Mozgás trombózis után? Lehetséges?

szerző: Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus - Trombózisközpont
megjelent:

A rendszeres testmozgás elengedhetetlen szerepet játszik az egészséges életmódban mindenki számára, de a trombózist követően nem mindegy, hogy milyen sportot választ az ember, és azt milyen intenzitással űzi - nyilatkozta Prof. Dr. Blaskó György belgyógyász, klinikai farmakológus, a Trombózisközpont orvosa.

A sportolás és a trombózis kapcsolata egy sokrétű probléma. Jelenleg a trombózis molekuláris okainak csupán közel 60 százalékát tudjuk pontosan leírni, a többi még ismeretlen, felderítése a kutatás feladata. Annak ellenére, hogy pontosan, molekuláris szinten nem ismerjük a trombózis hátterét, kezelnünk kell! És a kezelésben jelentős szerepe van a mozgásnak, a fizikai aktivitásnak, kezdetben mindenképpen szakember közreműködésével, annak tanácsaival – hangsúlyozza Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózisközpont orvosa.

A betegség után az alsó végtag izmainak mozgása, az úgynevezett izompumpa nagyon fontos. Minden ezzel kapcsolatos mozgástevékenység hasznos lehet (pl. futás, gyaloglás, úszás, tenisz, squash, pingpong stb.).

Többször kérdezik betegek, hogy mennyit mozogjanak. Figyelembe véve társadalmunkat, heti 2-3 x 1-1,5 óra lenne az optimális. Ezt azonban jó lenne évekig folytatni. A terhelést ajánlatos igen fokozatosan végezni, kezdetben pár kilométer séta, majd kocogás következzen – tanácsolja a professzor.

Miért fontos az aktivitás?

A sportoknak/mozgásnak gyógyhatása van részben a trombózis elkerülése, részben annak kezelése szempontjából – mondja a Trombózisközpont orvosa. Így történhet meg, hogy súlyos genetikai elváltozást hordozó emberek nem kapnak trombózist sokáig, ha megfelelően sportoltak. A kialakult trombus felszívódásában is van ennek szerepe. Ráadásul a mozgásnak számos jótékony hatása ismert: elősegíti a testsúly normalizálását, a cukorbetegség megelőzését és gyógyítását, valamint a szív- és érrendszer egészsége érdekében is nélkülözhetetlen.

Van, ami veszélyes!

Bizonyos sportok űzése veszélyes lehet azokra, akinek már lezajlott trombózisuk volt, vagy még nem volt, de genetikailag veszélyeztetettek: ilyen pl. a futball és a küzdősportok (bármilyen formában, amelyet ütéssel, rúgással űznek).

Ez is érdekelheti Folytathatom a versenysportot trombózis után?

(Trombózisközpont - Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus)

Cikkajánló

A mélyvénás trombózis tünetei és okai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Trombózis
A mélyvénás trombózis veszélyes, sokszor halálos szövődményekkel járhat. Ha a vénában kialakult trombus egy része leszakad és az embólus a tüdőbe jutva elzár egy verőeret, halálos kimenetelű tüdőembólia alakulhat ki.
Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Váróczy László, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.