Mozgásterápiák derékfájás kezelésére

Dr. Szilassy Tekla
szerző: Dr. Szilassy Tekla, reumatológus - WEBBeteg
megjelent:

Bizonyos speciális elváltozásokat leszámítva ezért a derékfájás kezelése során nem klasszikus orvosi terápiában kell gondolkodni, hanem gyógytornában, különböző speciális mozgásterápiákban, gyógymasszázsban vagy speciális manuálterápiákban, a panaszok elmúlása után pedig a rendszeres mozgásban.

Kiegészítő terápiák a derékfájdalom kezelésében

3/1 Mozgásterápiák derékfájás kezelésére
3/2 Mozgásformák a derékfájás kialakulása ellen
3/3 Étrend és étrend-kiegészítők a derékfájás kezelésében

A derékfájdalom a felnőtt lakosság 80-85 százalékát életében legalább egyszer érinti, és ez az arány a civilizált életmód terjedésével egyre csak nő. Bár a hirtelen jelentkező derékfájdalommal sokan fordulnak orvoshoz, erre leginkább azért van szükség, hogy az egyéb okokat kizárjuk és a tüneteket csökkentsük.

Ha az akut fájdalom azonban krónikussá válik és/vagy gyakran visszatér, el kell magyarázzuk a betegünknek, hogy a napjait megkeserítő panasz egy életmóddal összefüggő kórkép, és nem egy klasszikus betegség – ezáltal leginkább saját maga tudja orvosolni azt, elsősorban mozgással.

A megfelelő mozgásterápia kialakítása

Sajnos a „Tornásszon, mozogjon többet” tanács keveseket vesz rá arra, hogy meg is fogadja azt. Ha a jó szándék meg is van, nehéz eligazodni abban, hol álljon neki a krónikus derékfájós. Egy erőteljesebb, több hétig tartó, mozgáskorlátozottságot, vagy alsó végtagba sugárzást okozó fájdalom után én első körben a gyógytornát javaslom.

Az optimális az lenne, ha ez mindenkinél egyénre szabott gyakorlatsor tudna lenni, amit egy egyéni gyógytornász egy állapotfelmérést követően tud kínálni. Ehhez a közös munkát megkönnyítendő, érdemes végiggondolni a következő kérdéseket:

  • Mikor, melyik napszakban fáj a derekam?
  • Hol fáj a derekam? Sokan a hátukat, a keresztcsontjukat vagy a csípőjüket mutatják, de ha egy idegszál is nyomás alá kerül, a fájdalom a combba, lábszárba, lábujjakba is kisugározhat.
  • Kíséri-e zsibbadás, izomgyengeség? Fokozza-e a fájdalmat a hasprés, köhögés, tüsszentés?
  • Milyen erősségű a fájdalom, egy 0-tól 10-es skálán, ahol a nulla a panaszmentességet, egyes az adott testtájék érzékelését, a tízes élete legkibírhatatlan fájdalmát jelenti?
  • Mi az, ami a fájdalmát fokozza? Ülés, állás, járás, hajlás, cipő bekötés, fogmosohoz előrehajolás?
  • Mi az, ami a fájdalmát csökkenti? Mozgás, hanyattfekvés, hideg- vagy melegpakolás, esetleg gyógyszer?

Ez sok olyan apró információ, amiből egy gyakorlott szakember egy panaszokat csökkentő tornát tud tartani, és otthonra is házi feladatot adni.

Egyénre szabott mozgásterápiák

McKenzie terápia

Egyéni terápiában alkalmazható gyakorlattípus az úgynevezett McKenzie terápia. A módszert egy új-zélandi terapeuta dolgozta ki az 1950-es évek végén, és azon az elgondoláson alapszik, hogy a gerincünk „lengéscsillapítóiként” működő porckorongok elmozdulása hozza létre panaszainkat. Ha a javasolt mozdulatokkal elkezdjük a rossz helyzetbe mozdult porckorongot az ellenirányba mozgatni, hamar javulás érhető el. A módszer diagnosztikára is alkalmazható, hogy megtaláljuk a kezelendő irányokat.

A terápia egyik előnye, hogy a betegek hamar megértik a biomechanikai összefüggéseket, a másik, hogy a torna egyszerű gyakorlatai otthon, önállóan is végezhetőek, így a betanulásukkal a páciens képes lehet saját maga is befolyásolni a fájdalmait.

Dorn-gerincterápia

Az utóbbi évtizedekben jóval többet tudtunk meg az emberi testről, a terapeuták rájöttek, hogy a gerinc nem tud függetlenedni az azt körülvevő kötőszövettől, izmoktól. Így jött létre például az 1970-es években a Dorn-terápia, amit Dieter Dorn német manuálterapeuta fejlesztett ki, saját lumbágóját kezelve egy népi gyógymódot felhasználva. A módszer előnye, hogy a terapeuta által végzett korrekció közben kér aktív, egyszerű gyakorlatokat a páceinstől. A terapeuta csak akkor korrigál, amikor a korrigálandó ízület körüli izmok aktívan dolgoznak.

A módszert elsajátító gyógytornászok ezt gyakran ötvözik a Breuss-féle masszázzsal, ami pedig egy lazító jellegű, lágy mozdulatokkal dolgozó, gerincoszlopot nyújtó passzív lágyrésztechnika.

Feldenkrais mozgásterápia

A 1980-as évek „divatos” módszere Moshe Feldenkrais mozgásterápiája volt, mely már az idegrendszer és a mozgás közötti kapcsolatra épít. Lágy, tudatos mozdulatokkal segíti a helyes testtartás és mozgásminták kialakítását, ami csökkentheti a derékfájást.

Csoportos gyógytornák

Ha az egyéni foglalkozás luxusa nem elérhető, a csoportos gyógytorna is tud segítséget nyújtani, ha az azt tartó gyógytornász az egyes feladatokat a különböző betegeknek a különböző erősséggel tudja diktálni.

A fő szabályok a következőek:

  • A gyakorlatoknak nem szabad a fájdalmat tartósan fokozni, vagy a fájdalmat tartósabbá tenni.
  • Javulásnak számít, ha a fájdalom intenzitása egyre csökken, vagy a kisugárzási területe csökkken, vagy az állandó panasz időszakossá válik, és a fájdalmas időszakok rövidülnek.

Bár a papíron kiadott gyógytorna-rajzokkal, internetes kisvideókkal sokan szkeptikusak, be kell látni, nem mindenkinek mindenhol elérhető a tökéletes szakember, ezért ha a fenti szabályokat betartja az önmagát gyógyítani kívánó páciens, még mindig jobb, ha így mozog, mintha sehogy.

Nem kell félni egy mozdulattól, a szervezetünkben csodálatos védő mechanizmusok vannak beépítve, egy előrehajolástól nem lesz semmi bajunk, még akkor sem ha az fájdalmas volt – de jegyezzük meg, hogy a fájdalmat okozó mozdulat az aktuális állapotban kerülendő.

Tipp 8 gyakorlat a derákfájás ellen a mindennapokra

Speciális csoportos tornák

Az 1990-es években terjedt el Joseph Pilates módszere, mely a mély törzsizmok megerősítésére koncentrál, ami segíthet a derékfájás csökkentésében és megelőzésében. Jelenleg is számos stúdió kínál egyéni és csoportos Pilates foglalkozást is, de ezek a tornák már inkább a gyógytorna utáni következő lépésnek foghatóak fel.

A 2010-es évek új módszere a Dinamikus Neuromuszkuláris Stabilizáció (DNS), egy modern fizioterápiás módszer, ami már ötvözi mindazt a tudást, amit az emberi test mozgásával kapcsolatban felfedeztünk. A módszer a csecsemőkori mozgásfejlődésre épül, és az idegrendszer természetes mozgásmintáit használja a stabilitás és a funkcionális mozgás helyreállítására. A mély hasi és hátizmokat, valamint a rekeszizmot, medencefenék izmait aktiválja, így segít csökkenteni a derékfájást és a helytelen testtartásból eredő panaszokat. Emellett az agy és az izmok közötti kapcsolatot erősíti, hogy a test újra „megtanulja”, hogyan kell helyesen mozogni.

A gyógymasszázs szerepe a derékfájás kezelésében

Bár a megfelelő erősségű mozgás szinte mindig tudja csökkenteni a derékfájdalmat, a különböző masszázsformák, különösen a gyógymasszázs, azonnali enyhülést nyújthatnak. Hatása amiatt gyors, mert egyszerre több ponton is beavatkozik:

  • A mechanikai nyomás csökkenti az izomfeszültséget és segít az izomcsomók (triggerpontok) feloldásában.
  • Serkenti a helyi vérkeringést, ami több oxigént és tápanyagot juttat az izmokba, valamint a felhalmozódott salakanyagok gyorsabban kiürülnek, a fájdalomkeltő anyagok elszállítódnak.
  • A derékfájdalmat gyakran az izmot körülölelő fascia, azaz izompólya letapadásai okozzák. A gyógymasszázs segíti a fascia rugalmasságának visszaállítását, így a szövetek szabadabban mozoghatnak, csökkentve a fájdalmat és a merevséget.
  • A masszázs idegi oldalon is hat, olyan mechanoreceptorokat aktivál, amelyek az agyba küldött fájdalomjelzéseket "versenyhelyzetbe hozzák", így csökkentve a fájdalomérzetet.
  • Ugyancsak idegi hatás, hogy fokozza az endorfin (természetes fájdalomcsillapító) termelődését, ami tovább enyhíti a fájdalmat.
  • A gyógymasszázs csökkenti a kortizol (mely egy stresszhormon) szintjét , ami segít az izmok ellazulásában és az általános jó közérzet kialakításában.
  • Mivel a krónikus derékfájás gyakran összefügg a mentális stresszel és szorongással, a masszázs pszichésen is segít a fájdalom csökkentésében.

Jó gyógymasszőr sok helyen elérhető, de a legjobb, ha mi magunk is tudunk saját magunkon segíteni. Erre találták ki a 2000-es években az SMR néven ismert (Self Myofascial Release) technikát. Ez az önmasszázs technika habhengerrel (foam roller) vagy gumitüskés masszázslabdával segíti az izmok és fasciák ellazítását, ami csökkentheti a derékfájást. A pár ezer forintos beruházást igénylő SMR henger használatát érdemes először szakembertől betanulni, de ha ez nem elérhető, az interneten számos rövid tananyag, kisvideó áll rendelkezésre.

Folytatás Mozgásformák a derékfájás kialakulása ellen

Dr. Szilassy tekla reumatológusWEBBeteg
Szerző: Dr. Szilassy Tekla, reumatológus és mozgásszervi rehabilitációs szakorvos

Cikkajánló

Derékfájás
Az egyszerű derékfájás legtöbbször otthoni kezeléssel is javul, bizonyos esetekben azonban nem szabad halogatni az orvoshoz fordulást, mivel komolyabb betegségek tünete is lehet.
Diagnózisra való várakozás
Diagnózisra való várakozás

Nagy stresszt okozhat.

Fájdalom és tavasz
Fájdalom és tavasz

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Szilassy Tekla, reumatológus
Oxygen Medical - Dr. Dobos Márta, ortopédus
WEBBeteg - Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, Dr. Zsuga Judit, Dr. Németh Ágnes
WEBBeteg - Dr. Németh Ágnes

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest