A sport lassítja a sejtek öregedését

szerző: K. J., fordító és Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg összeállítás
frissítve:

A rendszeres testmozgás nemcsak az egészséges életmódhoz járul hozzá jótékonyan, hanem általa a test sejtjeinek öregedését is lassíthatjuk. Ezt több tudományos kutatás is alátámasztja.

Egy, dr. Lynn Cherkas vezette londoni kutatócsoport összesen 1200 egypetéjű ikerpár tagjainak életmódját és DNS-láncát elemezte ki részletekbe menően.

A King's College kutatói az átlagosan 49 éves résztvevők fizikai aktivitását analizálva lényeges különbséget állapítottak meg a testvérpárok tagjai között: a rendszeresen sportolók kromoszómavégződései (az úgynevezett telomerek) átlagosan mintegy 200 egységgel hosszabbnak bizonyultak, mint a genetikailag velük azonos, ám a testmozgást mellőző testvérükéi.

A londoni molekuláris biológusok a DNS-rövidülés folyamatát laboratóriumi körülmények között figyelték meg, s egyértelműen megállapították, hogy az aktívan sportolóknál a rövidülés jóval lassabban megy végbe, ami azt jelenti, hogy a sejtek nagyobb élettartamra számíthatnak, vagyis az öregedés lelassul.

A kutatók szerint ez magyarázatot szolgáltat arra is, hogy a rendszeresen sportolók között nemcsak kevesebb a túlsúlyos és közülük szív- és érrendszeri megbetegedésben, valamint cukorbetegségben is kevesebben szenvednek, hanem az öregedés szemmel látható jeleit sem viselik annyira magukon, mint azok, akik életük folyamán nem sportoltak rendszeresen.

Mik azok a telomerek?
Az emberi kromoszómák végén elhelyezkedő úgynevezett telomer régió életünk során rövidül, ami a sejtosztódási folyamatok természetes velejárója. Ha azonban a telomer túl röviddé válik, a sejt nem képes többé az osztódásra és elhal. A telomer így egyfajta "kromoszómális órának" tekinthető.

A homburgi Saarland Egyetem és Klinika kutatói is foglalkoztak azzal a kérdéssel, hogy milyen befolyással lehet a sport a sejtek öregedési folyamataira. Ehhez a fehérvérsejtek (leukociták) sejtmagját vizsgálták, egészen pontosan a bennük lévő kromoszómákat. Ők is a telomerekre voltak kíváncsiak, amelyek úgy védik a kromoszómák végeit, akár a cipőfűzőt a végzárói. Minden egyes osztódással rövidülnek a telomerek, tehát a sejt természetes öregedésével egyre csökken a hosszuk. A német kutatók szerint azonban a sporttal a telomerek hossza újra növekedhet.

Hat hónapon át követtek nyomon 267 önkéntest, akiket négy csoportra osztottak, melyek közül 1 volt a kontrollcsoport, aminek tagjai egyáltalán nem edzettek. A három sportoló csoport közül az egyik erősítő, a másik állóképességet javító edzést, a harmadik pedig a kettő kombinációját folytatta.

Megállapították, hogy a rendszeres sport hatására a sejt öregedési folyamatai jelentősen lassulnak. Különösen az állóképességet javító edzés növelte a telomerek hosszát, mégpedig kb. 15-20 százalékkal. Az erősítő edzés során pedig a szervezet olyan fehérjéket termelt, amelyek védik a telomert, megakadályozva ezzel annak gyors "elkopását". A pozitív hatások eléréséhez tehát a legjobb ezt a két edzésformát kombinálni. A kutatók szerint minden másnap legalább 30 perc edzés szükséges. Fontos a rendszeresség is, ugyanis csak így érvényesülnek a pozitív hatások. A biológiai életkor a kutatók szerint rendszeres sporttal akár 15 évvel is csökkenthető. Ha korábban nem sportolt, az edzés megkezdése előtt javasolt felkeresnie háziorvosát állapotfelmérés céljából. Ha egyedül nincs kedve, válasszon az edzéshez egy társat vagy csatlakozzon egy csoporthoz.

WEBBeteg logóSzerző: WEBBeteg összeállítás - K. J., fordító és Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: fr-online.de, Sport schützt Zellen im Körper vor Alterung (Fitness Management)

Cikkajánló

Sportolás
A jó idő sokunkban kelti fel a sportolás iránti vágyat - olyanokban is, akik eddig nem mozogtak rendszeresen, vagy már régen abbahagyták azt. A sportolás elkezdése, illetve az újrakezdése a legnehezebb, és ne gondoljuk, hogy a fogadalom megtartása, miszerint holnaptól rendszeresen sportolunk, egyszerű lesz.
Diagnózisra való várakozás
Diagnózisra való várakozás

Nagy stresszt okozhat.

Fájdalom és tavasz
Fájdalom és tavasz

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász
JóAlvás Központ - Dr. Vida Zsuzsanna, neurológus, szomnológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Oxygen Medical - Dr. Babai László, prevenciós szakértő
WEBBeteg összeállítás - Dr. Kónya Judit és Bak Marianna
WEBBeteg - Dr. Szimuly Bernadett, Dr. Veress Dóra

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest