Szemészet
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Nemcsak bőrünket kell megfelelő módon védenünk a fokozott UV sugárzás káros hatásaitól, hanem a szemünket is! A megfelelően kiválasztott napszemüveg nagyon sok kellemetlenségtől megóvhat bennünket.
A téma cikkei |
2/1 Mit tegyünk nyáron szemünk egészségének megőrzéséért? 2/2 A kontaktlencse viselés rejtett veszélyei |
A szemet ért napsugárzás UV tartománya károsítja a szöveteket. A tartósan szabadban dolgozók között nagyobb gyakorisággal fordul elő a kúszóhártya, szürke hályog.
A látást jelentősen veszélyeztető időskori makula degeneratio egyik igazolt jelentős rizikófaktora az UV-behatás.
Különösen fontos a szaruhártyán végzett lézeres látást javító műtétek után is a megfelelő UV-védelem, mert nélküle hegesedés alakulhat ki.
A sejteket ért tartós oxidatív stressz növelheti a daganat kialakulásának esélyét is. A legfontosabb eszköz a megfelelő napszemüveg. Jelentősen fokozható a védőhatás: kalap, simléderes sapka segítségével.
A dioptriás napszemüvegeken túl egyre nagyon hangsúlyt kapnak a fényre sötétedő szemüveglencsék is. A valóban praktikus és kényelmes megoldás választásánál is legyünk körültekintőek!
Tudnunk kell, hogy a lencsénken lévő fényérzékeny réteg milyen fényre reagál. Vannak lencsetípusok, amelyek a fény UV-tatalmára reagálva sötétednek be és vannak, amelyek a látható fény intenzitását is érzékelik.
Ez a különbség főleg az autóvezetésnél szembeötlő! Ugyanis a gépkocsik szélvédője – főleg a márkásabb autók esetén – kiszűrik a napsugárzás UV-tartományát. Így hiába vakít a nap, a szemüveglencse nem érzékel UV sugárzást, nem sötétedik be.
A másik fontos tényező az idő. A lencséknek időre van szükségük az alkalmazkodáshoz: a besötétedéshez és a kivilágosodáshoz is. Többszöri alkalmazkodás után a szemüveglencse anyaga szinte „megtanulja” az alkalmazkodást és egyre rövidül az erre szükséges idő!
Polarizált lencse – a visszatükröző felületekről (víz, üveg, aszfalt stb.) érkező zavaró sugarakat is kiszűri. Segítségével csökken a szem káprázása, javul a látásélmény. Főleg vízpartok közelében javasolt, ill. rendszeresen sokat vezetőknek.
A divaton és az ízlésen túl van néhány praktikus megközelítés! Ha egyetlen dioptriás napszemüveggel rendelkezünk az esti vezetéshez csak 85%-os sötétítést enged meg a KRESZ!
A vezetéshez a látható fényre sötétedő lencsék – általában sárgás-barnás árnyalatúak - a legkényelmesebbek.
Néhány különlegesebb helyzethez ajánlott színárnyalatok. Zöld árnyalatot pilótáknak, extrém sportot kedvelőknek szokták ajánlani.
Vöröses-barna árnyalat a szabadban végzett sportok, labdajátékok esetén ideális. Halvány narancs árnyalatot pedig a golfhoz javasolják.
A nem megfelelő minőségű lencse nem segít, sőt kárt is okozhat! Ugyanis szemüveg nélkül, természetes körülmények között a szembogár beszűkítésével védekezik a szervezet a szembe jutó UV sugárzással és a túlzott fénnyel szemben.
A sötétített lencse alatt a szembogár kitágul, így viszont a szem kevésbé lesz védett a fény káros hatásaival szemben.
A nem megfelelő szűrőképességű lencse mellett sokkal több sugárzásnak, oxidatív stressznek lesz kitéve a szem – jobban károsodhat a szem (főleg a szemlencse és az ideghártya).
Sajnos a napszemüveg lencséről ránézésre nem lehet megállapítani, hogy milyen mértékben tud védelmet nyújtani – hány százalékban szűri ki az UV sugarakat. Ugyanakkor az optikai szaküzletek általában rendelkeznek a megfelelő mérőműszerrel.
Olyan szemüveget érdemes vásárolni amelynek CE bizonyítvánnyal rendelkezik, szárában lévő UV400-as jelzés utal arra, hogy az UV sugarakat 400 nm-ig kiszűri. Ezt a jelzést csak megfelelő minőségű szemüvegek kaphatják meg.
Ne feledkezzünk meg a gyerekekről sem, hisz nekik nemcsak a bőrük, de a szemük is sokkal érzékenyebb, mint a mienk.
Homokozás, pancsolás során könnyen belefeledkeznek a játékba és sokáig a szabadban maradnak.
A gyermeknapszemüvegeknél is figyeljünk a minőségre – az UV400 jelzés legyen ott a szemüveg szárán.
A szemüveg legyen könnyű, kényelmes és illeszkedjen jól a fejre. A nem kellően zárt keret oldalán besütő fény szintén zavarhatja a kicsiket.
Fontos a stabil, biztonságos, de kényelmes rögzítés – érdemes megpróbálni az elevenebb gyerekeknél a gumipántos fejrögzítést.
Olvasson tovább! A szürke hályog tünetei
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Papp Júlia, szemész
Előző oldal | | 2/1 | | 2/2 A kontaktlencse viselés rejtett veszélyei |
Szív- és érrendszer
Dr. Molnár DóraMilyen tünetek esetén érdemes felkeresni a kardiológiát? Olvassa el cikkünket!
Füstmentes jövő?
Szponzorált tartalomAz ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)
Látás világnapja: a vakság kialakulása bizonyos esetekben megelőzhető
Évente több mint hatezer ember veszíti el a látását Magyarországon, ugyanakkor körülbelül felüknél megelőzhető lenne a vakság kialakulása - mondta a Magyar Szemorvos Társaság főtitkára.
A látás hónapján a szem védelme lesz a fókuszban
A Látás hónapja programsorozat az idén a szem védelmével, egészségének megőrzésével foglalkozik - közölte a kampányt szervező Magyar Látszerész Szövetség elnöke.
Milyen a jó napszemüveg?
A napszemüvegek viselése manapság nagy divat. Vásárláskor azonban ne csak az esztétikai szempontokat vegyük figyelembe, hanem azt is, mennyire szűri meg a napszemüveg a szemünkre is káros UV fényt.
Biztonságos a napszemüvege?
Egyre többen veszik elő napszemüvegüket, hogy így védekezzenek az erős napsugárzással szemben. De vajon tisztában vagyunk azzal, milyen a megfelelő napszemüveg és mire érdemes figyelni a vásárlás során? A fogyasztóvédelmi hatóság az idei évben is ellenőrzés alá vonja ezt a termékkört.
Milyen az ideális napszemüveg?
Nem mindegy, milyen napszemüveget hordunk, hiszen az erős UV sugárzás a szemet is veszélyeztetheti. Dr. Tóth Eszter szemész, kontaktológus a szemvédelem jelentőségéről és a napszemüveg-választásról beszélt.
Látásjavítás lézeres szemműtéttel
gasztroenterológus, háziorvos, belgyógyász szakorvos
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!