Étrend és étrend-kiegészítők a derékfájás kezelésében

Dr. Szilassy Tekla
szerző: Dr. Szilassy Tekla, reumatológus - WEBBeteg
megjelent:

A derékfájdalommal küzdő betegekben sokszor felmerül a kérdés, hogy a táplálkozásukkal mit tehetnek a panaszok ellen. Vannak fontos szempontok, azonban önmagában étrend-kiegészítő tablettákkal, bizonyos tápanyagok bevitelével nem lehet a derékfájás összetett problémáját megoldani.

Kiegészítő terápiák a derékfájdalom kezelésében

3/1 Mozgásterápiák derékfájás kezelésére
3/2 Mozgásformák a derékfájás kialakulása ellen
3/3 Étrend és étrend-kiegészítők a derékfájás kezelésében

A derékfájdalommal tartósan küzdő betegek természetesen sokszor mindent megtesznek a gyógyulásukért, és sokszor felmerül a kérdés, hogy mit lehet még a mozgáson kívül tenni. Természetesen a pihenés, a jó alvás és a helyes légzés szerepe sem elhanyagolható, de a legtöbb kérdés a táplálkozásra vonatkozik.

Az, hogy a túlsúly rontja a derékfájást, nyilvánvaló, de önmagában a helyes testsúly vagy testösszetétel sem garancia a panaszmentességre. Kutatók találtak összefüggést a kevés vizet fogyasztók és a hátfájdalom közt, ezért ajánlhatjuk, hogy - különösen derékfájás esetén - ügyeljünk a napi 2-2,5 liter folyadék elfogyazstására. Az is nyilvánvaló, hogy a csontritkulásban szenvedők derékfájdalma is gyakoribb, és számos táplálkozási tanácsot és még több étrend-kiegészítő található, melyet mind ennek a betegcsoportnak ajánlanak.

Tápanyagok a derékfájdalom kezelésében

A táplálékkiegészítők összetevői közt általában az alábbiakat találjuk:

Chondroitin és glükózamin a porcok egészségéért - Ezek a gerinc kisízületei üvegporcának alapanyaga, szedésüket 800 mg/nap (chondroitin) illetve 1500 mg/nap (glükózamin) adagban porckorckopásban szenvedőknek is ajánlják.

Kollagén - Testünk ragasztójaként működő fehérje a kollagén. Számos fajtája van, a mozgásszervek számára a II-es típus a legfontosabb.

Kalcium - Az egészséges csontok és izmok érdekében ajánlott tápanyag a kalcium. Itt nehéz ajánlható adagot mondani, hisz ez már szinte egyénfüggő, valamint számít az is, táplálkozással mennyit viszünk be. A "felesleget" a szervezet a vizelettel üríti.

D-vitamin és K-vitamin - Szintén a csontok egészségéért felelős zsíroldékony vitaminok, úgyhogy szedésük esetén a felesleg raktározódik, de napi 2000 nemzetközi egységnyi D-vitamin ma már az éghajlatunkon ajánlott napi adag felnőttek számára.

Magnézium - Pótlása elsősorban az izmok görcskészségét csökkenti, de ha a derékfájás tartós izomgörcsöt okoz, szinte kötelező a valamely magnéziumvegyület is.

Króm, mangán, szelén - az izmok működéséhez szükséges nyomelemek.

Antioxidánsok: C-Vitamin, E vitamin, pycnogenol, flavonoidok - többnyire növényi eredetű antioxidánsok, melyeket az öregedés gátlásáért, a szervezet regenerálóképességének serkentéséért tesznek a kombinált gyógyhatású készítményekbe.

Gyulladáscsökkentő növényi anyagok: kurkumin (a kurkuma hatóanyaga), boswellin-sav (a tömjénfa hatóanyaga), ördögcsáklya - Természetes eredetű gyulladáscsökkentő anyagok.

Mi várható az étrend-kiegészítők fogyasztásától?

A derékfájás olyannyira kellemetlen tünet, sokszor a beteg nehezen jön rá, melyik mozdulat okozhatta, vagy ha már megtörtént a baj, nehezen gyűri le, így természetes az az igény, hogy mindent megtegyen, az összes jótékony hatású kiegészítő megvásárlásával. Ezek valóban tudnak krónikus esetekben, különösen az egyoldalú táplálkozás miatti hiányállapotokban segíteni, de az igazság az, hogy önmagában tablettákkal nem lehet a derékfájás összetett problémáját megoldani.

Derékfájásunkat az esetek 90 százalékában a civilizált életmódunknak, a testünk addigi használatának, addigi terhelésének, testtartásunknak, továbbá lelki állapotunknak, a stressznek együttesen köszönhetjük, így megoldása is több oldalról támogatva lehetséges.

Összegzés

Az igazság valószínűleg azok a kutatóknál van, akik 6000 derékfájással foglalkozó tanulmányból 30 000 beteg adatait összevetve a következőt találták: krónikus derékfájás esetén a legtöbb speciális gyógytorna gyakorlatnak pl. nincs szignifikánsan nagyobb hatékonysága, mint bármilyen "random" nem specifikus mozgásnak – azaz az életmódunkból adódó, egyirányú terhelésből, vagy mozgáshiányból adódó MOZGÁSszervi panaszunkat MOZGÁS-sal fogjuk tudni megoldani.

Dr. Szilassy tekla reumatológusWEBBeteg
Szerző: Dr. Szilassy Tekla, reumatológus és mozgásszervi rehabilitációs szakorvos

Cikkajánló

Derékfájás
Az egyszerű derékfájás legtöbbször otthoni kezeléssel is javul, bizonyos esetekben azonban nem szabad halogatni az orvoshoz fordulást, mivel komolyabb betegségek tünete is lehet.
Diagnózisra való várakozás
Diagnózisra való várakozás

Nagy stresszt okozhat.

Fájdalom és tavasz
Fájdalom és tavasz

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Szilassy Tekla, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Szilassy Tekla, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest