Kontaktlencse-viselés nyáron: rejtett veszélyek és megelőzésük

Dr. Papp Júlia
szerző: Dr. Papp Júlia, szemész és Dr. Tóth Eszter, szemész, kontaktológus - WEBBeteg/Oxygen Medical
frissítve:

A kontaktlencse egyszerű, kényelmes megoldás a látás javítására. Használata egyre elterjedtebb, ugyanakkor nagyon fontos tisztában lennünk a kontaktlencse-viselés szabályaival. A nem megfelelő ápolás ugyanis súlyos szemészeti következményekkel járhat. Mire figyeljünk oda? Mik a rejtett veszélyek?

A téma cikkei

2/1 Mit tegyünk nyáron szemünk egészségének megőrzéséért?
2/2 A kontaktlencse-viselés rejtett veszélyei

Az egész évben elvárható körültekintést a nyári hónapokban még komolyabban kell venni

A tisztítás és az előírt lencsecsere mellett elengedhetetlen a rendszeres szemész szakorvosi ellenőrzés, még akkor is, ha a kontaktlencse-viselőnek nincs semmilyen panasza. Így korán felismerhetővé válhatnak a gyulladások, fertőzések és elkerülhetővé azok súlyos következményei.

Miért több a kockázat nyáron?

Nyáron a szemüvegviselés kényelmetlenebb: a keret alatt könnyen beizzadhatunk, az orrtámasz műanyag papucsa irritálhatja a bőrt, napozáskor nyomot hagyhat a bőrön a szemüvegkeret. Mindezek miatt gyakran esik a választás a kontaktlencsére, mivel az kényelmesebb, praktikusabb viselet. Szabadabb a sportolás is – nem eshet le, nem törhet el, ellenben a szemüveggel.

A legtöbb lencse megfelelő UV-A- és UV-B-szűrővel van ellátva, de fontos tudni, hogy ezek csupán a szem azon részének nyújtanak védelmet, amelyet lefednek, így a szabadon maradó részek védelme érdekében feltétlenül ajánlott a napszemüveg viselése is UV-szűrős kontaktlencsék mellett is!

A meleg száraz idő, és a légkondicionálók elterjedt használatával fokozódik a könnyfilm párolgása, így súlyosbodnak a szemszáradásos panaszok. A magas víztartalmú, jó oxigénáteresztő lágy kontaktlencsék alapvetően a legjobb választást jelentik, ugyanakkor tudni kell, hogy ezek a nedvességtartalmukat a könnyből pótolják. Ennek a mechanizmusnak a következtében a szem tovább szárad, tovább csökken a könny mennyisége. A száraz szem esetén a kontaktlencse minden pislogásnál panaszt – szúródást, irritációt – okozhat. A megváltozott nedvességtartalmú kontaktlencse pedig rosszabbul illeszkedik a szem felszínéhez. Megoldás lehet a kontaktlencse mellett is alkalmazható műkönny készítmények gyakori használata panasz esetén.

A pollenallergiások szemeit ráadásul a virágporszemcsék is irritálhatják, amikor annak a növénynek a pollenszórása zajlik, amire éppen allergiásak.

Vigyázzunk a tengervízzel, komoly bajt okozhat!

A tengervíz magas szervetlensó-tartalma miatt nem érintkezhet a kontaktlencsével. A sós víz elvonja a vizet a lencséből, a só pedig lerakódik a lencsére eltömve annak finom pórusait. A tönkrement lencse nem engedi az alatta lévő szaruhártyát „lélegezni”, vagyis annak már nem megfelelő az oxigénellátása. A felrakódott só, esetleges szennyeződések karcolhatják a szaruhártya felszínét, apró sebeket, hámhiányt okozva. Az oxigénhiányos helyzetben pedig a sebek sokkal nehezebben gyógyulnak. A kontaktlencse behelyezését követően a látás homályos marad, minden pislogásnál szúródást érzünk. Az erős napsütés hatására ömlik a szemünkből a könny, erősen hunyorgunk. Ha már hámhiány is kialakul, akkor a lencse eltávolítása után is könnyezünk, érezzük a szúródást, égő érzést és az éles fájdalmat. Ilyen esetben feltétlenül mielőbb szemész szakorvoshoz kell fordulni!

Megelőzésképpen, ha a tengerbe megyünk, ne viseljünk kontaktlencsét, vagy vegyünk fel úszószemüveget is. Mindig gondoskodjunk pótszemüvegről, tartalék kontaktlencsékről, ápolófolyadékról.

Az egyéb természetes vizek és a strandok is veszélyt jelentenek!

A kontaktlencsét viselőknek még inkább tisztában kell lenniük a víz melletti higiéniával. A természetes vizekben számos kórokozó van jelen a környezetünkben, árvizek idején még több. A kutak vizében úgyszintén számos kórokozó képes megtelepedni. Ezek a kórokozók, beleértve az amőbákat, baktériumokat, vírusokat, gombákat és egyéb parazitákat, veszélyeztetik a szem egészségét és akár vakságig fajuló komplikációkhoz is vezethetnek. Ugyanígy a strandok, uszodák, pezsgőfürdők vize is rejt kockázatot, annak ellenére, hogy ezeket a vizeket törvényi előírás szerint fertőtlenítik. Továbbá utóbbiak kapcsán meg kell még említeni, hogy a fertőtlenítésre használt vegyi anyagok reakcióba lépve a vízben lévő szennyeződésekkel olyan vegyületeket képeznek, amelyek ugyancsak irritálhatják a szemet.

Nyáron sokan hajlamosak elhanyagolni a kontaktlencsék ápolását

A nyaralás alatt, „tábori” körülmények között gyakori, hogy nem fordítunk elég figyelmet a higiéniára. Elhanyagoljuk, elnagyoljuk a lencsék ápolását.

A nem megfelelően ápolt lencse sokkal sérülékenyebb: könnyebben szennyeződik, beszakad a széle, karcolódik.

A sérült, szennyezett lencsét nem szabad a szembe visszatenni, különben további súlyos károsodást, fertőzést okozhatunk!

Ha a gyulladás bármely jelét észleljük – pl. csipásodást, szempirosságot –, szigorúan tilos a kontaktlencsét visszahelyezni a szembe! Máskülönben mindamellett, hogy a lencse is elfertőződne, tovább súlyosbítaná a gyulladásos tüneteket. A gyulladás megszűnéséig szemüveget vagyunk kénytelenek viselni, és a megfelelő kezelés érdekében mielőbb forduljunk szemész szakorvoshoz!

Összefoglalva, hogy mire kell tehát figyelniük az érintetteknek, hogy elkerülhessék a veszélyeket, problémákat

  • Óvakodjunk az árvíztől érintett vizektől!
  • Ha víz mellett nyaralunk, vegyük ki a lencsét, mielőtt a vízbe megyünk, illetve ha ez megoldhatatlan, viseljünk egynapos kontaktlencsét és úszószemüveget.
  • Nyaralás alatt érdemes lehet egyébként is, nemcsak vizek közelében, egynapos lencséket használni, mivel rövid használati idejük miatt ezek esetében kisebb a fertőzés kockázata, természetesen a havi lencsékre vonatkozó higiéniai szabályok betartása ezek mellett is elengedhetetlen. Ezekből is érdemes a napok számánál többel készülnünk tartalékban az útra.
  • Csapvizet semmilyen körülmények között ne használjunk sem a kontaktlencse tisztítására, sem annak tárolására! Kizárólag a kontaktlencse ápolására gyártott folyadékokban tisztítsuk és tartsuk a lencséket.
  • Az ápoló- és tárolószerek kiválasztásakor fogadjuk meg szemészorvosunk, kontaktológusunk tanácsát.
  • Mindig mossuk meg szappannal és vízzel és szárítsuk meg alaposan a kezünket, mielőtt a szemünkhöz vagy a lencséhez nyúlunk. Gyakrabban használjunk kézfertőtlenítőt is, de ezt is hagyjuk megszáradni, mielőtt a szemünkhöz érnénk a kezünkkel!
  • A kontaktlencséről kivétele után, de még a tároló folyadékba helyezése előtt tisztítsuk le a szennyeződéseket az ajánlott szerrel.
  • Soha ne vegyük a lencséket a szánkba és ne nyálazzuk be őket, hiszen a nyál tele van baktériumokkal.
  • A tárolótok tisztántartása és rendszeres cseréje is nagyon fontos. A tárolószert minden használat után ki kell önteni a tokból. A tokot ajánlott használat után a tisztítófolyadékkal átdörzsölni, majd megszárítani. A tisztítófolyadék kupakját mindig gondosan zárjuk vissza!
  • Ha természetes vagy uszodavízzel érintkeztek, lehetőség szerint azonnal, de minél előbb ki kell venni a lencséket, és másnap újat kell felhelyezni.
  • Mindig legyen nálunk tartalékban szemüveg!
  • Az előírt hordási idő letelte után mindenképpen újra kell cserélni a kontaktlencséket. A túlhordott lencse oxigénáteresztő képessége már lényegesen kevesebb, mint amire a szemnek szüksége van, ezért a szaruhártyán komoly elváltozásokat okozhat.

Orvos válaszol Kontaktlencse vagy szemüveg?

Dr. Papp Júlia, szemészForrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szerzőnk: Dr. Papp Júlia, szemész – WEBBeteg és Dr. Tóth Eszter, szemész, kontaktológus – Oxygen Medical

Segítség

Cikkajánló