Leukémia: Hogyan zajlik a csontvelő-átültetés?
Nemrég diagnosztizáltak nálam CLL leukémiát, már kapom a kemoterápiát. A csontvelő-átültetés hogyan zajlik? Tényleg igaz, hogy a beavatkozás után sokáig steril szobában kell lennem? Lehet még gyermekem? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Leukémia és csontvelő-átültetés - A szakértő válaszol
Sok nehéz kérdést tett fel. Mennyire biztos, hogy Önnek - mindössze 2 hónappal a CLL diagnózisának felállítása után - allogén őssejt-transzplantációra lesz szüksége? Ez az eljárás ugyanis meglehetősen komoly és veszélyes beavatkozás, a CLL-nek csak az agresszívabb változatában szokás alkalmazni, ha más terápia nem elég hatékony.
Hogyan zajlik a csontvelő-transzplantáció?
A leukémia típusai |
A krónikus limfocitás leukémia (CLL) a T vagy B limfocitákat érinti. A B-sejt gyakrabban érintett, mint a T-sejt (ez utóbbi csak 5 százalékbanban). A betegségben szenvedőknél érettnek tűnő limfociák terjednek a nyirokcsomókban és más nyirokszervekben. Az első tünet a panaszt nem okozó nyirokcsomómegnagyobbodás lehet. A leukémia típusai |
- Olyan vérképzőszervi betegségekben alkalmazzák, ahol a csontvelő maga is nagyon beteg - nem termel elég sejtet vagy tele van daganatsejtekkel -, így a cél annak (csaknem) teljes kiirtása, majd egy új csontvelő-működés kialakítása idegen eredetű őssejtek segítségével.
- Az egészséges őssejteket az ún. donor személytől nyerik, aki lehet rokon (leginkább testvér) vagy egy idegen, akinek az antigénrendszere nagyon hasonlít a betegéhez. Az őssejteket leggyakrabban a donor véréből nyerik ki, de származhatnak a csontvelejéből is, illetve az új alternatíva a köldökzsinórvér.
- A transzplantáció előtt a beteg egy ún. kondicionáló kezelést kap, mely lehet kemoterápia vagy teljestest-besugárzás. Ennek hatására a saját (beteg) csontvelő kipusztul. Ezután a donor eredetű őssejteket egy egyszerű infúzió formájában (mint a vérátömlesztésnél) bejuttatják a beteg szerveztébe
- Az új csontvelő kb. 3 héttel a transzplantáció után kezd el működni. Addig a beteg egy steril boxban tartózkodik, nehogy bármilyen súlyos fertőzést elkapjon. Sajnos legtöbbször mégis kialakul valamilyen enyhébb fertőzés. Közben szinte mindig szükség van vértranszfúzió adására is.
- Az őssejtek megtapadása után is még hosszú hónapokig erős gyógyszereket kell szedni: antibiotikumokat, vírusellenes szereket, valamint különféle immungyengítő szereket, nehogy az idegen eredetű vérsejtek kárt tegyenek a szervezetben.
Mikor alkalmazzák a kemoterápiát? |
A kemoterápia egyes daganatok esetén alkalmazható önállóan is, így a vérképzőszervi daganatok (leukémiák, lymphomák) esetén. Mikor alkalmazzák a kemoterápiát? |
Sajnos a gyermekvállalás tekintetében elég rossz a helyzet. Amíg kemoterápiát kap illetve az erős gyógyszereket szedi (antibiotikumok, immungyengítők), a teherbeesés tilos a magzatkárosodás veszélye miatt. A kemoterápia hosszú távú szövődményei miatt pedig nagyon sok beteg sterillé válik, és a teherbeesés lehetetlen.
A leggyakoribb daganatok első tünetei |
A legtöbb ráktípus a korai stádiumban nem produkál jellegzetes tüneteket, azonban felborítja szervezetünk egyensúlyát. A tünetek először nem biztos, hogy elég riasztóak, csak ha már elég sokáig nem múlnak el, akkor érdemes kivizsgáltatni magunkat. A leggyakoribb első tünetekről |
(WEBBeteg - Dr. Váróczy László PhD)