Csípőfájdalom fiatalkorban és felnőttkorban

Dr. Szilágyi Annamária
szerző: Dr. Szilágyi Annamária, ortopéd sebész, háziorvos - WEBBeteg
megjelent:

A csípőfájdalmak elkülönítésében sok segítséget jelent a beteg kora. Nem csupán idősebbeknél fordul elő a probléma, hanem kamaszkorban és felnőttkorban is vannak a jellegzetes csípőbetegségek, amikre gondolnunk kell fájdalom esetén.

Csípőfájdalom serdülőkorban

Epiphyseolisis capitis femoris

Leginkább elhízott serdülő gyermekeknél találkozunk a combfej elcsúszásával. Úgy kell elképzelni a folyamatot, mintha a combfej hátra és lefele elcsúszna a combnyakon. Hirtelen jelentkező fájdalom és mozgásbeszűkülés a tünete. Valahogy mindig található egy olyan kisebb baleset, amihez kapcsolják a panaszok jelentkezését, de a valós ok egészen más: a nemi és a növekedési hormonok egyensúlyának megborulása okozza a csont szerkezetének meggyengülését.

Ez szinte az egyetlen olyan ortopéd kórkép, ami azonnali műtétet tesz szükségessé. Az elcsúszott combfejet megpróbáljuk fedetten a helyére tenni, majd csavarral rögzítjük a korrigált helyzetet. Hosszú tehermentesítést és gyógytornát igényel.

Csontdaganatok

A csont eredetű daganatok leggyakrabban serdülőkorban, illetve a fiatal felnőttkorban fordulnak elő, későbbi életkorokban a porc, izom-kötőszövet eredetű és áttétként fellépő daganatok fordulnak elő. Nem szűnő, éjszaka jelentkező fájdalmak esetén mindig kell gondolni erre a kórképre is! Azonnal kemoterápia, majd műtét és ismét kemoterápiás kezelések szükségesek a tartós gyógyulás érdekében.

Csípőízület ütközéses szindrómája

Ezt a betegséget egy veleszületett csípőfejlődési zavar, egy anatómiai variáció okozza. Bármely életkorban jelentkezhetnek és később is fennállnak a panaszok, de leggyakrabban fiatalkorban derül rá fény. Ilyenkor a combcsont nyakának meredeksége és a vápa mélysége nem megfelelő, emiatt az ízület mozgatása közben a combnyak nekiütközik a vápa peremének. Ez éles fájdalmat vált ki a csípő elülső felszínén. A betegek azzal a panasszal fordulnak orvoshoz, hogy amikor lehajolnak vagy kiszállnak a kocsiból éles fájdalmat éreznek a csípőjük elülső részén. Gyógytornával sokat lehet javítani a tüneteken.

Csípőfájdalom felnőttkorban

Csípőtáji izomszindróma

Az ülőmunkát végzők betegsége, egyben a csípőfájdalom leggyakoribb oka. A betegek arról panaszkodnak, hogy felálláskor fáj a csípőjük, úgy érzik, mintha összecsuklana alattuk a lábuk.

Ha hosszasan ülünk, inaktív életet élünk, akkor a csípő körüli izomcsoportok egy része folyamatosan feszül, a szemközt elhelyezkedő izomcsoportok viszont folyamatosan ellazult állapotban vannak. A hosszan tartó feszülést az izmok nem szeretik, előbb-utóbb gyengülés, majd merevség fog jelentkezni az ellátási területükön. A csípőtáji izmok közé tartoznak a farizmok, a combfeszítők, a combhajlítók, a belső csípőizmok. Az elgyengült izmok nem tudják megtartani a medencét, csípőt, gerincet, amit próbál a szervezet más izmokkal helyettesíteni, pótolni. Azon izmok is folyamatosan, erőn felül teljesítenek, folyamatosan feszülnek. Így terjednek át a panaszok a csípőről a gerincre is.

Kezelése gyógytorna.

Osteoarthritis és arthrosis

Az ízületi kopás talaján kialakult ízületi gyulladás a leggyakrabban előforduló mozgásszervi kórkép. Bármelyik ízületben kialakulhat, de leggyakrabban a csípő, térd, gerinc, boka és kéz kis ízületeit érinti.

Az életkor előrehaladtával, az ízületeket ért sérülések miatt, a megváltozott anatómia, a nem megfelelő végtagtengely okán az ízületek terhelő porcfelszíne kopni kezd. A kopásos termékek felhalmozódnak az ízületben, ezzel gyulladást váltanak ki. A folyamat nem állandó: néha több a kopásos termék, ezzel együtt a gyulladás is, máskor minimálisak a panaszok.

Tünetei a fájdalom, duzzanat, mozgásbeszűkülés. A csípőkopásnál nagyon hamar kezd el beszűkülni a mozgás, az izmok ereje és állománya is csökken. A fájdalom mértéke nincs arányban a kopás mértékével.

Fájdalomcsillapítókkal, porcerősítőkkel, fizikoterápiával, gyógytornával jól kezelhetők, bár az ízületek károsodása nem fordítható vissza. Az aktív életmód (a csípőízületet körbevevő izmok erősítése), az egészséges testsúly fenntartása, a fiziko-, balneoterápia, a porcerősítők lassíthatják a betegség előrehaladását, és segíthetnek a fájdalom és az ízületi funkciók javításában. Amikor az ízület kopása előrehaladott állapotba kerül, csípő protézis beültetését szoktuk javasolni.

Részletesen Csípőízületi kopás - Tünetek, okok, kezelés

Arthritis psoriatica, rheumatica

Gyakran jelentkezik ízületi gyulladás más, szisztémás betegségekben is. Ilyen betegség például a pikkelysömör (ebben az esetben jelentkezik az arthritis psoriartica) és a rheumatoid arthristis (ebben az esetben jelentkezik az arthritis rheumatica) is. Ezen betegségek esetében egy bőrbetegség, illetve egy autoimmun folyamat zajlik a betegek szervezetében, ennek a szövődménye az ízületi gyulladás, a csípőben is.

Az alapbetegség kezelésével lehet megszüntetni az ízületi gyulladást. A biológiai terápiák bevezetése óta ezen tünetek jól kezelhetők, teljes panaszmentességet tudunk elérni.

Bursitis (ízületi nyáktömlő gyulladása)

A csípőben található nyálkatömlők, más néven bursák, olyan kis, folyadékkal töltött zsákok, amelyek a csontok, inak, izmok és más szövetek között találhatók. Ezek a tömlők a csontok és a szövetek közötti súrlódás csökkentését, a csontok kipárnázását és a sima mozgást segítik elő. Ilyen tömlő található például a csípőn kívül a könyök, váll és térdízület felet is.

Amikor megütjük, vagy folyamatos terhelés miatt begyulladnak a nyáktömlők, fájdalom jelentkezik a csípőízület felett, a csípő külső oldalán. Ez a bursitis, avagy nyáktömlőgyulladás. Kiváltó oka lehet például a hosszú távú gyaloglás, futás, lépcsőzés, vagy túlzottan intenzív sporttevékenységek is hozzájárulhatnak a kialakulásához. Kezelése a tehermentesítéssel, gyulladáscsökkentő hatású gyógyszerekkel, kenőcsökkel történik. Pár hét alatt lehet tünetmentességet elérni.

Bechterew-kór (spondylitis ankylopoetica)

Genetikai háttérrel bíró gyulladásos kórkép a Bechterew-kór, első sorban a gerincet érinti. Nagyfokú gyulladással jár, a gerincoszlop a gyulladás miatt elmerevedik, mozgásai teljesen beszűkülnek. A csípő ízületben is fájdalom, mozgásbeszűkülés tapasztalható. Ezt a betegséget is biológiai terápiával kezelik, egyre több sikerrel.

Sacroileitis (csípő-keresztcsonti ízület gyulladása)

Medencénk ízülettel csatlakozik mindkét oldalon a keresztcsonthoz. Az ízületet erős szalagrendszer egészíti ki. Gyakran fordul elő ennek az ízületnek a gyulladása is, a sacroileitis. Ilyenkor fájdalmat okozhat a keresztcsonti gerinc területén, illetve a fenékbe vagy mindkét lábra sugárzóan. A hosszan tartó állás vagy a lépcsőzés súlyosbíthatja a fájdalmat.

A kezelés magában foglalhat fizikoterápiát, gyógytornát, gyulladáscsökkentő gyógyszer vagy kenőcs használatát.

Isiász

Bizonyára mindenki találkozott már a környezetében olyan ismerőssel, akinek „becsípődött a dereka”. Ilyenkor az ágyéki gerinc megerőltetése, gyulladása miatt alakul ki egy erős, valamelyik lábba sugárzó derékfájdalom, az isiász. Hátterében gyulladás, a gerinc mellett elhelyezkedő izmok feszülése, esetleg porckorong betegség állnak.

Ágynyugalommal, gyulladáscsökkentőkkel, izomlazítókkal általában tünetmentességet tudunk elérni. Bár nagyon félelmetesek tudnak lenni a panaszok, nem kell rögtön megijedni! Az isiász jól reagál konzervatív kezelésre, nem szükséges azonnal MR-vizsgálatot végezni és nincs szükség azonnal kórházi ellátásra.

Combfejelhalás (necrosis capitis femoris)

Ha a combcsont vérellátása zavart szenved, a csontszövet elhal. Leggyakrabban traumák, csont és ízületi sérülések kapcsán találkozhatunk a combfej elhalásával, de előfordul anyagcserezavarok, toxikus ártalmak (alkohol, szteroid, kemoterápia) kapcsán is. Tünetei nagyon hasonlítanak a csípőkopáshoz: fájdalom, mozgásbeszűkülés.

A kezdeti időszakban kisebb, keringésjavító műtétekkel megkíséreljük javítani a combfej keringését, fizikoterápia és gyógytorna egészíti ki a kezelést. Ha a combfej teljesen elhalt, csípőprotézis beültetésére van szükség.

Bármely életkorban előforduló okok

Nem kifejezetten felnőtteknél, azonban ebben az életkorban is előforduló okok.

Izom- vagy szalaghúzódás - Amikor sportolás előtt valaki nem melegíti be az izmait, vagy hirtelen túlzott megerőltetésnek teszik ki magát, akkor sérülhetnek - meghúzódhatnak, akár el is szakadhatnak - az izmok és inak. Nem elsősorban a csípőtájékot érinti, de itt is jelentkezhetnek a sérülések és a fájdalom. Ezen sérülések hirtelen jelentkező fájdalommal járnak, de kímélet, hűtés hatására gyorsan gyógyulnak.

Csípőtáji törés - Bár a csípőtáji törések leginkább idősebb, csontritkulással küzdő betegeken fordulnak elő, nagyobb baleset minden életkorban előfordulhat. Fiatalabb életkorban inkább a combcsont testének törései fordulnak elő, szemben az időskorban gyakori combnyaktöréssel. A csípőtörés nagy fokú éles fájdalommal jár, a beteg nem tud lábra állni vagy fájdalmas a járás, a csípő mozgásai kifejezetten beszűkülnek. Ez a sérülés mindig orvosi segítséget igényel, combcsont töréseit szinte minden esetben meg szoktuk operálni.

Tendinitis és synovitis - Amikor túlterheljük az ízületünket, gyulladás jön létre a szalagokban-inakban (tendinitis - íngyulladás), az ízületi tokban és magában az ízületben (synovitis) is. A csípőízület gyulladása fájdalommal és mozgásbeszűküléssel járhat. Okozhatják az ismétlődő, monoton mozgások (például sport, edzés, munkavégzés) során az inainkat, ízületeinket érő terhelés. Növelheti a gyulladás kockázatát a hirtelen intenzív edzés és a hosszabb időtartamú mozgás egyaránt. A túlterhelés mindig viszonylagos, figyelembe kell venni az edzettségi állapotot is a terhelés mértéke mellett, ezért fontos követni a fokozatosság elvét sportolás, munkavégzés közben. Sérülések, például esések vagy ütődések is hozzájárulhatnak a ín-, ízületi gyulladás kialakulásához.

Daganatos eredetű fájdalom - A csont eredetű tumorok leginkább serdülőkorban fordulnak elő, azonban porc és izom-kötőszövet eredetű daganatok, illetve más tumorokhoz kapcsolódó csontáttétek bármely életkorban előfordulhatnak. Az ízületeket, csontokat, izmokat érintő rosszindulatú daganatok aránylag hamar okoznak panaszt. Mozgásbeszűkülést, fájdalmat jelez a beteg, típusos esetben éjszaka fokozódnak a tünetek. Azonnal szakorvosi kezelés, műtét és kemoterápia szükséges.

Lásd még Csípőfájdalom - Mi okozhatja?

Dr. Szilágyi Annamária, ortopéd sebész, háziorvosForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Szilágyi Annamária, ortopéd sebész, háziorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest

Cikkajánló