Síbalesetek - biztosítás nélkül ne utazzunk el!
megjelent:
Sok utasbiztosítás eleve nem terjed ki a téli sportokra, vagy ha igen, akkor se fedezi minden esetben a síbalesetekre jellemző rendkívül magas ellátási költségeket. Mire figyeljünk?
Januárban a síelésre vágyók többnyire a szomszédos országok hegyei felé veszik az irányt. A síszezon szempontjából a legnépszerűbb úticélnak Ausztria számít, míg Szlovákia és Szlovénia a második-harmadik helyen található, Franciaországban és Olaszországban pedig általában a hosszabb és költségesebb síelést választók töltik szabadságukat.
Sokan nem gondolnak bele, de még a szomszédos Ausztriában is akár 3 millió forintos költséget jelenthet egy „szokványos” síbaleset.
Milliós mentési és kórházi költségek
Európán belül egy apróbb ambuláns ellátásért is több százezer forintot kell fizetni, amit sok esetben nem fedez a szokásos utasbiztosítás. A legnagyobb tétel a kórházi ellátás költsége, amely akár egymillió forint is lehet, a mentővel történő hazaszállítás díja pedig a szomszédos Ausztriából is 200 000 forint körül van.
Még a rendszeresen síelők se induljanak el a megfelelő utasbiztosítás nélkül, hiszen egy-egy veszélyesebb pályán elég egy rossz mozdulat, és igazán komoly baleseteket lehet szenvedni, melyek több milliós terhet jelenthetnek.
Ne spóroljunk a díjakon!
Törés, ficam, fagyás |
A síelőknél és a snowboardozóknál is gyakori a szalagok és az ízületek sérülése, a különböző törések (pl. kulcscsonttörés, ujjtörés, Colles-féle törés), a rándulások, a ficamok, az izomhúzódások és szakadások, az agyrázkódás, a hát- és derékfájás, vagy az izomláz. Különösen veszélyes a fagyás és a súlyos kihűlés (hipotermia). |
Az általunk megkérdezett független biztosítási szakértő azt mondja, hogy a biztosítók egy része kínál csak speciális csomagot, általában emelt biztosítási összegekkel és speciális szolgáltatással, például hegyi mentéssel, a sífelszerelés biztosításával. Ha síelni indulunk, soha ne a legolcsóbb ár alapján válasszunk utasbiztosítást, hanem arra figyeljünk, hogy az adott termék milyen szolgáltatásokat és fedezeteket takar – tanácsolja a szakértő.
Két biztosító kínálatát is megtekintettük. A Generali Csoporthoz tartozó Európai Utazási Biztosító Télisport elnevezésű utasbiztosítása kifejezetten a népszerű téli sportokra (sí, snowboard, szánkó, korcsolya, hórafting) lett összeállítva, és olyan extra szolgáltatásokat tartalmaz, mint a síbérlet visszatérítését baleset vagy kórházi ellátást igénylő betegség esetén, továbbá a (saját és kölcsönzött) sí- és snowboard felszerelés biztosítását, valamint emelt szintű jogvédelem- és felelősségbiztosítást is. Utóbbi azért elengedhetetlen, mert ha mi okozunk balesetet egy síelő társunknak, akkor a közúti balesetekhez hasonlóan, nekünk kell helytállnunk a kárért.
Az UNION utasbiztosítási termékében alapból szerepel a hobby szintű síelés, a snowboardozás kockázata, tehát nem kell külön konstrukció annak, aki síelni megy, az általános utasbiztosítás fedezi ezt a kockázatot. Általános tanács, hogy a síelőknek nem érdemes a legolcsóbb csomagot választaniuk. Tapasztalatunk szerint a tudatos sportolók többsége tisztában van azzal, hogy fontos az utasbiztosítás – tudtuk meg a társaság sajtóosztályától.
Meg kell tanulni az esést!
Veszélyek és kockázatok |
Időjárási körülmények megváltozása, a hó jelenlegi és várható állapota, a terep változása, a hóval nem fedett foltok előfordulása a pályán. Kiálló kövek, farönkök, mesterséges akadályok, a síelő önhibájából elkövetett bukása. |
Majoross Bea oktató a WEBBeteg kérdésére elmondta, alapszabály, hogy nem szabad egyedül síelni, a kezdőket pedig csak úgy lehet elengedni, ha előtte halad az oktató. Amennyiben probléma adódik, gyorsan jöhet a segítség.
Nagyon fontos, hogy nem előzheti meg a tanuló az oktatóját. A körülmények hirtelen változhatnak egyik lejtőről a másikra, illetve egyik percről a másikra, nem szabad ész nélkül síelni, kezdőknek pedig ajánlatos a képességeiknek megfelelő pályát választaniuk. Csak akkor szabad a nehezebb pályákra merészkedni, ha biztos a tudás, és van egy adag rutin a tarsolyunkban.
Már az oktatás elején megtanulják a tanulók a különböző veszélyelhárításokat, legyen az a balesetmentes esés, vagy valamilyen akadály kikerülése.
(WEBBeteg - TA, újságíró)