Érrendszer téma
Öt fontos kérdés a trombózisról
Trombózisközpont - Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő
Hol alakulhat ki trombózis? Miért fontos ennek a betegségnek a kezelése? Olvasóinktól érkeztek a kérdések. A válaszokat prof. dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája adja meg.
A cukorbetegek 30 százalékának keringési betegsége is van
WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró
A 2-es típusú diabéteszes páciensek közül minden harmadiknál idővel szív- és érrendszeri kór is kialakul. Az érintetteknél ez szinte mindig (tíz esetből kilencszer) érelmeszesedéssel (arterioszklerózissal) együtt járó betegséget jelent - állapította meg egy 10 ezer egyén bevonásával nemrégiben zajlott kutatás (Capture vizsgálat), amit öt kontinens 13 országában, köztük Magyarországon végeztek.
Szívbetegséget is jelezhet a merevedési zavar
WEBBeteg - Dr. Benyó Mátyás PhD, urológus, andrológus szakorvos
A szív nemcsak a szimbolikában kapcsolódik szorosan a szerelemhez, szenvedélyhez, szexuális együttléthez, hanem a valóságban is. A szív- és érrendszeri (kardiovaszkuláris) megbetegedések a boldog együttlét örömét tehetik tönkre. Mindenki számára fontos információ, hogy a korán észlelt esetek 90 százalékában a probléma kezelhető, vagy a tünetek jelentős mértékben csökkenthetők.
Aortadissectio - Az aortafal legbelső rétegének beszakadása
WEBBeteg - Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász szakorvosjelölt
Mi az az aortadissectio (aortadisszekció)? Mik a kialakulásának rizikófaktorai? Milyen típusai vannak? Milyen tünetei lehetnek? Hogyan diagnosztizálható? Hogyan kezelhető?
Mi történik az erekkel magas vérnyomás fennállása esetén?
WEBBeteg - Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász szakorvosjelölt
A magas vérnyomás (hypertonia) mint közismert népbetegség leggyakrabban tünet nélkül kezdődik és több éven át fennállhat ilyen csendes formában. Azonban már a tünetmentes magas vérnyomás is megkezdi károsító hatását, melynek egyik fő célpontja az érrendszer - ezen belül is leginkább az ütőerek, vagyis az artériák.
Doppler-ultrahangvizsgálat
WEBBeteg - Dr. Németh Ágnes, szakorvosjelölt
Doppler-ultrahangvizsgálat során az ultrahang (UH) készülék magas frekvenciájú hullámokat bocsát ki, melynek egy része a szervezetben elnyelődik, másik része visszaverődik. Az eljárás a véredények vizsgálatát szolgálja.
A lábdagadás kialakulásának okai
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Gyakori panasz a lábdagadás, amelyet szinte minden ember megtapasztal élete során. A hátterében álló okok változatosak lehetnek, az életmódbeli sajátosságok éppúgy kiválthatják, mint egy komoly betegség. Hogyan különíthető el a két véglet? Mi minden okozhatja a lábak vizesedését?
Amikor nem ritmusra dobban a szív
WEBBeteg
A pitvarfibrilláció az egyik leggyakrabban előforduló szívritmuszavar, hazánkban több mint 200 000 embert érint. A Pitvarfibrilláció Világnapján a szabálytalan szívverés veszélyeire figyelmeztetnek.
Koleszterinszintre is hatékony lehet a vitamin-visszapótlás
Dr. Bezzegh Attila
Ki ne hallott volna már arról, mennyire káros és veszélyes a magas koleszterinszint, különösen az LDL, vagyis a rossz koleszterin szintje? A páciensek többségének koleszterincsökkentő gyógyszert javasolnak, ám ezek sokszor számos mellékhatással bírnak. Van remény ugyanakkor más megoldásra is, ha figyelemmel kísérjük szervezetünk vitaminszükségletét. A kérdéskört illetően szakértőnk, dr. Bezzegh Attila laboratóriumi szakorvos fejtette ki a véleményét.
Fokhagyma - kiváló fűszer és gyógynövény
WEBBeteg - Kósa-Boda Veronika, újságíró
Főzelékbe, sült húsra, levesbe, de akár nyersen is kitűnő eledel a fokhagyma, amit nem csak fűszer-, hanem egyenesen gyógynövényként tart számon a szakirodalom.