Szív-érrendszer
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A mélyvénás trombózis veszélyes, sokszor halálos szövődményekkel járhat. Mozgással és odafigyeléssel a mélyvénás trombózisok egy része megelőzhető.
A trombózis téma cikkei |
5/1 A mélyvénás trombózis tünetei és okai 5/2 Mélyvénás trombózis - diagnózis és kezelés 5/3 Hogyan előzze meg a mélyvénás trombózist? 5/4 Élet trombózis után 5/5 Visszérgyulladás trombózissal |
A mélyvénás trombózis megelőzése sokkal egyszerűbb, mint a kezelés a betegség kialakulása után. Az alábbiakban néhány praktikus fogás olvasható:
Minden gyógyszert az előírások szerint szedjen! Műtét esetén, pl. ortopédiai műtét során, nagy valószínűséggel már a kórházban is fog véralvadásgátlót kapni. Ezt a gyógyszert a vérrögök kialakulása ellen írták elő Önnek. Rendszeresen keresse fel orvosát a későbbiekben, hogy eldöntsék, van-e szükség a gyógyszerek, illetve a kezelések módosítására.
Ha véralvadásgátlókat szed, vigyázzon a K-vitamin bevitelre, mert ez a vitamin befolyásolhatja ezen gyógyszerek hatását. A magas K-vitamin tartalmú ételek közé tartoznak a zöld leveles zöldségek, a szójabab olaj.
Járkáljon! Hosszú repülőút, vagy autóút során rendszeresen álljon meg, sétáljon, mozogjon, így a vádli izmok egy kicsit átpumpálhatják a vért az alsó végtagokban. Ha huzamosan kell ülnie, időnként keljen fel és járkáljon, ez segíthet a mélyvénás tombozós megelőzésében.
Mozogjon! Az alsó végtagok mozgatása a legjobb módszer a trombózis ellen. Hogyha valamilyen műtét, vagy más betegség miatt ágyhoz kötötté vált, minél hamarabb hagyja el az ágyat, annál kisebb lesz a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázata.
Változtasson az életvitelén! Szabaduljon meg fölös kilóitól, hagyja abba a dohányzást és rendezze a vérnyomását. Az elhízás, dohányzás és a magas vérnyomás mind fokozzák a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázatát. Ha orvosa is indokoltnak érzi, hordjon gumiharisnyát a mélyvénás trombózis megelőzésére.
A fenti életviteli tanácsok segítségével kezébe veheti az irányítást, és fel tud lépni a mélyvénás trombózis kialakulása ellen. Tudatosan figyeljen oda a jelentősebb vérzések megjelenésére, ami a nem megfelelően szedett gyógyszerek mellékhatása lehet.
Az emberek egy részénél a rendszeres mozgásra és az egészséges életmódra történő odafigyelés elégséges lehet a megelőzéshez. Amennyiben azonban valakinek fokozott hajlama van a trombózis kialakulására (trombofília), többet kell tennie a betegség elkerüléséért. Kevesen tudják, hogy a trombofília egyszerű vérvizsgálattal is szűrhető.
Bővebben Hogyan történik a trombózishajlam szűrése?
Ez is érdekelheti Mélyvénás trombózis - Egyre több fiatalra is veszélyes
Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit neurológus, klinikai farmakológus
MPV - mean platelet volume
Az MPV-érték a vérlemezkék (trombociták) méretére, a vérben az átlagos térfogatukra jellemző érték. Az MPV-érték a csontvelőben történő trombocitatermelés mértékét tükrözi.
Eisenmenger-szindróma
Az Eisenmenger-szindróma a veleszületett szívbetegségekhez köthető tüdőartériás hipertónia ritkán előforduló legsúlyosabb formája. Leggyakrabban a jobb és bal szívfél közötti sövényhiány áll a háttérben, de a kis és nagy vérkör erei közötti rendellenes összeköttetés vagy komplex veleszületett szívfejlődési hiba is okozhatja.
Brugada-szindróma - Hirtelen szívhalálhoz vezethet
A Brugada-szindróma egy olyan ritka, öröklődő elektromos eltérés a szívben, amely jellegzetes EKG-elváltozást okoz nyugalomban vagy speciális gyógyszeres provokációs tesztre és emelkedett hirtelen halál kockázattal jár kimutatható strukturális eltérés nélkül.
K-vitamin - Mikor fogyasszuk és mikor ne?
A K-vitamin a véralvadás egyik fontos szabályozó tényezője, ám jótékony hatásai közé tartozik az is, hogy elősegíti a máj méregtelenítő funkcióját, egyes kutatások szerint pedig a csontok felépítéséhez is szükséges.
A TTP okozta panaszok
A TTP, azaz a trombotikus trombocytopenias purpura egy vért érintő betegség, amelyben a vérlemezkék elhasználódnak az erekben kialakuló kis vérrögök miatt. Az esetek többségében a betegség oka nem ismert.
Nem mindegy, milyen véralvadásgátlót szed!
Számos véralvadásgátló készítmény létezik, nem csupán a régebbi és az újabb típusúakat különböztetjük meg, hanem a hatásmechanizmus szerint is osztályozzuk, azaz mit gátol (például a K-vitamin hatását vagy a vérlemezkék összecsapódását) a szervezetben. Azt is mérlegelni kell a gyógyszerfelíráskor, hogy okoz-e allergiás tünetet a készítmény vagy annak valamelyik összetevője.
Véralvadásgátló gyógyszerek: a kis molekulasúlyú heparin
A véralvadásgátló hatású heparin kémiailag sok cukormolekula összekapcsolódásából álló hosszú láncú molekula. A lánc nagy része azonban közömbös a hatás szempontjából, viszont nagy szerepe van a mellékhatások, allergiás reakciók és a bizonytalan biológiai hasznosulás kialakulásában.
A véralvadás szakértője
A véralvadás egy igen bonyolult rendszer, amelynek kóros eltérései többek közt vérzékenységhez vagy trombózishoz vezethetnek. Igen kevés olyan szakértő dolgozik ma hazánkban, aki tökéletesen tisztában van a kényes mechanizmussal, annak betegségeivel és kezelésével.
Ortopéd-traumatológus
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!