Tegyünk meg mindent a biztonságunkért! - A védőfelszerelés életet menthet
A síelésnél rendkívül fontos a megfelelő védőfelszerelés beszerzése. A réteges és a vízhatlan ruházaton kívül a bukósisak és a síszemüveg is mindenképp legyen az alapfelszerelés része!
A síbalesetek megelőzésére elsődlegesen fontos a megfelelő sítudás és a pályán való közlekedés szabályainak ismerete. Emellett a megfelelő bukósisak, gerincvédő és síszemüveg használatának fontosságára hívta fel a figyelmet dr. Egri Katalin ISIA kártyás kiképző oktató, a Síoktatók Magyarországi Szövetségének elnöke, az Interski International alelnöke.
Fontos, hogy a felszerelés kiválasztásánál, ne a szín alapján döntsünk, sokkal inkább figyeljünk arra, hogy a szükséges eszközök a megfelelő méretben álljanak rendelkezésre. Ha nem tudjuk megvásárolni, inkább béreljünk szakembertől, mint hogy az ismerőstől kérjük kölcsön, így biztosan a számunkra legmegfelelőbb felszereléssel indulhatunk útnak.
Fontos a sisak viselése! – életet menthet
A sisakot sokan kényelmetlennek, zavarónak tartják vagy épp esztétikailag nincsenek vele kibékülve, de a nemrég síbalesetet szenvedett Michael Schumacher esete meggyőzheti a kétkedőket arról, hogy mennyire fontos a fejvédő használata. A hétszeres Forma-1-es világbajnok életét ugyanis a bukósisakja mentette meg, ami az ütés erejétől eltörött. Az orvosi stáb szerint sisak nélkül valószínűleg nem élte volna túl a balesetet.
A jól kiválasztott bukósisak védelmet nyújt a sérülésekkel szemben, és akár életet is menthet, ezért a síelésre indulóknál mindenképp legyen az alapfelszerelés része.
Korábban az Innsbrucki Egyetem sporttudományi tanszékének munkatársai is megállapították, hogy a síelés közben viselt sisak felnőtteknél 35 százalékkal, a 13 év alatti gyerekeknél pedig 59 százalékkal csökkenti a fejsérülések számát. A kutatók a tanulmányhoz az osztrák símentő szolgálatoktól és a sürgősségi osztályoktól kérték meg a síbalesetekre vonatkozó adatokat.
Milyen sisakot válasszunk?
Fejkamera: fény derülhet a baleset részleteire? |
A hatóságok Michael Schumacher sisakjára szerelt kameráját vizsgálják, ami egy két perces videót rögzített a balesetről. A kamerát a család pénteken adta át a hivatalos szerveknek. Az eddig vizsgálatok alapján megállapították, hogy Schumacher felszerelése nem okolható a balesetért, bár a pontos okokról még nincs információ. Ami biztos, hogy a pályától nyolc méterre található sziklába verte be az egykori versenyző a fejét, derült ki a nyomozást vezető ügyészség sajtótájékoztatójából. A nyomozás még folyik, de remélik, hogy ez tisztázza majd a síbaleset körülményeit - írta a BBC hírportál. |
A fejsérülés a bukósisak viselésével megelőzhető, illetve a nagyobb ütések enyhíthetőek, ezért a sisak viselése minden helyzetben ajánlott.
Ahhoz, hogy a leginkább megfelelő fejvédőt kiválasszuk, mindenképp érdemes többet felpróbálni, és azok közül kiválasztani a fejformánkhoz és fejméretünkhöz leginkább passzoló bukósisakot. Éppen ezért ajándékba, látatlanba soha ne vegyünk sisakot!
A bukósisak akkor jó, ha a felvéve nem szorít, nem lötyög, és pontosan illeszkedik a fejre. Még a gyerekek részére sem tanácsos nagyobb fejvédőt beszerezni, hiszen így a sisak nem biztonságos. Ha mégis a szükségesnél nagyobb méretű eszközt vásárol, a fejpánt segítségével szorosabbá teheti. Ne válasszunk olyan sisakot, amit már a felpróbáláskor nehéznek érzünk, ugyanis ez megterheli a nyaki izmokat. Továbbá fontos a sisak megfelelő szellőzése is.
Találhatunk a szakboltokban olyan bukósisakot is, amelyik amellett, hogy a fület is védi, kellő módon biztosítja a hallást. Törekedjünk a minőségre.
Műanyag vagy karbon? Mire figyeljünk?
A bukósisak kiválasztásánál figyelembe kell vennünk azt is, hogy milyen anyagból készült, ami nagyban meghatározza az eszköz árát is.
A legnépszerűbb és egyben legolcsóbb választás a hagyományos műanyag sisak. Ha ilyet választunk, érdemes tudni, hogy egy nagyobb esésnél nem biztos, hogy védelmet nyújt - mondja az általunk megkérdezett síoktató.
Ettől magasabb kategóriába a karbon sisakokat soroljuk, ami sokkal könnyebb és strapabíróbb (így az áruk is drágább), mint a fent említett műanyag sisakok. Nagyobb esések után legtöbbször nem látszik sérülés rajtuk, a gyártók mégis azt javasolják, hogy cseréljük, mert a fejvédő szerkezete az anyag öregedése miatt gyengülhet.
A felsőkategóriába a versenysisakok és az aramitos sisakok tartoznak, amelyeket nagyobb esés esetén sem törnek el.
Bármelyik kategóriából is választunk, tartsuk észben, hogy törött, sérült sisakkal semmiképp ne vágjunk neki a lejtőknek!
A védelem így sem teljes körű
Gyerekeknél kötelező! |
A bukósisakról egyébként megoszlanak a vélemények, a többség szerint nagyon fontos a használata, különösen a gyerekeknél. Ők még nagyobb veszélynek vannak kitéve, ugyanis fejük egy magasságban van a felnőttek térdével, csípőjével, amivel egy esetleges ütközés komoly következményekkel járhat. A Síoktatók Magyarországi Szövetségének elnöke úgy véli: kötelezővé kellene tenni a gyerekeknél a bukósisak használatát minden sípályán, ahogyan ezt Olaszországban már bevezették. |
A bukósisak nem mindenható, egy bizonyos sebességű becsapódásig nyújt csak védelmet. A síelő sebessége másodlagos tényező, egy viszonylag lassú sebességnél is lehet nagy és szerencsétlen a becsapódás.
A fejsérülés megelőzhető, illetve enyhíthető a bukósisak viselésével. De ne feledjük, a sisak sem véd meg mindentől – mondta dr. Egri Katalin síoktató a WEBBeteg.hu portálnak. Az adott esés dinamikája és az ütközés találkozásának a helye dönti el, hogy milyen súlyos a sérülés.
Síszemüveg - Mire érdemes odafigyelni?
Síelés közben az arc és a szemek védelme az erős fénytől elengedhetetlen. Kényelmes, biztonságos, megfelelő UV-védelmet biztosító sárgás vagy barna árnyalatú szemüvegek viselése javasolt.
Ma már a rendszeresen sportolóknak elérhető a dioptriás síszemüveg is. Ugyanakkor ne felejtkezzünk el a nagy felületű lencsetorzító hatásáról, mely már zavaró lehet – javasolja Dr. Papp Júlia, szemész.
Fontos, hogy a síszemüveg vásárlásakor nézzük meg, hogy a kiválasztott darab illeszkedik-e a bukósisakunkhoz és megfelelő-e a szemüveg szellőzése.
Néhány egyszerű tanács, hogyan csökkentse a sérülések kockázatát |
|
(WEBBeteg - Sándor Jutka és Tóth András, újságírók)