Prosztatarák: mit tehetünk az inkontinencia elkerülése érdekében?

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter frissítve:

A vizelet inkontinencia, azaz a vizeletürítés feletti kontroll elvesztése gyakori azoknál a férfiaknál, akik a prosztatarákjuk miatt műtéten vagy sugárkezelésen estek át. Ezért is fontos felkészülni arra a lehetőségre, hogy egy ideig a vizelet inkontinencia nehezítheti majd a beteg életét.

Prosztatarákműtét és inkontinencia - A téma cikkei

2/1 Prosztatarák: mit tehetünk az inkontinencia elkerülése érdekében?
2/2 Prosztataműtét után: vizelettartási problémák

A vizelet inkontinenciának különböző típusai és súlyossági fokozatai vannak. Egyes férfiak csak vizeletcsepegést, míg mások teljes szivárgást tapasztalnak. A köhögéssel, tüsszentéssel vagy nevetéssel történő vizeletcsepegést stressz inkontinenciának nevezik, és a prosztataműtét után a vizelet szivárgásának leggyakoribb típusa. Sugárkezelést követően a gyakori vizelési ingerrel és vizeletcsorgással járó sürgősségi inkontinencia fordul elő gyakrabban. Szerencsére a prosztatarák kezelési módszerei folyamatosan fejlődnek a posztoperatív és a sugárkezelést követő inkontinencia csökkentése érdekében.

Miért okoznak a prosztatarák kezelések vizelet inkontinenciát?

A válasz megértésében segít, ha többet tud arról, hogy a húgyhólyag hogyan tárolja a vizeletet. Amikor a vizelet a vesékből a húgyhólyagba kerül, a hólyag belsejében tárolódik mindaddig, amíg vizelési inger nem jelentkezik. A húgyhólyag üreges, izmos, léggömb alakú szerv, melyből a vizelet a húgycsövön keresztül akkor távozik, amikor a húgyhólyag falában lévő izmok összehúzódnak, hogy a vizeletet a hólyagból kiürítsék. Ezzel egyidejűleg a húgycsövet körülvevő izmok ellazulnak, hogy lehetővé tegyék a vizelet kifolyását. A prosztata mirigy körülveszi a húgycsövet, és mivel a megnagyobbodott prosztata elzárja a húgycsövet, vizeletürítési vagy egyéb vizelési problémák léphetnek fel.

A prosztata műtéti úton történő eltávolítása vagy sugárzás okozta károsodása (akár külső sugárzással, akár radioaktív implantátumokkal) megzavarja a vizeletürítési folyamatot, ami vizeletszivárgást okozhat. A sugárzás csökkentheti a hólyag kapacitását, és vizeletürítéssel járó összehúzódásokat okozhat, míg a műtét károsíthatja azokat az idegeket, amelyek segítik a húgyhólyag működését.

Bővebben A prosztatarák kezelése

Léteznek-e olyan új módszerek, amelyek csökkentik az inkontinencia kockázatát?

A prosztata eltávolításakor a sebészek próbálják megmenteni a húgyhólyag és a húgycső körüli záróizmok területét, így csökkentve azok károsodását. A radioaktív implantátumok elhelyezésében újabban kifinomult számítógépes eljárásokat használnak, amelyek lehetővé teszik a prosztata elpusztítását, és egyúttal csökkentik a hólyagkárosodás veszélyét is.

Mindezek ellenére ma még minden olyan prosztatarákos betegnek, aki sugárkezelésen vagy műtéten esik át, számolnia kell azzal, hogy vizelési problémák léphetnek fel. Az új technikáknak köszönhetően sokaknál ez csak átmeneti kellemetlenség, és idővel visszanyerik a húgyhólyag feletti teljes kontrollt.

Hogyan kezelhető az inkontinencia prosztatarák után?

  • Medencefenék gyakorlatok - A Kegel-gyakorlatok azokat az izmokat erősítik, amelyek segítségével vizeletürítés közben megállíthatja a vizelet folyását. Ezeket a gyakorlatokat kombinálhatja biofeedback(természetes visszajelzés) programokkal is, amelyek tovább segítik ezeknek az izmoknak a tréningjét.
  • Viselkedésbeli változtatások – Az olyan viselkedésbeli változtatások, mint a kevesebb folyadék fogyasztása, a koffein, alkohol és fűszeres ételek kerülése, valamint lefekvés előtt a folyadékfogyasztás csökkentése segítenek az inkontinencia kezelésében. Ugyancsak hasznos, ha rendszeresen próbálkozik a vizeletürítéssel, és nem vár vele az utolsó pillanatig. A testsúlycsökkentés szintén javíthat a vizeletürítéssel kapcsolatos panaszokon.
  • Gyógyszeres kezelés - Egyes gyógyszerek növelhetik a húgyhólyag kapacitását és csökkenthetik a vizelés gyakoriságát. A közeljövőben újabb olyan gyógyszerek válnak majd elérhetővé, melyek segítenek megállítani a vizeletcsepegés egyes fajtáit.
  • Neuromuszkuláris elektromos stimuláció - Ezt a kezelést a gyengeösszehúzó izmok megerősítésére és tréningezésére, valamint a húgyhólyag-szabályozás javítására használják. A kezelés során egy szondát helyeznek az végbélbe, és ezen keresztül a fájdalomküszöb alatti elektromos ingerrel érik el az összehúzódást (kontrakciót). A páciens feladata, hogy az izmokat feszítse meg, amikor az inger éri. A kontrakció után az áramot kikapcsolják.
  • Műtét, injekció és különféle eszközök - Számos technika javíthatja a húgyhólyag működését.
  • Mesterséges záróizom - Ez a páciens által vezérelt eszköz három részből áll: egy pumpából, egy nyomásszabályozó ballonból és egy folyadékkal feltölthető mandzsettából. Ez utóbbit a húgycső köré helyezik, és feltöltött állapotban teljesen elzárja azt, így megakadályozza a vizelet szivárgását. A mandzsetta feltöltöttségét a beteg a pumpa segítségével maga szabályozza. A mesterséges záróizom használata a betegek több mint 70-80 százalékánál gyógyulást vagy nagymértékű javulást eredményez.
  • Hevedertechnika - Bizonyos esetekben egy szövetbarát anyagot használnak a húgycső alátámasztására, mely műanyag szintetikus anyagból vagy a páciens saját szövetéből készül, és a felfüggesztés mellett a húgyhólyag-szabályozáshoz szükséges urethrális kompresszió létrehozására is szolgál.
  • Egyéb műtét - A hólyag köré helyezett gumigyűrűk segíthetnek a vizelet visszatartásában.

Tovább Életmódtanácsok vizelet inkontinencia esetén

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; webmd
Lektorálta: Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter

Cikkajánló

A prosztatarák tünetei

Dr. Kónya Judit, családorvos
Prosztatarák
A prosztata daganatos megbetegedése sokszor egyáltalán nem okoz panaszokat, vagy nehezen különböztethető meg annak jóindulatú megnagyobbodásától. Vegyen részt a szűrővizsgálatokon, hogy időben felismerjék a bajt, vagy - a legtöbb esetben - hogy megnyugtassa magát!
Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Balogh Mária, újságíró
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Szimuly Sándor, családorvos
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Földi Ildikó
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.