körültekintően a mosdót!
Hogyan kezelhető?
A fenti tanácsok megfogadása nemcsak a megelőzésre, hanem a gyógyulásra is megoldást jelenthet. Ha a fájdalmat és a tüneteket a házi praktikák és az odafigyelés nem enyhíti, esetleg fokozódnak vagy huzamosabb ideig fennállnak a panaszok, érdemes mielőbb orvoshoz fordulni, ugyanis lehet, hogy antibiotikumos kezelésre van szükség.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Benyó Mátyás, urológus, andrológus