A prosztatamegnagyobbodás műtéti kezelése

Dr. Kónya Judit
szerző: Dr. Kónya Judit, családorvos - WEBBeteg
megjelent:

Ha a prosztatamegnagyobbodás súlyos panaszokkal jár, szövődmények kialakulásához vezethet, és ha a gyógyszeres kezelés nem eredményez javulást, műtéti megoldás szükséges.

A téma cikkei
5/1 BPH: betegség vagy állapot?
5/2 A megnagyobbodás tünetei
5/3 BPH - Mire számíthat az orvosi rendelőben?
5/4 A BPH enyhébb formái
5/5 A prosztatamegnagyobbodás műtéti kezelése

Műtéti kezelésre akkor van szükség, ha a teljes vizeletelakadás többször ismétlődik. Ilyenkor a felső húgyutakban másodlagos elváltozások alakulnak ki (a húgyvezetékek és a vesemedencék tágulata), veseelégtelenség lép föl, a vizeletpangás miatt hólyagkövek és húgyúti fertőzések ismétlődnek.

A műtét elvégezhető nyílt sebészeti feltárással, illetve metszés nélkül, a húgycsövön bevezetett endoszkóp segítségével is.

Mi történik a prosztataműtét során?

Prosztatamegnagyobbodás esetén a leggyakoribb műtéttípus az úgynevezett transzuretrális prosztatarezekció (TURP). Magyarországon évente mintegy 8000 ilyen operáció történik, ezzel a férfiak körében a második leggyakoribb, a szürkehályog-műtétek után. A TURP mellett szóló egyik leglényegesebb érv a szövődmények alacsony száma, a műtéti metszés elkerülése. A beteg részéről 3-5 nap kórházi tartózkodást igényel

.A TURP a legkisebb kockázattal járó műtét, ám a módszer használhatósága korlátozott: egy bizonyos méretűnél nagyobb prosztata esetében a módszer nem alkalmazható, mivel az olyannyira megnövelné a beavatkozás idejét, hogy ugrásszerűen megnőne a szövődmények veszélye.

A műtét egy rezektoszkóp elnevezésű műszer segítségével történik. Az eszközt a húgycsövön keresztül vezetik fel a prosztatáig. A prosztata állományát mintegy "lefaragják" vele, ugyanis annak eltávolítása 3-5 mm szélességű szövethengerek formájában történik.

BPH-teszt
Az alábbi, Amerikai Urológus Társaság által kidolgozott teszt segítségével megállapítható, hogy mennyire komolyak prosztata problémái.
Tovább a teszthez

Nyílt prosztatektómia során a hasfalon ejtett metszésből közelítik meg a prosztatát a húgyhólyagon keresztül. A módszer előnye, hogy jelentős méretű prosztata is eltávolítható. Hátránya viszont a lehetséges szövődmények magasabb száma, a hosszabb gyógyulási és kórházban tartózkodási idő.

A műtéti úton nyert prosztataszövetből minden esetben szövettani vizsgálat készül. Gyakran ilyenkor derül fény a rosszindulatú prosztatadaganatra, amely korai felismerés esetén eredményesen kezelhető.

Alternatív kezelések

Az elmúlt években a különböző alternatív, minimális beavatkozást igénylő technikák jelentős fejlődésen esnek át. Ezen kezelések jelentősen kisebb megterhelést jelentenek a beteg számára, csökkentik a kórházban töltött napok számát, és a szövődmények kialakulásának is kisebbek a veszélyei, amennyiben jól képzett terapeuták végzik a beavatkozásokat. Hátrányuk a magasabb költségigény és a szövettani feldolgozás céljából nyerhető prosztataszövet csekély mennyisége. A csoportba különböző lézeres, ultrahangos, hőenergián alapuló módszerek tartoznak.

Azon betegek esetében, akiknél a gyógyszeres kezelés nem elegendő, ugyanakkor az általános állapotuk vagy valamilyen egyéb tényező miatt a műtéti megterhelés nagyon nagy kockázattal járna, állandó katéter elhelyezésére van szükség a vizelet útjának biztosítása céljából. Léteznek ún. prosztata stentek is, melyek lehetnek átmenetileg vagy állandóan alkalmazhatók, ám Magyarországon még nem terjedtek el.

Kapcsolódó A BPH enyhébb formáinak kezelése

Dr. Kónya Judit
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kónya Judit, családorvos

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.